Kam na lososy v Norsku?
Mezi nejslavnější (a také nejdražší) norské lososí řeky patří Gaula, Orkla, Stjordalselva, Namsen, Manndalselva, Reisa, Altaelva, Stabburselva, Lakselva, Neidelva a Tana. Sezóna lovu lososů a mořských pstruhů je v závislosti na poloze řeky od června do září.Pro rybáře nejzajímavější je střed Norska kolem ostrova Hitra a severní oblasti od Lofotot po Nordkapp. Samostatnou kapitolou je severní Norsko (Finnmark), začíná nad Tromsø a táhne se až k vodám Barentsova moře na nejsevernější místo Evropy, k útesům Nordkappu.Pokud jde o celkový výskyt lososa, setkáme se s ním nejen v mořích (kde dorůstá) a řekách (kde se tře) severní poloviny Evropy, ale i na východním pobřeží Severní Ameriky. Jezerní netažná forma je známa např. z Ladožského či Oněžského jezera nebo jezera Vänern ve Švédsku.

Kolik stojí rybolov v Norsku : Cena rybářské licence je 320,- NOK na celý rok a platí pro celé Norsko. Pokud chcete lovit lososa, mořského pstruha, a sivena je potřeba ještě přikoupit povolenku pro konkrétní revír, kde budete lovit. Ceny se liší. Pro jezera již není místní povolenka třeba pro lov ostatních sladkovodních ryb.

Na co si dát pozor v Norsku

Bezpečnost: Norsko je velmi bezpečnou zemí, co se kriminality týče. Určitě je ale dobré nepodceňovat norské počasí, především v horách. Velký pozor si dejte při řízení. Silnice v Norsku jsou klikaté, občas nepřehledné a hrozí, že vám pod cestu vběhne ovce, sob nebo los.

Co se nesmi dovazet do Norska : Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat.

  • Geiranger, fjord, který vypadl z katalogu. Geiranger.
  • Jostedalsbreen, nej ledovec Evropy. Jostedalsbreen.
  • Lofoty, ostrovní lákadlo. Lofoty.
  • Alesund, secesní skvost Skandinávie. Alesund.
  • Poloostrov Bygdoy, muzejní oblast Osla. Poloostrov Bygdoy.
  • Rondane, vyberte si z 44 národních parků
  • Cesta Trollů, výzva pro každého řidiče.


V jezerech ležících na území Norska máme možnost ulovit trofejní štiky, okouny a pstruhy. Na řekách se máme možnost zaměřit na lov pstruhů, lipanů, ale také lososů. Pokud nás přece jenom láká nejvíce moře, což je bezpochyby obrovským lákadlem, máme možnost chytat od jižního Bergenu až po nejsevernější Nordkapp.

Kam táhnou lososi

V dospělosti žije v severní části Atlantského oceánu. Po 1 – 3 letém, vzácněji delším pobytu v moři táhnou lososi vysoko proti proudu velkých řek euroasijského a severoamerického kontinentu. Je známo, že dospělí lososi se vracejí do míst, kde se narodili.Jedním z nejkvalitnějších lososů je losos „Sockeye“, který je jasně červené barvy. Vzhledem k zátěži životního prostředí a kontaminaci oceánů do sebe ryby natahují těžké kovy (rtuť, olovo, dioxiny, apod.), a proto je osobně nedoporučuji konzumovat více než 2- 3x týdně.Množství alkoholu a tabáku, které lze do Norska bezcelně dovézt: 1 litr lihovin a 1,5 litru vína a 2 litry piva a 200 ks cigaret nebo 250g tabáku a 200 ks tabákového papíru. Kvóta pro tabák nemůže být měněna za jakékoliv alkoholické nápoje.

Trochu pravdy na tom sice je, ale existuje mnoho způsobů, jak se to dá hacknout! Norsko, severskou zemi s nejdelším pobřežím v Evropě asi není třeba dlouho představovat. Fjordy, dřevěné domečky, ledovce, ryby, hory, svetry, Lofoty a nehostinné Špicberky jsou jen výčtem všeho, za čím lidé do Norska právoplatně míří.

Co se nesmí vozit do Norska : Zákaz dovozu nápojů s vyšším než 60 % obsahem alkoholu, narkotik, jedů a léků (léky dovoleny pouze v menším množství pro osobní potřebu, doporučuje se mít potvrzení lékaře, nejlépe v angličtině), dále zbraní, střeliva a zábavné pyrotechniky (bez speciálního povolení), ptáků a exotických zvířat.

Co Nedelat v Norsku : V Norsku je velmi nízká míra kriminality, a tak je přímo dokonalou destinací pro bezpečné cestování. Norsko nabídne překrásnou přírodu a fascinující podívanou na fjordy. Je proto jako stvořené pro pěší turistiku, kempování, plachtění nebo třeba k jízdě na kajaku.

Proč se do Norska nesmí vozit brambory

Největším překvapením v případě Norska asi může být absolutní zákaz dovozu brambor (důvodem je obava ze šíření bramborových chorob). Bramborová kaše v prášku a snad i uvařené brambory nevadí (brambory jsou v Norsku poměrně drahé).

Zdaleka nejlepším obdobím pro návštěvu Norska jsou měsíce červen, červenec a srpen.10 tipů na dárky z Norska

  1. Norský svetr.
  2. Sobí nebo losí salám.
  3. Marmelády všeho druhu.
  4. Trolí suvenýr nebo hrneček se sámskými kresbami.
  5. Tričko s motivy Norska nebo norských atrakcí
  6. Uzený losos.
  7. Písek z bílých pláží na Lofotech.
  8. Pivo z nejsevernějšího pivovaru na světě

V jakých vodách se třou lososi : Lososi se třou v jezerech, ve kterých jejich potěr žije až tři roky, než začne táhnout do moře. Potěr z řek bez jezer hned po vylíhnutí míří do moře. Jedinci migrující do slaných vod stráví jeden až čtyři roky v moři a jako čtyř až šestiletí se v červenci až v srpnu vrací na svá rodná trdliště.