Kam se v autě lije destilovaná voda?
Nádobku pro dolití chladící kapaliny najdete pod kapotou vašeho vozu. V jeho motorové části najdete obvykle „baňatou” nádobku s barevnou tekutinou, se šroubovacím víkem a měrkou s maximálním a minimálním doporučeným množstvím.Jedná se o čirou kapalinu bez barvy, chuti a zápachu, která je zbavená minerálů. Proto je vhodná k ředění kapalin v domácnostech i při průmyslovém použití. Destilovaná voda do auta se využívá k doplnění akumulátorů, na ředění letních i zimních směsí do ostřikovačů či na přípravu chladících směsí do chladičů.Obecně je dáno, že destilovaná voda (voda bez obsahu minerálů), není určena pro pití a nemá vůbec charakter pitné vody. Naopak její konzumace může být nebezpečná. Může dojít k poškození střevní výstelky a jelikož neobsahuje žádné minerály ani ionty, má tendence je stahovat s vnitřního prostředí člověka.

Jakou vodu dolévat do auta : Dolévat můžete destilovanou vodou nebo kapalinou stejné barvy (modrá, červená nebo modrozelená). Při doplňování každopádně dejte pozor, z otevřené nádobky může stříkat horká voda, která může mít až 120 stupňů – má vyšší bod varu než voda. Když musíte dolévat, nechte vůz raději vychladnout na měně nebezpečnou teplotu.

Co nalít do chladiče auta

Samotná voda k ochlazování motoru nestačí. Teplo ze spalování nakonec způsobí, že začne vřít. V létě by se samotná voda mohla odpařit a v zimě by mohla zamrznout, což by mohlo být pro motor katastrofální. Většina výrobců automobilů doporučuje mít v chladiči směs vody a nemrznoucí kapaliny 50/50.

Jaký Fridex do auta : G11 – modro-zelená nemrznoucí směs je dobrým výběrem pro novější motory, které již mají hlavy na válcích vyrobeny ze slitiny hliníku. G12 – červená chladicí kapalina je určena pro novější vozidla s hliníkovými hlavami, kde šetří slitiny z měkkých kovů, gumové těsnění a plastové části.

„Chladič se nachází v přední části vozidla, a proto se s ubíhajícími lety nejenom intenzivně znečišťuje, ale také je vystaven drobným poškozením, např. od kamínků.

Proto se doporučuje i při intenzivním pocení pít nejvýše 1 až 1,5 litru vody za hodinu. Voda je jednou z nejméně toxických chemických sloučenin, její LD50 u potkanů přesahuje 90 ml/kg. Smrt člověka může způsobit vypití šesti litrů vody v průběhu tří hodin.

Jaký je rozdíl mezi destilovanou vodou a normální vodou

Destilovaná voda je ta voda, jenž prošla procesem destilace. Tento proces znamená, že voda byla zbavena minerálních látek, které v ní byly obsažené. Došlo k tomu změnou skupenství na vodní páru, což může probíhat postupně – např. odpařovaní na slunci, nebo rychleji, kdy se voda zahřívá k bodu varu.G11 – modro-zelená nemrznoucí směs je dobrým výběrem pro novější motory, které již mají hlavy na válcích vyrobeny ze slitiny hliníku. G12 – červená chladicí kapalina je určena pro novější vozidla s hliníkovými hlavami, kde šetří slitiny z měkkých kovů, gumové těsnění a plastové části.‭ ‬U nalévacích baterií je třeba dolévat destilovanou vodu po horní rysku a to zhruba‭ ‬2x za sezonu,‭ ‬bezúdržbové akumulátory se dolévat nemusí.

Za problémem nejčastěji stojí prasklá hadice. Tu odhalíte pohledem směrem k podvozku. Jestliže se pod autem nachází mokrý flek, máte jasno. Pozvolný únik kapaliny z chladicího systému – začíná to snadno přehlédnutelnou loužičkou, končí každodenním doléváním kapaliny.

Jak často měnit Fridex v autě : U starších typů motorů byste výměnu měli provádět každé dva roky, u těch novějších je tolerance 3 až 5 let. Nemusíte jezdit do servisu, s trochou trpělivosti to zvládnete i svépomocí. Jak na to

Jaká voda se lije do chladiče : Samotná voda k ochlazování motoru nestačí. Teplo ze spalování nakonec způsobí, že začne vřít. V létě by se samotná voda mohla odpařit a v zimě by mohla zamrznout, což by mohlo být pro motor katastrofální. Většina výrobců automobilů doporučuje mít v chladiči směs vody a nemrznoucí kapaliny 50/50.

Jak poznat ucpaný chladič

U starších aut může být problémem ucpaný chladič. Velkým průšvihem bývá poškozená hlava válců nebo těsnění pod hlavou, to se projevuje tím, že ubývá kapalina v chladicí soustavě a z výfuku jde šedý nebo bílý kouř. „Pokud nám bude z nádobky kapalina ubývat, je to většinou známka toho, že něco není v pořádku.

Rizika nadměrného příjmu tekutin

Někdy ale může být tekutin příliš. Dlouhodobý nadměrný příjem tekutin zatěžuje ledviny. Někteří lidé, když to přeženou s pitným režimem, mohou pociťovat příznaky jako nadměrné pocení nebo dokonce i otoky.Smrt člověka může způsobit vypití šesti litrů vody v průběhu tří hodin. Opatrnost je nutná zvláště u nejmenších dětí, vodu je možno podávat pouze v malém množství a až po nasycení mlékem.

Proč se nesmí pít převařená voda : Mezi nebezpečné látky, které se nahromadí ve vodě patří arsen, dusičnany a fluorid. Minerály, které jsou jinak zdravé, mohou být škodlivé. Příkladem jsou draselné soli, které mohou vést k tvorbě ledvinových kamenů nebo písku v těle, pokud převařenou vodu pijete často.