Kam všude se dá lahůdkové droždí použít
- dochucení rizot či vařených obilovin, např. rýže a quinoi.
- jako posyp salátů
- dochucení vařených nudlí, špaget a těstovin místo sýru.
- ozdobení nebo ochucení polévek.
- pro „sýrovou“ chuť k výrobě rostlinných sýrů
- do dresinků a zálivek.
- do pomazánek a dipů
- dochucení a zahuštění karbanátků
Má příjemnou sladkoslanou chuť a navíc obsahují kvalitní bílkoviny, vitaminy skupiny B (thiamin, riboflavin, niacin), minerální látky a stopové prvky (mimo jiné např. chrom). Díky tomu se lahůdkové droždí (známe také jako pochoutkové droždí) dá považovat nejen za výborné dochucovadlo, ale také jako výživový doplněk.Droždí se využívá ke kypření pečiva (chleba, bílého pečiva, jemného pečiva, kynutých moučníků, vánoček – Báječně vláčná starodávná vánočka z Moravy, mazanců), ale třeba také do kynutých knedlíků nebo do lívanců. Před použitím je vždy nejlepší nechat vzejít kvásek.
Na co se pouziva droždí : Droždí tvoří živé kvasinky, které se množí za určitých podmínek a jsou zodpovědné za kynutí těsta. Mnozí z něj mají obavy a částečně je to právem, protože droždí je speciálním typem mezi kypřicími prostředky. Pokud kvasinkám nevytvoříte ty správné podmínky, okamžitě přestávají pracovat, nebo pracovat vůbec nezačnou.
Kde pouzit lahůdkové droždí
Lahůdkové droždí v kuchyni
Jednou z jeho příjemných vlastností je fakt, že váže vodu, ideálně se tedy hodí k zahušťování polévek, chuťově vyšperkuje guláše (místo mouky). Výborný je k těstovinám, ať už v sypké formě, nebo různých pseudosýrových veganských omáček, zajímavě dochutí také saláty.
Jak využít staré droždí : Lahůdkové droždí můžete použít do omáček, ve kterých chcete navodit lehce sýrovou chuť nebo pokud jim tzv. “něco chybí”. Nepostradatelnou ingrediencí je v sýrové omáčce na těstoviny (bez sýru), šmak dodá Alfredo květákové omáčce, kterou rádi používáme do těstovin nebo jako dip k namáčení nachos.
Dávkování: 1 polévková lžíce (5 g) denně. Přidejte do polévek, omáček, salátů, dipů, pomazánek a dalších pokrmů. Nepřekračujte denní dávkování. Skladování: Skladujte na chladném, temném a suchém místě.
Lahůdkové droždí můžete použít do omáček, ve kterých chcete navodit lehce sýrovou chuť nebo pokud jim tzv. “něco chybí”. Nepostradatelnou ingrediencí je v sýrové omáčce na těstoviny (bez sýru), šmak dodá Alfredo květákové omáčce, kterou rádi používáme do těstovin nebo jako dip k namáčení nachos.
Proč jíst droždí
Pivovarské kvasnice jsou bohatým zdrojem živin, jelikož obsahují velké množství bílkovin, vlákniny, vitaminů skupiny B, minerálů jako je například draslík, hořčík a železo a další důležité látky pro naše tělo.Lahůdkové droždí v kuchyni
Jednou z jeho příjemných vlastností je fakt, že váže vodu, ideálně se tedy hodí k zahušťování polévek, chuťově vyšperkuje guláše (místo mouky). Výborný je k těstovinám, ať už v sypké formě, nebo různých pseudosýrových veganských omáček, zajímavě dochutí také saláty.Užívání pivovarských kvasnic je rozdílné v případě prášku a tablet. Prášek můžete přidat do jídla až v množství dvou lžic denně. Pozitivní účinky byste však měli pozorovat i u dvou čajových lžiček. V případě tablet vystačí jedno balení většinou na tři až čtyři týdny.
Cukry v mnoha formách jsou hlavní živinou droždí a proto se pro aktivaci přidává obyčejný cukr, med, nebo sladěnka. Bez cukru se droždí ve vodě probudí, ale bude postrádat potravu, která by jej dokázala řádně popohnat k životu. Bez cukru by se tedy droždí jevilo jako mrtvé.
Jak dlouho vydrží droždí : Trvanlivost a skladování
Čerstvé droždí vydrží jen pár dní. Dobře zabalené droždí je možné i zamrazit, v mrazáku vydrží až několik měsíců. Poté je nutné nechat jej pozvolna rozmrazit v lednici, nikoliv při pokojové teplotě nebo snad v mikrovlnce, která by kvasinky zničila.
Kam přidat lahůdkové droždí : Lahůdkové droždí v kuchyni
Jednou z jeho příjemných vlastností je fakt, že váže vodu, ideálně se tedy hodí k zahušťování polévek, chuťově vyšperkuje guláše (místo mouky). Výborný je k těstovinám, ať už v sypké formě, nebo různých pseudosýrových veganských omáček, zajímavě dochutí také saláty.
Proč jíst kvasnice
Díky obsahu vlákniny mohou pivovarské kvasnice také přispívat ke správnému trávení a regulaci hladiny cukru v krvi. Jsou tak vhodným společníkem i pro lidi s citlivým zažívacím traktem nebo pro ty, kteří chtějí podpořit svou střevní mikroflóru. Dalším přínosem je podpora imunitního systému.
Dnes si pro své domácí pečení koupíte droždí v samostatně balených kostičkách po 42 g. Toto množství je určeno většinou na 1 kg mouky.Pekařské droždí obsahuje nejen vitaminy a minerální látky, ale také je považováno za hodnotný zdroj bílkovin. V první řadě je droždí bohatým zdrojem vitaminů B. Zejména vitaminu B1 – thiamin, B2 – riboflavin, B3 – niacin. Tyto vitaminy mají zejména vliv na nervovou funkci a pomáhají udržovat zdravou pokožku.
Na co jsou zdravé kvasnice : Je to jeden z nejlepších přírodních zdrojů k doplnění vitamínů B a to včetně B12. Z výčtu minerálních látek je dobré zdůraznit obsah hořčíku, vápníku, železa nebo draslíku či selenu. Zároveň jsou kvasnice vyváženým zdrojem esenciálních aminokyselin. Ty jsou pro fungování lidského organismu nepostradatelné.