Mezi nejzákeřnější úrazy totiž patří úrazy hlavy. Často jsou spojené i s úrazem krční páteře. Při závažnějších reakcích postiženého je první pomoc fixace krční páteře a převoz na nejbližší traumatologické oddělení.Otřes mozku je třeba léčit již od prvního okamžiku, a to zavoláním – první pomoci – záchranné služby či lékaře. Postiženou osobu kontrolujte, zda je stále při vědomí, nevolte mu znovu usnout a zbytečně s pacientem nehýbejte, pokud to není nutné a zvlášť pokud si stěžuje na bolesti páteře.Jakmile se některý z příznaků objevil v odstupu 48 hodin, je vyšetření nutné. Po úrazech hlavy je doporučeno i během spánku sledovat „probudnost“ pacienta a jednou za tři hodiny jej během prvních dvou nocí vzbudit.
Co dělat po úrazu hlavy : Jak postupovat při úrazu hlavy
- Zjistíme, zda poraněný reaguje na oslovení nebo zatřesení
- Zjistíme, zda poraněný dýchá
- Zakloníme hlavu a podsuneme dolní čelist zraněného.
- Zkontrolujeme průchodnost dýchacích cest.
- Zavoláme zdravotnickou záchranou službu (155)
- Se zraněným nehýbáme a kontrolujeme, zda dýchá
Jak poznat vnitřní krvácení do mozku
Nejčastěji má krvácení do mozku tyto příznaky:
- nevolnost nebo zvracení
- problémy se zrakem.
- náhlá a velmi intenzivní bolest hlavy.
- ztráta rovnováhy.
- snížená koordinace pohybů
- problémy s jemnou motorikou.
- závratě
- zmatenost.
Jak se pozná slabý otřes mozku : Fyzické příznaky: bolest hlavy, závratě, nevolnost nebo zvracení, rozmazané vidění, citlivost na světlo a zvuk. Kognitivní příznaky: problémy s pamětí, zmatenost, pomalé myšlení, obtížná koncentrace. Emocionální příznaky: podrážděnost, náhlé změny nálad, úzkost nebo depresivní smýšlení.
Symptomy otřesu mozku se mohou objevit ihned po zranění, ale někdy bývají zpožděny o několik hodin nebo dokonce dní. Proto je potřeba neustále sledovat stav zraněného, hlavně prvních 24 hodin po úrazu. Příznaky mohou být fyzické, kognitivní, emocionální nebo související se spánkem.
První příznaky otřesu mozku se objevují během několika minut po poranění hlavy. Rozvoj dalších příznaků může trvat několik dalších hodin. Obecně se doporučuje bedlivě sledovat zdravotní stav po dobu 3 dnů.
Jak se pozná otok mozku
Příznaky otoku mozku se mohou lišit v závislosti na závažnosti a příčině stavu. Mezi běžné příznaky patří: Bolest hlavy: Často intenzivní bolest hlavy může být doprovázena i nevolností a zvracením. Změny vědomí: Od lehké zmatenosti po kóma v závislosti na závažnosti otoku.Projevy krvácení do oblasti hlavy záleží na zasažené oblasti a závažnosti krvácení. V některých případech se ani nemusí objevit ihned, ale vyvíjejí se postupně několik dní. Proto je nutné hemofilika pečlivě sledovat i několik dní po poranění hlavy, pádu nebo obecně těžkém úrazu a změny tak zachytit včas.Příznaky krvácení do hlavy se totiž mohou vyvíjet pozvolna, klidně i několik hodin.
Je nutné bedlivě sledovat jeho zdravotní stav po dobu 48 hod. V případě rozvoje jakýchkoliv těchto obtíží ihned vyhledejte lékaře! Co sledovat: stav vědomí (i v noci – vzbudit dítě vždy po 3 hodinách)
Jak se projevuje poskozeni mozku : Vedle pohybových omezení (poruchy rovnováhy, koordinace pohybů, ochrnutí části těla) se tak často objevují obtíže typu zvýšené únavy, bolesti hlavy, poruch spánku, tinitus (zvonění v uších) a další smyslová omezení (poruchy chuti, čichu, zraku, sluchu) nebo epilepsie.
Kdy se projeví krvácení do mozku : Projevy krvácení do oblasti hlavy záleží na zasažené oblasti a závažnosti krvácení. V některých případech se ani nemusí objevit ihned, ale vyvíjejí se postupně několik dní. Proto je nutné hemofilika pečlivě sledovat i několik dní po poranění hlavy, pádu nebo obecně těžkém úrazu a změny tak zachytit včas.
Kdy se projevi otok mozku
První příznaky otřesu mozku se objevují během několika minut po poranění hlavy. Rozvoj dalších příznaků může trvat několik dalších hodin.
Nejčastěji má krvácení do mozku tyto příznaky:
- nevolnost nebo zvracení
- problémy se zrakem.
- náhlá a velmi intenzivní bolest hlavy.
- ztráta rovnováhy.
- snížená koordinace pohybů
- problémy s jemnou motorikou.
- závratě
- zmatenost.
Možné příznaky krvácení do mozku
- přetrvávající bolest hlavy,
- zmatenost a problémy s udržením pozornosti,
- potíže s mluvením,
- únava a ospalost až ztráta vědomí,
- náhlé zvracení,
- dvojité či rozmazané vidění, výpadky zorného pole,
- potíže s chůzí,
- epileptický záchvat či křeče.
Jak se pozna krvácení do mozku : závratě s nucením na zvracení anebo se zvracením. problémy s chůzí či stáním na místě silná bolest hlavy (typická pro mozkové krvácení) náhlé potíže s viděním (rozmazané vidění, výpadek části zrakového pole)