Kde byl zavražděn Valdštejn?
Atentát na Albrechta z Valdštejna a jeho důstojníky se odehrál 25. února 1634 v útrobách chebského hradu a poté v Pachelbelově domě v Chebu, kam Valdštejn s ostatními odcestoval jakožto generalissimus a vrchní velitel císařských sil před tažením proti Švédům a Sasům do Bavorska během třicetileté války.Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky.Žil v nově zařízeném paláci (Valdštejnský palác) na Malé Straně, dnešním sídle Senátu Parlamentu ČR . Situace císařské armády se však valem zhoršovala. Švédský král Gustav II. Adolf přeplavil svou armádu do severního Německa a postupoval dále; jako spojence si získal saského kurfiřta Jana Jiřího.

Co udelal Albrecht z Valdštejna : Valdštejn je nejstarší hrad Českého ráje. Pro svoji malebnou polohu v pískovcových skalách se stal také druhou nejstarší zpřístupněnou památkou v Čechách.

Jak se jmenovala druhá manželka vévody Albrechta z Valdštejna

Maxmilián hrabě z Valdštejna byl třikrát ženat. První manželka byla Kateřina z Harrachu, druhá manželka Marie Polyxena z Talmberka a třetí Maxmiliána ze Salmu a Neuburka.

Co se stalo v roce 1301 : V roce 1301 vymírá rod Arpádovců v Uhrách, a tak Václav II. získal i uherskou korunu (pro syna Václava (III.)). Tím vzniklo velké česko-polsko-uherské soustátí, které vyvolalo odpor říše a papeže (uherským panovníkem byl Karel z Anjou).

1701 bylo založeno Pruské království. Prvním pruským králem se stal Friedrich I. z rodu Hohenzollernů. 1701–1714 proběhly války o dědictví španělské.

Narodil se na tvrzi Heřmanice u Jaroměře jako syn zchudlého šlechtice Viléma z Valdštejna a jeho manželky Markéty Smiřické ze Smiřic, kteří se drželi víry Jednoty bratrské.

Kdo byl Albrecht Habsburský

Habsburský (10. srpna 1397 Vídeň – 27. října 1439, Neszmély (Nesmily) u Ostřihomi, Uhersko), rakouský vévoda (jako Albrecht V.), byl druhý panovník z dynastie Habsburků na českém trůně (korunován 1438), dále král uherský a římský (1438–1439).Na 11. ledna 1634 svolal do Plzně své generály a nechal je přísahat věrnost – nikoli císaři, ale sobě. Tím nahrál teorii o spiknutí. Albrecht z Valdštejna byl pozoruhodnou osobností – vzteklý křikloun stižený velikášstvím, ale zároveň vynikající vojevůdce a podnikatel.

Přemysl Otakar II.
Nástupce Rudolf I. Habsburský
Pán Pordenone
Období 1272–1276
Předchůdce


Přemysl Otakar II. podnikl křížovou výpravu proti pohanským Prusům do Pobaltí (1255 a 1267), čímž získal podporu papeže. Na Pobaltí poté založil město a hrad Královec (německy Königsberg, rusky Kaliningrad; dnes Ruské území). Připojil také Chebsko (patřící Štaufům) trvale až do Lucemburků.

Kdo vladl v 17 století : Ludvík XIV., přezdívaný též král slunce, vládl až do své smrti v roce 1715, čili 72 let, čímž se stal nejdéle vládnoucím panovníkem v evropské historii. V té době byla Francie na výsluní slávy a stala se vzorem, který napodobovaly ostatní evropské monarchie. Doba vlády Ludvíka XIV.

Kdy zemřel Ludvík 14 : 1. září 1715, Versailles, Versailles, FrancieLudvík XIV. / Úmrtí

Ludvík XIV. zemřel 1. září 1715 ve svém milovaném paláci Versailles.

Jak Valdštejn získal svůj obrovský majetek

Valdštejn podnikatel, budovatel a státník

V pobělohorských konfiskacích totiž získal obrovský majetek a začal budovat své pevné a ekonomicky silné dominium na Frýdlantsku a Jičínsku. Léta 1621 – 1625 znamenají první etapu tzv. Valdštejnovy velké doby.

Nástup Habsburků na český trůn označuje události od smrti uherského a českého krále Ludvíka Jagellonského v bitvě u Moháče vedoucí ke zvolení Ferdinanda I. z rodu Habsburků jeho nástupcem na českém trůně.Po Přemyslovcích, Lucemburcích a Jagelloncích ji uzavírá svazek, věnovaný Habsburkům, kteří v našich zemích vládli téměř 400 let. Od časů Ferdinanda I. (konkrétně od r. 1526) se České království stává na příštích 392 let součástí habsburské říše.

Kdo zabil Přemysla Otakara 2 : Anton Petter: Porážka českého krále Přemysla Otakara II. římským králem Rudolfem I. Habsburským. 48°28′53″ s.