Z Indie pocházejí i první zmínky o vaření sladké šťávy z cukrové třtiny v 5. století, odkud se v 7. století tato technika přenesla do Číny. Zahuštěná šťáva se nalévala do kuželovitých dřevěných nebo hliněných nádob, kde krystalizovala; tak vznikly homole cukru.Cukr v bulvách řepy cukrové byl objeven již v roce 1605. První cukr z řepy však vyrobil pruský chemik Andreas Marggraf až v roce 1747. Tehdy ještě nešlo o příliš významný objev, avšak brzy se ukázalo, že právě cukrová řepa má potenciál stát se cennou zemědělskou plodinou.Kostkový cukr vynalezl v Dačicích roku 1843 Jakub Kryštof Rad, ovšem k tomuto slavnému prvenství ho údajně inspirovala jeho žena Juliana, když se pořezala při sekání homole cukru do prstu a svému choti pak vyčinila, aby vymyslel něco praktičtějšího.
Jak vzniká cukr v rostlinách : Z hlediska fyziky je fotosyntéza děj, při kterém si rostliny vyměňují látky a energii se svým okolím. V listech rostlin se část energie slunečního záření (jen asi 1 – 2 %) mění na chemickou energii, která se ukládá do molekul glukózy (cukru).
Jak vznikl cukr
Poprvé se cukr ze třtiny získával někdy v 1. tisíciletí před naším letopočtem. Ze třtiny se vylisovala šťáva, která se následně vařila tak dlouho, až se odpařila všechna tekutina. Vznikl tak tmavý cukr, který se však velmi rychle musel spotřebovat, aby se nezkazil.
Kdo vyrabi cukr : TIP: Konec kvót na cukr
Společnost | Vyrobený cukr v kampani 2020/2021 v tun | Plocha cukrové řepy v roce 2020 |
---|---|---|
Tereos | 297 000 | 37 000 ha |
Moravskoslezské cukrovary | 103 454 | 11 799 ha |
Hanácká potravinářská společnost | cca 40 000 | – |
Cukrovar Vrbátky | cca 38 000 | 4 602 ha |
Až do poloviny 19. století se cukr distribuoval převážně ve formě cukrových homolí. Za vynálezce kostkového cukru je považován Jakub Kryštof Rad, jenž byl ředitelem dačické rafinérie a kostkový cukr si nechal patentovat v roce 1843, privilegium k výrobě kostkového cukru bylo Radovi uděleno 23. ledna 1843.
Seznam dochovaných cukrovarů na území ČR (stav od roku 2009)
- Dobrovice (s balírnou cukru v bývalém cukrovaru Mělník)
- České Meziříčí
- Hrušovany nad Jevišovkou.
- Litovel.
- Prosenice.
- Vrbátky.
- Opava.
Čím se Belí cukr
Rafinace cukru: Rafinace je „bělení“ cukru. Při rafinaci se surový cukr, který má žlutohnědou barvu rozmíchá s nasyceným cukerným roztokem, sirobem a vzniklá surovina se čistí promýváním vodou v odstředivkách. Částečně rafinovaný cukr se rozpouští v horké vodě na cukerný roztok, který se dále čistí odbarvením a .Pokud jste zvyklí přidávat cukr do jídla a pití, pomalu se snažte návyku zbavit, doporučuje doktorka Kohnová. Jestliže obvykle začínáte den dvěma lžičkami cukru nebo medu do čaje nebo kávy, dejte si první týden jen jednu lžičku, další týden půlku a následující vysaďte úplně.Praktická Juliana navrhla svému muži Jakubu Kryštofovi Radovi, nadšenému vynálezci, aby přišel na jednodušší způsob, tak se v roce 1841 zrodil jeho vynález v podobě lisu na kostky cukru a roku 1843 se kostky cukru poprvé objevily na trhu. Z Dačic se kostky dodávaly také do Vídně a prodávaly pod názvem „čajový cukr“.
Podle výživových doporučení by u zdravého člověka jednoduché cukry neměly tvořit více jak 10 % z celkového denního energetického příjmu – tedy u dospělých s průměrnou fyzickou aktivitou při příjmu 8 400 kJ/2 000 kcal cca 50 g na den.
Jak se vytváří cukr : Cukr se vyrábí z domácí cukrové řepy. Po sklizni na podzim se dopraví řepa z pole na zpracování do cukrovarů firmy AGRANA (viz obrázek). Po očištění a rozdrcení se cukr extrahuje z řízků. Výsledná šťáva se zahustí a následně nechá krystalizovat.
Co se stane když Vysadim cukr : Ta může kolísat právě po jeho vysazení a způsobuje i bolesti hlavy. Podrážděnost – cukr ovlivňuje i náladu a emoce. Jeho absence může vést k podrážděnosti, úzkosti a depresi. Chutě na sladké – jedním z prvních příznaků může být chuť na sladké, protože tělo si stále vyžaduje rychlou dávku energie.
Co se stane když nebudu jíst sladké
Cukrová abstinence se může projevit psychickými, tak fyzickými symptomy – včetně depresí, úzkosti, zamlžení mysli, bolestí hlavy, únavy a závratí. Konzumace cukru se od roku 2008 celosvětově snižuje. Odborníci na zdravý životní styl to kvitují, jelikož nadměrná spotřeba cukru může za mnohé zdravotní neduhy.
Podle výživových doporučení by u zdravého člověka jednoduché cukry neměly tvořit více jak 10 % z celkového denního energetického příjmu – tedy u dospělých s průměrnou fyzickou aktivitou při příjmu 8 400 kJ/2 000 kcal cca 50 g na den. Reálný příjem je však u většiny populace mnohonásobně vyšší.Toto je ale poněkud extrémní názor, neboť všechno, co pozřete ve větším množství, může být jedovaté. I voda může být pro člověka toxická a jedovatá, pokud jí vypije velké množství. U cukru je to asi 450 gramů. To je množství, které již dokáže zabít průměrného člověka.
Proč tělo potřebuje cukr : Všechny sacharidy, ať už disacharidy, nebo polysacharidy, se v těle štěpí na glukózu. Ta je pro lidský organismus životně důležitá – je pro něho hlavním a nejrychlejším zdrojem energie. U dospělého člověka spotřebují červené krvinky a mozek okolo 180 g glukózy za den (z toho mozek asi 125 g).