Kam patří celulóza?
Přírodní celulóza se nachází ve všech rostlinách na zemi a je jejich základním kamenem. Celulóza je nejrozšířenějším biopolymerem na Zemi a je k dispozici v nevyčerpatelném množství, protože ročně vznikají díky rostlinám miliony tun tohoto obnovitelného materiálu.Celofán nelze recyklovat, proto sáčky vyrobené z celofánu netřídíme do kontejnerů na tříděný odpad (většina z nás by ho asi chtěla vyhodit do kontejneru na plast), ale vyhazujeme je do směsného odpadu. Celofán je průhledná fólie vyrobená z celulózových vláken.Celulóza je polysacharid sestávající se z beta-glukózy. Jednotlivé glukózové jednotky tvoří řetězce, které jsou nerozpustné ve vodě. Je hlavní stavební látkou rostlinných buněčných stěn. Podílí se na stavbě sekundárních buněčných stěn rostlin.

Kdo travi celulózu : Kromě bakterií je bachor osídlen také prvoky, kteří se také podílejí na štěpení celulózy a dalších látek a požírají bakterie. V bachoru byly objeveny také mikroskopické houby, které také štěpí celulózu.

Jak vzniká celulóza

nejčastějším způsobem výroby chemické celulózy je sulfátový proces výroby • moderní sulfátové celulózky jsou energeticky soběstačné, v některých případech produkují více energie než spotřebují. než původní dřevo. Je pevnější než sulfitová buničina. Sulfitová metoda se využívá v menší míře.

Odkud se ziskava celulóza : Člověk celulózu nedokáže trávit, protože neprodukuje enzym potřebný k jejímu trávení, proto prochází nepoškozena až do tlustého střeva, kde je rozložena bakteriemi. Nejlepším zdrojem rostlinné celulózy je zelenina s nejvyšším obsahem vlákniny – hrášek, brambory, růžičková kapusta, chřest, kapusta, brokolice.

Zatímco víčko od dětské kapsičky lze vyhodit do popelnice na plasty, obal bohužel musí skončit ve směsném odpadu. Pod plastovým povrchem se totiž skrývá hliníková vrstva. V zahraničí se již tyto obaly recyklují, v Čechách to však zatím není možné.

Platilo totiž, že tyto materiály obsahují natolik znehodnocená papírová vlákna, že jejich další zpracování již není možné. Jenže recyklační technologie jsou dnes na takové úrovni, že výše zmíněné materiály lze třídit do modrých kontejnerů na papír (plata od vajec je možno při zachování správného postupu i kompostovat.

Odkud se získává celulóza

Člověk celulózu nedokáže trávit, protože neprodukuje enzym potřebný k jejímu trávení, proto prochází nepoškozena až do tlustého střeva, kde je rozložena bakteriemi. Nejlepším zdrojem rostlinné celulózy je zelenina s nejvyšším obsahem vlákniny – hrášek, brambory, růžičková kapusta, chřest, kapusta, brokolice.Celulóza používaná pro výrobu papíru se získává z krátkých vláken a jehličnanů (dlouhá vlákna). Na nátoku látky se vlákna celulózy ředí vodou. Hmota se rovnoměrně rozprostře na rotující umělohmotné síto.Býložravci často hostí ve své trávicí trubici „symbiotické bakterie“, které celulózu buněčných stěn rozštěpí a umožní tak býložravci zužitkovat energii, která je v ní uložena. Nejznámější jsou bezesporu bakterie, termiti nebo přežvýkavci, kteří dokážou symbiotických bakterií využít nejlépe.

Buničina je nejčastější materiál používaný na výrobu papíru. Vyrábí se jak z jednoletých rostlin (kenafu, bavlny, lnu atp.), tak i víceletých (prakticky ze dřeva všech stromů – ve střední Evropě je z nich nejpoužívanější smrk).

Jak se vyrábí buničina : Hlavním cílem procesu výroby buničiny je rozrušení ligninových spojů tak, aby materiál ztratil svoji pevnost. Dovezený materiál je nejprve potřeba odkornit a nasekat na štěpku, která putuje do nádob, kde za vysokého tlaku a teplot (150–170 °C) probíhá rozpouštění ligninu.

Co se vyrábí z celulózy : Celulóza je hlavní složkou buničiny, z níž se vyrábí papír, a rostlinných vláken z bavlny, lnu a konopí; jejím derivátem jsou umělá vlákna, jako je acetát celulózy nebo viskóza, surovina k výrobě umělého hedvábí nebo celofánu. Nitrací celulózy vzniká nitrocelulóza, známá také jako střelná bavlna.

Co se vyrábí z buničiny

Buničina je nejčastější materiál používaný na výrobu papíru. Vyrábí se jak z jednoletých rostlin (kenafu, bavlny, lnu atp.), tak i víceletých (prakticky ze dřeva všech stromů – ve střední Evropě je z nich nejpoužívanější smrk).

Ministerstvo životního prostředí uvádí, že občané mohou tento druh odpadu bezplatně odevzdávat na sběrných dvorech. Další možností je využít pravidelného svozu nebezpečného odpadu, které organizuje obec/ město.Porcelán do skla vůbec nepatří.

Zapamatujte si, že porcelán ani keramika nejsou sklo, a proto patří vytřídit do směsného odpadu, případně ve větším objemu využijte váš nejbližší sběrný dvůr.

Kam vyhodit starou kosmetiku : Bohužel s jednou lahvičkou nebo tubou lidé většinou dál než k popelnici nedojdou. Pokud máte doma prošlý opalovací krém nebo šampón, budete se muset opravdu vypravit do sběrného dvora. Obsluha vám poradí, kam s ním.