Ur, biblický Ur Chaldejský, bylo město v Sumeru, jedno z jeho nejvýznamnějších center, na jihovýchodě dnešního Iráku. S městem Ur jsou spojeny dějiny celého Sumeru až po jeho zánik. Dokonce je o něm zmínka v Bibli, podle níž z Uru pocházel praotec Izraelitů Abrahám.Když přijde řeč na nejstarší civilizaci, většině z nás se vybaví starověká Mezopotámie. Podle dosud uznávaných historických teorií se totiž právě v úrodném pásu mezi řekami Eufrat a Tigris měla zhruba od 5. tisíciletí př. n. l. postupně utvářet Sumerská říše, jež dala světu první známá plánovaná města.Uruk (sumersky Unug, podle Bible Erech , řecky Orchoë a arabsky وركاء Varka) bylo jedno ze sumerských a později babylonských měst. Nacházelo se 15 km severně od současného koryta Eufratu, zhruba 230 kilometrů na jihovýchod od Bagdádu.
Na jakém území byla Mezopotámie : Označení Mezopotámie označuje oblast mezi řekami Eufrat a Tigris, tedy na území dnešního Iráku a Sýrie. Název této oblasti má svůj původ v řečtině: země mezi dvěma řekami, Meziříčí. Mezopotámii obývaly dva národy – Sumerové (lid asijského původu) a Akkadové (semitského původu).
Odkud byl Gilgameš
Gilgameš | |
---|---|
Narození | Uruk |
Úmrtí | Uruk |
Děti | Ur-Nungal |
Rodiče | Lugalbanda a Ninsun |
Kde leželo město Ur : Eridu bylo dle tradice nejstarší město Sumeru, leželo na jihozápadě Mezopotámie a podle starších teorií původně na břehu Perského zálivu. Naplaveniny později posunuly mořský břeh o 150 km k jihovýchodu. Eridu leželo blízko dalších středisek – Uru a Obeidu.
V jižní části dnešního Iráku, na dolních tocích Eufratu a Tigridu vyrostl mezi roky 3500 celek městkých států, pro něž a okolisté území se vžil název Sumer. Ve starověkém Sumeru se objevila jedna z prvních civilizací na světě vůbec.
Babylonie (akkadsky 𒆳𒆍𒀭𒊏𒆠, māt Akkadī) je název jižní části Mezopotámie v dnešním Iráku, v širším smyslu pak označení dvou významných starověkých říší na Předním východě – říše starobabylonské a říše novobabylonské.
Kdo zabil Boromira
Lurtz se zapojil do bitvy, v níž zabil Boromira třemi zásahy ze svého luku. Těsně před Boromirovou smrtí však Lurtze napadl Aragorn a po krátkém boji mu usekl hlavu.Starověké civilizace vznikaly v blízkosti vodních toků. Kolem roku 3000 př. n. l. se zformovaly první městské státy v Mezopotámii (název znamená země mezi řekami, tedy mezi řekami Eufrat a Tigris), utvořil se centralizovaný stát v Egyptě, rozložený podél břehů Nilu, v dnešní Indii vznikla kultura poříčí Indu.Mezopotámie neboli Meziříčí se rozkládala mezi asijskými řekami Eufrat a Tigris.
V Mezopotámii žili Sumerové.
Byli velmi vzdělaní. Vytvořili písmo, z něhož se vyvinulo písmo klínové. Psali rákosem na hliněné tabulky. Vytvářely městské státy.
Kde žil Gilgameš : Gilgameš byl historicky doložený král sumerského městského státu Uruk, žil a panoval někdy v 1. polovině 3. tisíciletí př. Kr.
Jak Gilgameš získal nesmrtelnost : Jako trest za jeho nelítostné zachá- zení s dělníky a poddanými bohové povolávají divocha Enkidua, který má Gilgameše zastavit. Oba se však spřátelí, vytvoří nepřemožitelnou dvojici a společně vykonávají hrdinské činy. Posléze Enkidu umírá a Gilgameš se vydává hledat nesmrtelnost.
Co znamená česky Mezopotámie
Mezopotámie (z řeckého Μεσοποταμία, Mesopotamia, „země mezi řekami“ nebo „meziříčí“; arabsky بلاد الرافدين bilād al-rāfidayn, syrsky ܒܝܬ ܢܗܪܝܢ beth nahrain, „země řek“) je označení pro oblast mezi řekami Eufrat a Tigris, jejíž jádro tvoří povodí středního a dolního toku obou řek.
Posledním sumerským králem byl Ibbi-Sín. Jeho bývalý služebník, amorejský uzurpátor Išbi-Erra, generál z Mari, který ovládl důležité město Isin. Ur byl pak dobyt a rozvrácen elamskými a churritskými kmeny. Je zachycen ve vynikajících básních Nářek nad zkázou Sumeru a Nářek nad zkázou Uru.Pozůstatky města leží 88 kilometrů jižně od Bagdádu poblíž města al-Hillah u Eufratu, na území dnešního Iráku. Celý komplex byl 5. července 2019 na zasedání v Baku zapsán na seznamu světového dědictví UNESCO.
Kde byl Starověký Babylon : Pozůstatky Babylonu patří mezi nejvýznamnější starověká města Mezopotámie. Město Babylon je v hebrejštině nazýváno jako Bábel, což v překladu znamená zmatek. A možná po právu. Najdete jej na území Iráku u toku řeky Eufrat, kde se usazovali právě Hebrejci.