Kam dát libeček?
V kuchyni se zpracovávají všechny části libečku jako výborné koření v čerstvém i sušeném stavu. Bylinka je velmi aromatická, a proto jí do pokrmů přidáváme jen pár lístků. Sušené nebo čerstvé listy se hodí do mnoha pokrmů – do polévek, omáček, pomazánek, salátů, sekané, nádivky, k vařeným bramborám i rýži nebo k masu.Libeček je silně močopudný, je tedy vhodný při léčbě onemocnění ledvin, zároveň pomáhá rozpouštět ledvinové a žlučové kameny. Má také blahodárný vliv na cévní soustavu – čistí krev, zlepšuje krevní oběh a využívá se také k léčbě srdečních chorob. Celkově libeček posiluje organismus a působí jako afrodisiakum.Mezi ně patří mrkev, petržel a pastinák, celer nebo kopr, kmín či koriandr. Na jednom místě zůstává libeček několik let. Kvete koncem června, květní silné lodyhy můžete odstraňovat, pokud je necháte, nic se nestane. Semena libečku z odkvetlého květenství samovolně vypadávají, ale rostlina se nevysemeňuje spontánně.

Jak se sbírá libeček : Sklízejte pouze listy, větvičku ponechejte, opět rostlince dorostou nové listy. Zpracovat libeček můžete různými způsoby. Pokud chcete libeček na koření, doporučujeme formu sušení. Sušíme pouze listy libečku a to na stinném, suchém a větraném místě.

Co s čerstvým libečkem

Používá se jako koření do masitých, zeleninových, bramborových a luštěninových polévek. Je součástí mnoha kořenících směsí. Čerstvým Libečkem kořeníme vařené brambory, rajčatový a paprikový salát. Hodí se do nádivek mletých mas, do tvarohu, pomazánek, rozmanitých omáček k masu.

Jak uchovat cerstvy libeček : Pokud chcete čerstvé bylinky uchovávat jen krátkou dobu, nejjednodušší je uložit je do chladničky. Za tímto účelem nejprve odstraňte zažloutlé nebo zvadlé listy a stonky. Poté omyté kuchyňské bylinky vložte buď do vlhké papírové nebo kuchyňské utěrky, nebo navlhčené do uzavíratelného plastového sáčku.

Protože jsou hodně výrazné, je dobré je do jídel přidávat obezřetně, stačí malé množství. Jsou skvělé do zeleninových i masových vývarů a různých polévek, jako je například bramboračka. Přidávají se do omáček, k pečenému nebo grilovanému masu, dušené nebo zapečené zelenině i luštěninám a hodí se i do salátů.

Často se přidává do bylinných směsí proti potížím s močením, ledvinami a prostatou. Libeček lékařský je výborným afrodisiakem pro obě pohlaví. Ženám navíc pomáhá při silné a nepravidelné menstruaci. Tradiční užití: 1 čajovou lžičku kořene libečku přelijeme 0,25 l vroucí vody, přiklopíme a necháme 15 minut louhovat.

Jak nejlépe uskladnit libeček

Jednou z metod, jak libeček uchovat na horší časy, je sušení. Lístky sušte při teplotě do 40 °C, jen tak si zachovají barvu a vůni. Sušte v průvanu ve stínu, nebo v elektrické sušičce. Celé stvoly můžete svázat do tenkých svazků a sušit na dobře větrané tmavé půdě.Meduňkový čaj

Stačí vzít 10 lístků čerstvé meduňky (nebo 1-2 čajové lžičky sušené meduňky), zalít vroucí vodou a nechat 10 minut louhovat. Osladit je meduňkový čaj možné medem nebo třtinovým cukrem a nic nezkazíte ani pár kapkami citronu.Libeček lékařský – koření králů

Podporuje správnou funkci ledvin a zlepšuje trávení. Dále pomáhá při nadýmání a zbavuje tělo škodlivin. Málokterá bylina má tak silné detoxikační účinky na lidské tělo jako libeček. Jeho prospěšné vlastnosti využívali již staří Řekové a v 16.

Zamražení libečku

Lidé využívají ke skladování v nápojových kartonech. Nastrkejte do čisté krabice od džusu/mléka pokrájený libeček a vložte do mrazničky. Při vaření snadno z krabice vyklouzne a můžete si odříznout požadované množství. Tvořítka na led – do nich nacpěte posekaný libeček a zalijte vodou.

Co léčí čaj z meduňky : Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.

Jak dlouho se muze pít meduňka : Možná se tedy zdá, že nemusíte ani vědět, jak dlouho lze užívat meduňkový čaj. Ovšem tak jako u všech bylinných čajů se i u meduňkového doporučuje pít jej maximálně třikrát za den po dobu čtyř až šesti týdnů.

Jak zpracovat libeček na zimu

Libeček je nejvhodnější sušit zavěšený svázaný ve svazcích. Nejlepší je jej sušit v průvanu někde ve stínu. Kvůli jeho výrazné vůni se doporučuje ho umístit dál od jiných bylinek, aby po něm nepřejaly jeho aroma. Pokud máte sušičku, můžete k sušení využít i ji.

Jak často pít meduňkový čaj Pití meduňkového čaje může být pro lidské tělo přínosné, ale je důležité dodržovat umírněnost a brát v úvahu individuální zdravotní podmínky. Obecně platí, že pro většinu lidí je bezpečné pít meduňkový čaj denně. Jako u většiny bylinných čajů, standardní doporučení je 1-3 šálky na den.Meduňkový čaj zklidňuje organismus, takže pokud máte před sebou činnost, při které se potřebujete soustředit, raději meduňku vynechte. Přesně z těchto důvodů se doporučuje ho pít spíše na noc před spaním.

Na co pusobi meduňka : Pozitivní účinky pocítíte např. při nervových poruchách, problémech se spánkem, při duševní i fyzické vyčerpanosti a přispívá k duševnímu komfortu a relaxaci. Extrakt Vám podpoří trávení a chuť. Má protikřečové působení při bolestech břicha a nadýmání.