Kam krmítko umístit Když vlastníte zahradu, ideální je dát krmítko na strom, nebo poblíž keřů (pozor ale na číhající kočky). Pokud máte zahradu u lesa či sadu, tím lépe. Dalo by se to popsat jako „jít ptákům naproti“ – tedy dát krmítko tam, kde se nejčastěji vyskytují a kde je jejich přirozené prostředí.Rozměry ovlivňují, kolik krmiva do krmítka umístíte a také jaké druhy ptactva přilákáte. Menší krmítka se hodí spíše pro drobnější ptáky – vrabce, sýkory či lejsky. Pokud se chcete kochat pohledem na kavky, holuby, poštolky a další větší ptactvo, pořiďte si rozměrnější krmítko.Pítko můžete koupit v různých variantách – závěsné, jako zápich nebo stojací. Vždy by mělo být hluboké maximálně 8 cm, aby se v něm opeřenec neutopil, a široké tak, aby se mohl i vykoupat. Je lepší, když do něj dáte kameny, aby bylo na co stoupnout a aby se v něm netopil hmyz.
Jak vysoko dát krmítko : Důležitou věcí je krmítko správně umístit. Můžeme jej zavěsit, či připevnit na stabilní podstavec. Mělo by být na přehledném a otevřeném místě a také obtížně dostupné predátorům. Nejlepší umístění je minimálně 1,5 m vysoko a alespoň 2 m od keřů a stromů.
Čím krmit zpěvné ptáky
Vhodné krmení pro venkovní ptactvo:
- slunečnicová semínka.
- speciálně namíchané směsi.
- obiloviny – proso, pšenice, loupaný oves, kukuřice.
- lojové koule.
- bobuloviny – jeřabiny, šípky, bez.
- různé druhy ořechů
- sušený hmyz – zdroj bílkovin i vitamínů
- potraviny, které najdete v kuchyni – ovesné vločky, krupice, hrubá mouka, mák.
Proč Nekrmit ptáky v létě : Přikrmování během teplého období roku spíše škodí. Ptáci si zvyknou na pravidelný přísun potravy a změní návyky umožňující jim přežít v přírodě. Výsledky některých studií například naznačují, že přikrmovaní ptáci omezují ranní zpěv, opožďují se a někdy zpěv zcela vynechají.
Co rozhodně nesypat Do krmítka v žádném případě nepatří pečivo. Sůl, kterou obsahuje, je i v malém množství pro drobné ptactvo smrtelně nebezpečná. Krmítko není ani odpadkový koš, nepatří do nej žádné zbytky z kuchyně, sladkosti, uzeniny, kořeněná jídla ani přepálený tuk.
Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.
Jaký ťuk pro ptáky
Tuk. Tuk představuje pro ptáky efektivní zdroj energie, používejte kvalitní hovězí nebo skopový lůj. Některé druhy ptáků milují tukové směsi podávané v kůře nebo ve dřevě (strakapoud a brhlík). Tuk můžete nabídnout ptákům prostřednictvím lojových koulí nebo v lojových koláčích.Co do krmítka (ne)patří
Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.Do krmítka sypeme slunečnici, oves, proso, pšenici a další obiloviny či luštěniny. Kosy a drozdy potěší pár jablek či jeřabin, strakapoudy, brhlíky a sýkory tuková směs. Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky.
Odpověď: Asi mohou být použitelné silikonové nátěrové hmoty, bezbarvý lak "Laksilů nebo email "Bisil", které jsou schváleny i pro přímý styk s pitnou vodou. Zápach po rozpouštědlech po aplikaci v průběhu zasychání a protvrdání vyvětrá.
Co nedávat ptákům : Do krmítka v žádném případě nepatří pečivo. Sůl, kterou obsahuje, je i v malém množství pro drobné ptactvo smrtelně nebezpečná. Krmítko není ani odpadkový koš, nepatří do nej žádné zbytky z kuchyně, sladkosti, uzeniny, kořeněná jídla ani přepálený tuk.
Kdy sypat ptákům : Ptáky přikrmujeme od začátku listopadu do března. Množství krmiva na krmítku udržujeme podle počasí. V mrazech je třeba sypat více, v teplých dnech stačí méně. Krmítko pravidelně čistíme, aby v něm nezůstávaly zbytky slupek, skořápky a trus ptáků.
Co odpuzuje ptáky
Do kategorie mechanických odpuzovačů ptáků patří sítě proti holubům, hroty proti holubům, makety dravců a havranů. Makety havranů dodáváme ve dvou variantách – sedící havran, a létající havran k zavěšení. Jde o jednoduchý, ale účinný způsob plašení ptáků.
Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky. Vyhýbáme se i všemu sladkému. Výjimkou je cukr obsažený přímo v ovoci – nakrájené jablko ano, doslazované rozinky či dokonce sušenky v žádném případě.Co do krmítka (ne)patří
Nikdy nekrmíme plesnivým či jinak zkaženým krmivem. Nikdy nedáváme kořeněné, solené, uzené či přepálené kuchyňské zbytky. Vyhýbáme se i všemu sladkému. Výjimkou je cukr obsažený přímo v ovoci – nakrájené jablko ano, doslazované rozinky či dokonce sušenky v žádném případě.
Co nasypat Ptackum : Většina drobných ptáků si nejvíce pochutná na výživných slunečnicových semínkách, přidat ale můžete také lněná či konopná semínka, řepku, mák, proso, ječmen, oves nebo pšenici. Velkou lahůdkou jsou pro ptáky drcená jádra vlašských ořechů nebo různé bobule, například sušené bezinky, jeřabiny či plody hlohu.