V případě, že se jedná o poruchu (např. spadlý strom, nepřepíná na nízký tarif apod.), pak tuto skutečnost prosím oznamte prostřednictvím mobilního webu www.bezstavy.cz nebo na Kontaktní lince ČEZ Distribuce 800 850 860.Začněte řezat v horní části stromu, aby bylo otáčení snazší. Otočte zlomenou část směrem dolů pomocí obracecího háku, obracecího popruhu nebo stroje. Nyní pokácejte vysoký pařez obvyklým způsobem. Buďte však opatrní, kmeny padají velkou rychlostí, mohou vymrštit pařezovou část anebo se neočekávaně kutálet.Pokud už se stane, že na svém autě najdete strom, pak hlavně zachovejte klid a zjistěte, jestli se někomu něco nestalo. Pokud ano, okamžitě zavolejte ideálně linku 112, která už na místo vyšle záchranáře, hasiče a nejspíš i policii. V případě pomoci zraněnému postupujte dle instrukcí operátora.
Kdo odpovídá za spadlý strom : Pokud strom spadne na sousední pozemek sám, bez vnějších vlivů, pak podle ustanovení § 2937 občanského zákoníku odpovídá za škodu vlastník stromu, resp. vlastník pozemku, na kterém strom roste.
Koho volat na spadlý strom
Zavolejte 112 a nechte si poradit. Pak se doporučuje zavolat profesionálům a nechat situaci na nich. V momentě, kdy se na silnici potkám se spadlým stromem, ideálně zavolám na linku 112, aby se o strom postarali hasiči.
Jak řezat starou třešeň : Starší stromy můžeme zmlazovat průřezem až o 40% objemu koruny. Ovšem takto radikálně zasáhneme nejčastěji do velmi starého strom. Řez můžeme provést i na podzim po opadu listí, ovšem nejvhodnější je pro peckoviny řez jarní, když strom vyžene pupeny.
Odřené auto na parkovišti nebo nabourané auto na parkovišti řeší policie dnes a denně. Pokud zaviníte nehodu vy, počkejte na majitele auta nebo kontaktujte policii. V případě, že vám někdo auto poškrábal nebo naboural a od nehody odjel, neprodleně se obraťte na policii, která s vámi nehodu zdokumentuje.
Pro posouzení zdravotního stavu stromů používají profesionálové obvykle dalekohled, s nímž každý strom nejdříve vizuálně zkontrolují. Kladívkem poklepou na kmeny, větve a části kořenové soustavy, aby odhalili dutá místa. Je jasné, že tato metoda je nejen časově náročná, ale také nákladná.
Co se stane se stromem Pokud se poškodí jeho lýko
Požer lýkožrouta
Larvy se živí lýkem, kterým zdravý strom rozvádí vodu a živiny. Strom začne usychat a uhyne. Zdravý smrk má možnost obrany: když se lýkožrout zavrtává do kůry, narušuje pryskyřičné kanálky, zalije ho míza a zadusí ho.Zákon stanovuje jako přípustnou vzdálenost pro stromy od společné hranice pozemků 1,5 metru, v případě stromů přesahujících výšku 3 metry jsou to 3 metry. V každém jednotlivém případě je ale důležité přihlédnout k místním poměrům dané oblasti.Velmi husté keře a stromy můžeme omladit i razantněji. Odstraníme staré větve, část zbylých větví zkrátíme o polovinu. Větve seřízneme až k zemi a ponecháme stejný počet výhonků. Radikální zmlazování je také vhodné rozdělit na dva až tři po sobě jdoucí roky.
Nejlepší je provádět řez peckovin (třešně, višně, broskvoně, meruňky, slivoně) v době vegetace. Řez provádíme buď později na jaře, od začátku kvetení do doby po odkvětu, nebo během sklizně či těsně po ní. A i proto nyní nastává ten pravý čas na ořez větví třešní a višní.
Co delat kdyz vinik nehody ujede : Pokud viník z místa nehody ujede, nahlaste tyto skutečnosti policii ČR. Se záznamem z policie se pak obraťte opět na Českou kancelář pojistitelů, která i v těchto případech poskytuje plnění z garančního fondu.
Co hrozí za ujetí od nehody : Zatímco pokuta za dopravní nehodu je na místě 1 000 Kč, za ujetí od nehody vám hrozí: pokuta ve výši 2 500 až 5 000 Kč, 7 trestných bodů, v případě neposkytnutí pomoci zraněnému až 5 let vězení.
Jak se pozná nemocný strom
Jedním z prvních signálů nemoci stromu jsou změny v jeho listech. Pokud listy mění barvu, začínají hnědnout, žloutnout nebo mají neobvyklé skvrny, může to být indikátorem problému. Stejně tak vadnoucí listy nebo předčasné opadávání mohou naznačovat nemoc.
Pokud je strom napaden při jarním rojení, jehlice postupně žloutnou, během léta reznou a v listopadu opadávají. Pokud je strom napaden ještě další generací, zůstávají jehlice žluté až do příštího jara, kdy reznou a do léta opadávají.Jak to poznat „V první řadě lehce škrábneme nehtem do kůry mladé větvičky a pokud je pod kůrou viditelně zelená, strom je živý. Pokud má však odstíny, které jsou více do žluta, nebo do kůry už nejde nehtem škrábnout, taková dřevina – nebo její část – je pak suchá,“ radí specialista na naše dřeviny Tomáš Vencálek.
Jak zachránit okousané stromek : Silně okousané větve odstraníme a rány ošetříme stromovým balzámem, latexem nebo štěpařským voskem. Ohlodaný kmínek představuje větší problém. Na rány po okusu je nejlepší použít stromový balzám, protože štěpařský vosk se při nízkých teplotách špatně roztírá.