Kam se dává badyán?
Badyán a jeho účinky: při kolikách, při svalových křečích a revmatismu (čaj) celkově posiluje organismus, ulevuje při chorobách z nachlazení i potížích s trávením. pomáhá proti virové i bakteriální nákaze (tinktura)Badyán se pěstuje v Číně a Vietnamu již odpradávna a je spojován zejména s čínskou orientální kuchyní. V tradiční čínské medicíně se používá již více než 3 000 let pro svůj stimulační účinek na zažívací systém a poruchy trávení.Zatímco anýz je jednoletá bylina, kterou lze pěstovat i u nás, badyán je strom rostoucí v subtropických a tropických oblastech. Semena anýzu jsou tak trochu podobná kmínu, badyán vytváří daleko větší zajímavé souplodí, které má formu krásné hvězdy.

Jak uvařit čaj z badyánu : Jak připravit čaj s badyánem Do konvice vložte 1–2 celé květy badyánu na šálek, zalijte horkou vodou a nechte 10 až 15 minut louhovat. Vždy je lepší pít nálevy bez cukru a ochutnávat samotný produkt. Ale pokud chcete sladší, přidejte med.

Kam se dává badyan

Použití badyánu v kuchyni

i badyán používá hlavně ke kořenění moučníků a sladkých jídel. Čínská a vietnamská kuchyně však kombinuje tyto koření s ostrými a vytvářejí velice aromatické směsi. Typickým příkladem je koření pěti vůní, které se skládá z badyánu, fenyklu, hřebíčku, skořice a sečuánského pepře.

Jak jíst skořicí : Dostaňte skořici do těla

Aby měla skořice požadované účinky, měli bychom jí sníst menší čajovou lžičku denně – alespoň v období nachlazení a chřipek. Nemusíte si kupovat speciální doplňky stravy, ale jíst každý den skořicové šneky bychom vám také nedoporučili.

Badyáník pravý je stálezelený strom pocházející z Asie, jeho charakteristické hvězdičkové plody se používají jako koření. Pro úspěšné pěstování vyžaduje tropické nebo subtropické podmínky a dobře propustnou, organicky bohatou půdu.

Badyán vypadá jako hnědavé hvězdičky. Proto se mu také ve starých kuchařkách říká hvězdičkové koření. Jsou to plody badyáníku pravého, který v jihovýchodní Asii tvoří celé lesy a sklízí se až třikrát ročně. Voní podobně jako anýz, ale jeho vůně je silnější a těžší, chutná pálivě.

Jak vypadá anýz

Anýz je jednoletá bylina dorůstající do výšky asi 60 centimetrů. Má žlutobílé květy v chomáčcích s malými plody, které se dělí na dvě šedozelená semena. Sušené plody se používají jako koření.Na správnou funkci dýchacích cest příznivě působí např. směs divizny, lípy a černého bezu. Kromě výše zmíněných bylinek můžete užívat samostatně nebo jako směs také mateřídoušku, sléz, majoránku, anýz, mátu a řepík. Kašel můžete také zmírnit odvarem z heřmánku nebo islandského lišejníku a levandule.Voda by měla být zahřátá na 100 °C jen pro černý čaj, zelený a bílý je nejlepší nechat louhovat při 80 °C. Zbylou vodu z konvice je nutné vylít, nikdy by se neměla znovu převařovat! Ideální je zalívat čaj zhruba minutu po vypnutí rychlovarné konvice. Doba louhování by se také měla důsledně hlídat.

Anýz účinkuje proti plynatosti, podporuje trávení a posiluje žaludek. Ze střev odstraňuje škodlivé hnilobné a kvasné procesy. Pomáhá při vykašlávání a usnadňuje zkapalňování průduškových hlenů. Doporučuje se lidem s astmatem a nemocemi průdušek – zejména těm, kteří chtějí přestat kouřit.

Jak rozdrtit badyán : Nejvýraznější chuť a vůni má badyán po rozdrcení v hmoždíři nebo po umletí elektrickým mlýnkem. Při kořenění badyánem je však třeba opatrnosti, neboť badyán je velice aromatický.

Na co působí skořice : Skořice je také účinné afrodiziakum a spolu s medem a zázvorem léčí nachlazení, chřipku, různé infekce a kožní onemocnění. Pomáhá udržovat zdravou, čistou a pevnou pleť. Spolu s medem je skořice účinnou zbraní při akné, která pleť zbaví bakterií, prokrví ji a hydratuje.

Kdo nesmí skořici

Skořice cejlonská obsahuje především méně kumarinu – vonné látky, která je zároveň toxická pro játra. Jeho množství v cejlonské a čínské skořici se liší zhruba desetinásobně. Před kumarinem bychom se měli mít na pozoru a zejména malým dětem nepodávat skořicí ochucená jídla každý den.

Badyán je lahodné koření nasládlé chuti, které svou vůní silně připomíná anýz. Je plodem badyáníku pravého, což je stálezelený strom pocházející z jihozápadní Číny, který se postupně rozšířil do celé jihovýchodní Asie a také do Tichomoří.Badyán (též čínský anýz, hvězdicový anýz) je koření, které vůní velmi připomíná anýz. Jsou to sušená souplodí s lesklými semeny pocházející ze stromu s názvem badyáník pravý (Illicium verum).

Kde roste ANYZ : Bedrník anýz je jednoletá silně aromatická bylina s mírně ochmýřeným stonkem, řapíkatými listy a vejčitými plody. Svůj původ má tato rostlina v oblasti Malé Asie, ale dnes se pěstuje v téměř všech severních částech Evropy a dokonce roste i v teplejších krajinách Česka. Většinou dorůstá do výšky od 30 do 60 cm.