Bazalka se užívá v čerstvém i sušeném stavu. Bazalku nikdy nevařte, přidávejte ji až do hotových pokrmů. Používá se jako koření do omáček, na rajčata, pizzu, do těstovin, salátů, rybí polévky, do vývaru. Bazalka se rovněž hodí do ochucovadel složených z oleje a octa.Bazalka se pěstuje přo čestvé lísty, které se používají jako koření v kuchyni ale také pro semínka, kterou jsou u nás téměř neznámá (pro konzumaci). Bazalka je zdrojem vitamínů A, C, B9 a K, omega 3 kyselin, silic, tříslovin, flavonoidů, glykosidů, elektrolytů, minerálů (vápník, železo, draslík, hořčík) a fytoživin.Bazalkou ochucujeme saláty, polévky, omáčky, zeleninu, nakládané sýry, vepřové, hovězí a kuřecí maso, ryby a mořské plody i těstoviny či rýži. Nejobvyklejší používání bazalky je v kombinaci s rajčaty a olivovým olejem. Při tepelné úpravě ji přidáváme nejlépe ke konci vaření.
Kam patří bazalka : Vědecká klasifikace
- Říše: rostliny (Plantae)
- Podříše: cévnaté rostliny (Tracheobionta)
- Oddělení: krytosemenné (Magnoliophyta)
- Třída: vyšší dvouděložné (Rosopsida)
- Řád: hluchavkotvaré (Lamiales)
- Čeleď: hluchavkovité (Lamiaceae)
- Podščeleď: Nepetoideae.
- Rod: bazalka (Ocimum)
Co dělat s květy bazalky
Pokud bazalka začne nasazovat ke květu, rukou květ odlomte. Jelikož je bazalka rostlinka jednoletá, nemá cenu ji nechat kvést. Rostlina se tím mimo jiné vyčerpává a mění své chuťové, ale také texturní vlastnosti. Stejně tak můžete bazalku množit.
Co se sušenou bazalkou : Sušená bazalka se používá k ochucení různých druhů zeleninových pokrmů, polévek, bílých nebo rajčatových omáček, špenátu či fazolí. V italské kuchyni má samozřejmě svou významnou roli při přípravě pizzy a těstovin. A rozhodně nesmíme zapomenout na zvěřinu, ryby i různé mořské živočichy.
Chcete-li bazalku uchovávat dlouhodobě, je možné ji nasušit, zmrazit nebo naložit do olivového oleje s trochou octa. Další možností je zpracovat ji do pesta, které je možno v lednici uchovávat až měsíc, případně ho zmrazit na dobu až dvou let.
Bazalka je účinná při nemocech z nachlazení a respiračníchinfekcích. Nejvíce se bazalka využívá v italské kuchyni. Mladé listy se používají k přípravě salátů a sušené listy jako koření zejména na maso, ryby, luštěniny, k ochucování tvarohu a uzenin, ale i do polévek a omáček.
Jak dlouho vydrží bazalka
Většina bylinek patří k trvalkám, správnou péčí jim tedy prodloužíte život. Jen bazalka a majoránka vám vydrží pouhý rok. Dají se ale snadno vypěstovat ze semínek.Jakmile se květy objeví, kvetoucí stonky okamžitě odřízněte. Bazalka obvykle klíčí rychle a je snadné vypěstovat ji ze semen. Zasaďte ji doma 4 až 6 týdnů před posledním mrazem nebo ji vysejte rovnou do zahrady po posledním jarním mrazu.Některé bylinky, třeba právě bazalka a další středomořské rostliny, chlad přímo nesnášejí, takže je pro ně nejlepší uchovávat je v pokojové teplotě. Pokud vidíte, že bazalka už uvadá a vy ji nestačíte sníst, nevyhazujte ji – vyrobte třeba pesto nebo lístky zamrazte.
Aby bazalka správně rostla a košatěla, vyžaduje určitý způsob zastřihování. Je to jednoduché, zastřihujeme hlavní stonky, a to vždy asi 1 cm nad místy, kde jí narůstají malé lístečky. Bazalka se nám díky tomu krásně rozroste a brzy vytvoří keřík. Spodní velké listy rostlině ponecháme.