Kam patří žárovky?
To znamená, že výbojky, LED žárovky, lineární zářivky a kompaktní zářivky nebo-li úsporné žárovky je potřeba odevzdat do sběrných míst k režimu zpětného odběru, tedy k recyklaci. Je to z toho důvodu, že LED žárovky obsahují elektronické součásti a zářivky zase malé množství rtuti (zhruba 3-5 mg).Normální žárovka není nebezpečným odpadem, ani elektroodpadem. Ač je baňka skleněná, nejde jí dát ke třídění nádob na sklo. Patří proto do směsného odpadu.Pokud se vám zářivka nedopatřením rozbije, otevřete okno a důkladně vyvětrejte místnost. Nasaďte si rukavice, opatrně posbírejte všechny rozbité části a vyčistěte podlahu. V plastovém sáčku ji odevzdejte do sběrny komunálního odpadu.

Co se starymi Zarovkami : Rozbité či nefunkční žárovky lze bez jakýchkoliv výhrad odložit do nádoby na směsný komunální odpad.

Kam dávat žárovky

Nevyhazujte žárovky mezi ostatní elektrospotřebiče

Vysloužilé zářivky patří výhradně do speciální sběrné nádoby na světelné zdroje. V žádném případě se nesmějí vyhazovat mezi jiné vyřazené elektrospotřebiče. Důvodem je jejich křehkost: mezi ostatním elektroodpadem by se mohly rozbít a tím uvolnit rtuť do okolí.

Kam vyhodit svíčky ve skle : Do směsného odpadu. Nebo ji vypalte a pak to sklo umyjte a do skla.

Pokud by se vám to nepovedlo a třeba tam kousek zůstal, stačí vzít kombinačky, vsunout je na závit žárovky a žárovku vyšroubovat. Následně vyjměte novou žárovku z krabičky a našroubujte ji do závitu svítidla.

Prasklá obyčejná žárovka patří do běžné popelnice. Při manipulaci s ní je opatrnost na místě. Prasklou LED žárovky odevzdejte do sběrného dvora, stejně tak i prasklou zářivku.

Kam vyhodit stare zaluzie

Všeobecně platí, že veškeré odpady, tedy i žaluzie, od vás převezmou ve sběrných dvorech. Jestliže máte v dané oblasti trvalé bydliště, stačí žaluzie dovézt, ukázat občanský průkaz, a můžete tam staré žaluzie zdarma nechat. V menších obcích bývají jednou za čas kontejnery, kam se podobný odpad sváží.s plastem, jinde můžete najít kontejnery na kovy na sběrných hnízdech, další možností je kovy odevzdat ve sběrném dvoře. Kovy větších rozměrů můžete odkládat na sběrné dvory nebo do nejbližších sběrných surovin/kovošrotů.Ideálním řešením je odnést zářivku tam, kde jsme ji zakoupili. Elektra, hobby centra, ale i školy a některé instituce mají možnost speciálního sběru zářivek – jedná se o tzv. sběrná místa, odkud pak putují k bezpečné likvidaci.

Porcelán do skla vůbec nepatří.

Zapamatujte si, že porcelán ani keramika nejsou sklo, a proto patří vytřídit do směsného odpadu, případně ve větším objemu využijte váš nejbližší sběrný dvůr.

Kam patří pytlík od chipsů : Sáčky od potravin, jako jsou například brambůrky, sušenky, ale třeba i koření, nejčastěji patří do směsného odpadu. Jednoduchou pomůckou při jejich třídění vám může být vnitřní strana obalu – je-li stříbrná, znamená to, že je materiál potažen hliníkem. Proto mu nenáleží místo mezi plasty.

Kam s obaly od kapsiček : Zatímco víčko od dětské kapsičky lze vyhodit do popelnice na plasty, obal bohužel musí skončit ve směsném odpadu. Pod plastovým povrchem se totiž skrývá hliníková vrstva. V zahraničí se již tyto obaly recyklují, v Čechách to však zatím není možné.

Jak vyšroubovat žárovku

Novou žárovku vyjmeme z krabičky raději v rukavicích. Říká se, že otisky prstů způsobují menší světlost a větší poruchovost. Žárovku zašroubujeme. Pokud je vše v pořádku, nahodíme jistič, a tím pádem by mělo vše svítit.

Pro větší bezpečnost odpojte napájení. Jakmile žárovku najdete, sejměte za pomocí hadříku kryt, který ji chrání. Kryt obsahuje polohovací mechanismus se zářezem, díky kterému ho lze za vyvinutí slabého tlaku snadno vyjmout. Potom odšroubujte žárovku a vyměňte ji za novou.Nejčastěji se setkáváme s krémy v plastových nebo skleněných lahvičkách, dózách a kalíšcích s plastovými víčky. Ideálním postupem je tedy skleněnou lahvičku, dózu či kalíšek vytřídit do kontejneru na sklo a plastové víčko do plastů.

Kam dát staré nádobí : Nádobí, které je potažené vrstvou, jako je například teflon, nebo je kovové, je zapotřebí odvézt do sběrného dvora nebo odložit do velkokapacitních kontejnerů. V případě, že je nádobí stále funkční, zkuste obvolat různé charity nebo azylové domy, zda o něj nebudou mít zájem.