Kam zasadit javor?
Můžeme vyzkoušet pokryvné stínomilné trvalky, jako je barvínek (Vinca sp.), nebo břečťan (Hedera sp.). Svou funkci splní také pupkovec jarní (Omphalodes verna), či zběhovec plazivý (Ajuga reptans), kopytník evropský (Asarum europaeum) konvalinka vonná (Convallaria majalis) a jiné.Podzim, ideální čas pro výsadbu

Nejvhodnější doba pro výsadbu sazenic, které zakoupíte ve školkách i v zahradnictvích, je od října do poloviny listopadu.Velmi vhodné je javory v době vegetace občas přihnojit. Můžeme použít běžná hnojiva pro okrasné dřeviny, a také jim dopřát dostatek vláhy, ale pozor na přemokření. Zálivku bychom měli provádět i za zimních dnů bez mrazů. Mají rády vyšší vzdušnou vlhkost, proto se obvykle vysazují do blízkosti vodního prvku.

Jakou Hlinu pro javory : Půda by měla být mírně vlhká s kyselým pH, rozhodně není vhodná zem vysychavá, písčitá a s obsahem vápníku. Rovněž není vhodná zem jílovitá, studená a zamokřená. Japonský javor je teplomilná dřevina, proto jej v našich podmínkách vysazujeme nejlépe do 400 metrů nad mořem.

Kde zasadit japonský javor

Javoru vyberte světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu, chráněné před větrem. Půda by měla být lehká, propustná, s příměsí rašeliny. Vhodné je přimíchat i uleželý kompost.

Čím hnojit javor : Jakmile javory vytváří nové výhony, začněte s pravidelným přihnojováním od jara do podzimu, zhruba každé dva týdny. Jarní hnojení může být s vyšším obsahem dusíku (ne příliš u pestrolistých a žlutých odrůd), přes léto použijte hnojivo s vyšším obsahem železa.

Javor mléč je statný opadavý strom, dosahuje výšky 25 až 30 m. Dospělosti dosahuje jako solitér ve věku 20–30 let, v zápoji 30–40 let. Dosahuje většinou kratšího věku než 150 let, výjimečně 300 až 400 let.

Javoru vyberte světlé stanoviště bez přímého slunečního svitu, chráněné před větrem. Půda by měla být lehká, propustná, s příměsí rašeliny. Vhodné je přimíchat i uleželý kompost. Na dno nádoby, ve které budete stromek pěstovat, dejte dobrou drenáž, a na povrch poté zakrytí např.

Jak rychle roste japonský javor

Roste jako vyšší keř se vzpřímeným tvarem a jako jeden z mála japonských javorů tvoří zaoblenou korunu. Roste středně rychle, avšak když dosáhne výšky 4 m, svůj růst zpomalí a začne zahušťovat korunu (šířka koruny je max. 3m).Javor potřebuje pravidelné a důkladné zalévání, ale je důležité se vyhnout přemokření. Půda by měla mezi zaléváními lehce proschnout. V horkých letních měsících může být potřeba zalévat i několikrát denně. Pro podporu růstu a zdraví je důležité pravidelně hnojit.Tvrdost dřeva tabulka

Třída tvrdosti Typ dřeva Dřeviny
2. třída měkké dřevo modřín, olše, vrba jíva, douglaska
3. třída středně tvrdé platan, kaštan, líska, jilm
4. třída tvrdé dub, buk, jasan, habr, javor, třešeň, akát
5. třída velmi tvrdé dub pýřitý, dřín, zimostráz


Jakmile javory vytváří nové výhony, začněte s pravidelným přihnojováním od jara do podzimu, zhruba každé dva týdny. Jarní hnojení může být s vyšším obsahem dusíku (ne příliš u pestrolistých a žlutých odrůd), přes léto použijte hnojivo s vyšším obsahem železa.

Jak často zalévat japonský javor : Javor potřebuje pravidelné a důkladné zalévání, ale je důležité se vyhnout přemokření. Půda by měla mezi zaléváními lehce proschnout. V horkých letních měsících může být potřeba zalévat i několikrát denně. Pro podporu růstu a zdraví je důležité pravidelně hnojit.

Čím hnojit japonský javor : Zejména stromky mladé nebo pěstované v nádobě jsou velmi náročné na zálivku. Pro zdravý a silný růst je nutné půdu kolem stromů na jaře a v létě jednou měsíčně pohnojit humusem a jednou ročně lze přidat hnojivo pro víceleté rostliny. Nikdy ovšem nepoužíváme dusíkaté hnojivo, ani nehnojíme nadbytečně.

Které dřevo je nejlehčí

Balsové dřevo je nejlehčí ze všech dřev na světě.

Rozdělení dřeva podle tvrdosti

Dnes se však častěji používá rozdělení do tří skupin – měkké, středně tvrdé a tvrdé. Nejtvrdším dřevem u nás je akát (770 kg/cm²) a nejměkčím je borovice (280 kg/cm²).Rozdělení dřeva podle tvrdosti

Dnes se však častěji používá rozdělení do tří skupin – měkké, středně tvrdé a tvrdé. Nejtvrdším dřevem u nás je akát (770 kg/cm²) a nejměkčím je borovice (280 kg/cm²).