Kam podat žádost o změnu územního plánu?
Toto posouzení provádí pořizovatel, kterým může být obecní úřad, který tuto činnost vykonává prostřednictvím osoby splňující kvalifikační požadavky pro výkon územně plánovací činnosti, nebo příslušný odbor územního plánování obce s rozšířenou působností.vydání územního plánu Pořizovatel předloží zastupitelstvu obce návrh na vydání územního plánu s jeho odůvodněním. Zastupitelstvo obce vydá územní plán, pokud neodporuje politice územního rozvoje, územně-plánovací dokumentaci kraje ani výsledkům řešení rozporů a stanoviskům dotčených orgánů nebo krajského úřadu.Obecně trvá změna územního plánu rok a půl i několik let. Záleží na velikosti obce. „Samosprávy se snaží za každou cenu vyhovět všem žadatelům o změny, mění plány příliš často a neuvažují nad budoucností. Ustupují vlastníkům polí, kteří z nich chtějí stavební parcely, lidem, kteří touží bydlet na samotě.

Kdo může podat námitku k územnímu plánu : Námitky mohou podat pouze při veřejném projednání:

zástupce veřejnosti (fyzická nebo právnická osoba plně způsobilá k právním úkonům zmocněná nejméně 1/10 občanů obce s méně než 2000 obyvateli nebo nejméně 200 občany příslušné obce, kteří uplatňují věcně shodnou připomínku k návrhu územně plánovací dokumentace).

Kdo může podat návrh na změnu územního plánu

Navrhnout změnu územního plánu může orgán veřejné správy, občan obce, fyzická nebo právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce, případně tzv. oprávněný investor4. Rámcový obsah návrhu změny pořizované zkráceným postupem stanoví stavební zákon v ustanovení § 55a odst. 2.

Po jaké době se mění územní plán : Každá obec tak minimálně jednou za čtyři roky schvaluje nový územní plán, ať už bez modifikací a bez úprav toho starého, nebo jako radikálně obnovený plán budoucího rozvoje. Přičemž větší obce a města přistupují k úpravám územního plánu častěji tak, jak vyvstane nutnost reagovat na aktuální vývoj v obci.

[1] Proces pořizování územního plánu má tyto fáze:

  1. rozhodnutí zastupitelstva o tom, že pořídí nebo změní územní plán,
  2. návrh zadání územního plánu a jeho projednání,
  3. návrh územního plánu a jeho projednání,
  4. veřejné projednání návrhu,
  5. vydání územního plánu.


Návrh na změnu územního plánu může podávat občan obce, pro kterou má být změna územního plánu pořizována, fyzická nebo právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce, pro kterou má být změna územního plánu pořízena.

Co je potreba ke zmene územního plánu

Podání návrhu změny musí mít následující náležitosti: Předmět navrhované iniciace změny územního plánu, tj. výstižný popis navrhované změny (změna funkčního a případně prostorového uspořádání území, či popis navrhované změny včetně navrhovaných bilancí – hrubá podlažní plocha rozdělená po jednotlivých funkcích).Žadatelem může být každá fyzická osoba, fyzická osoba podnikající nebo právnická osoba, bez ohledu na vlastnická a jiná věcná práva k zájmovým pozemkům – kdokoliv. Žádost o územně plánovací informaci upravuje § 21 stavebního zákona. Pro žádost není předepsán povinný formulář.Územní plán se vydává pro celé území obce, jeho změna může být zpracována jen pro část území obce. Územní plán vydává zastupitelstvo obce formou opatření obecné povahy podle správního řádu. Územní plán je závazný pro: ▪ pořízení a vydání regulačního plánu zastupitelstvem obce, ▪ pro rozhodování v území (zejm.

Dnem doručení změny a úplného znění nabývá změna účinnosti. Územní plán vzniká poměrně dlouho, celý proces trvá 2-3 roky.

Jak se provádí změna územního plánu : O změnu územního plánu může zažádat jak fyzická, tak právnická osoba, která má vlastnická nebo obdobná práva k pozemku nebo stavbě na území obce. Žádost se podává písemně na příslušný městský nebo obecní úřad, na jehož území se pozemek nachází. Ve větších městech se žádostmi zabývá zpravidla odbor regionálního rozvoje.

Kde žádat o územně plánovací informaci : Kdy se má stavebník pro územně plánovací informaci (ÚPI) obrátit na úřad územního plánování, a kdy na stavební úřad.

Jak nahlédnout do územního plánu

Územní plány jsou uloženy a jsou přístupné k nahlížení na příslušném obecním úřadu a stavebním úřadu, úřadu územního plánování (obci s rozšířenou působností) a krajském úřadu – pod jejiž působnost obec spadá. Informace o územních plánech naleznete v mapové aplikaci Územně plánovací dokumentace ve Středočeském kraji.

Pokud chcete z orné půdy udělat stavební pozemek, je třeba vyplnit žádost, kterou zpravidla najdete na webu daného města či obce. Nebojte se příslušný úřad kontaktovat a zjistit, jaké požadavky mají. Vyhnete se tomu, že opomenete nějaký detail a vše se tak zbytečně protáhne.Pro získání územně plánovací informace o podmínkách využívání území a změn jeho využití od referentů ODUR na obslužném pracovišti nejsou potřeba žádné formuláře. V případě písemné žádosti doporučujeme využít formulář „Žádost o územně plánovací informaci“, který je vytištěný k dispozici na obslužném pracovišti.

Kdo může žádat o územně plánovací informaci : Žadatelem může být každá fyzická osoba, fyzická osoba podnikající nebo právnická osoba, bez ohledu na vlastnická a jiná věcná práva k zájmovým pozemkům – kdokoliv. Žádost o územně plánovací informaci upravuje § 21 stavebního zákona. Pro žádost není předepsán povinný formulář.