Lednice sráží chuť
Uchování v lednici má ovšem podle Miroslava Mahela jednu drobnou výjimku. „Samozřejmě je nejlepší si udělat kečup svůj nebo kupovat skvělý v bio kvalitě s minimem konzervantů, ale po otevření je i tak nutné oba skladovat v lednici. Před použitím pak doporučuji nechat kečup chvilku v pokojové teplotě.Kečup vydrží v chladničce 2 týdny.Uložte je do skříněk, kam se nedostane světlo. Zaměřte se na uzávěr, musí dobře těsnit, aby propouštěl co nejméně vzduchu. Nenechávejte koření v blízkosti varné desky. Možná vám to pomůže při vaření, ale koření je tak vystaveno vyšší teplotě a vlhkosti, což jsou dva ze tří největších nepřátel sušených bylinek.
Jak dlouho vydrží hořčice v lednici : Hořčici lze uchovávat až rok, aniž ztratí na kvalitě. Jakmile ji však otevřeme, je nejlepší ji rychle spotřebovat, jinak se chuť začne měnit. Je nutno dbát na důkladné uzavírání víka, které zabraňuje případnému vysychání, okorávání povrchu hořčice a ztrátě její chuti a vůně.
Jaká rajčata na kečup
Pro výrobu domácích kečupů jsou nejvhodnější keříčková rajčata, konkrétně bych doporučil odrůdu ŠEJK. Ta má oproti ostatním vyšší podíl lycopenu (červeného karotenoidního barviva), kečup z této odrůdy bude mít výraznější červenou barvu.
Jak dlouho sterilizovat kečup : Pokud kečup nebudeme uchovávat nemusíme zavařovat. Ale je lepší ho zavařit cca 20 min při 80°C.
A jak dlouho koření vydrží Celé koření (hřebíček, pepř ap.) můžete využívat zhruba 3 až 5 let, mleté koření s maximální kvalitou vydrží asi půl roku až rok. Z tohoto důvodu je ideální kupovat celé koření.
Obecně se nedoporučuje kupovat koření v množství, které nestihnete spotřebovat do šesti měsíců po otevření. Pozor: Déle skladované koření může nejen ztrácet vůni, ale mleté se může vlivem vlhkosti slepit a plesnivět.
Proč hořčice pálí
Proč hořčice pálí Mohou za to silice, aromatické těkavé látky, jejichž mix a obsah určuje pálivost a pikantnost jednotlivých druhů hořčic. Hořčice má i proto pozitivní vliv na naše zdraví.Vyhazovat je možná považujete za obezřetné, ale ve skutečnosti je to zbytečné plýtvání. Ve většině případů pár dní prošlému jogurtu, mléku, tvarohu a dalším vůbec nevadí. Obvykle se uvádí doba jeden týden, kdy lze tyto produkty (při správném skladování) bez problému konzumovat.Mezi nejchutnější odrůdy patří datlová rajčata (s protáhlým tvarem plodů) Valdo, Pollicino a výrazně oranžové Datlo. Výborné je i často roubované Santorange F1 – také oranžové barvy a z Italské školy dovezené červené Daterrino.
Umytá rajčata, jablka a cibuli nakrájíme na kolečka a dáme vařit s octem, solí, paprikou, hřebíčky, novým kořením a pepřem. Vaříme 1,5 hodiny. Pak přidáme cukr a vaříme bez pokličky ještě 15 minut (můžeme vařit i déle), aby byl kečup hustší.
Jak sterilizovat domácí kečup : Pro lepší uchování kečup krátce sterilizujeme (při 80°C 15 minut). Pokud uchováte v lednici, nemusí se sterilizovat.
Jak dlouho může být prošlé koření : Nepsaným pravidlem je, že datum minimální trvanlivosti se může u některých potravin „nerespektovat“. Například koření, čaje, těstoviny či mouka by měly vydržet dokonce o rok více, než se uvádí na etiketě. Dva měsíce navíc by mělo vydržet müsli nebo celozrnná mouka.
Kdy přidávat koření
Každá bylinka má vlastní pravidla pro používání. Ale dá se říci, že koření by se mělo do pokrmů přidávat až v druhé polovině vaření. Některé druhy koření a především čerstvé bylinky je třeba dávat až těsně před dokončením jídla. Také si dávejte pozor na míru použitých bylinek, abyste pokrm nepřekořenili.
Při správném skladování vydrží mleté koření rok až dva, nemleté koření pak 3 až 5 let. Ostatně, stačí přivonět. Pokud koření nemá vůni, ztratilo své vlastnosti a je žel už jenom na vyhození.Kde mám své koření skladovat Koření a bylinky skladujte na suchém a chladném místě. Ideální teplotou pro koření je stálá, neměnící se teplota okolo 20°C.
Jak je zdravá hořčice : Hořčičná semínka způsobují prokrvení zažívacího traktu, čímž urychlují trávení a látkovou výměnu. Jejich konzumace se doporučuje i při špatné funkci střev, nízké tvorbě žluči. Dále příznivě působí proti vysokému krevnímu tlaku či kornatění cév.