Kam dát dítě do školy?
Rodiče mohou dítě zapsat do spádové školy podle místa trvalého bydliště, nebo jakékoliv jiné školy zapsané ve školském rejstříku. Ředitel školy zveřejňuje v dostatečném předstihu informace o organizaci a průběhu zápisu způsobem v místě obvyklým, a také způsobem umožňujícím dálkový přístup.Kde hledat pomoc, když vaše dítě nepřijmou Můžete se obrátit na Českou školní inspekci. Za- šlete nebo přineste jim rozhodnutí ředitele či ředitelky o nepřijetí a podané odvolání.Co by mělo dítě k zápisu umět I tady záleží na škole. Nicméně platí, že nejčastěji se dítěte budou ptát na jméno a příjmení, kolik je mu let, kde bydlí, jak se jmenuje maminka, tatínek, sourozenci, jaké povolaní rodiče vykonávají.

Co by mělo umět dítě při zápisu : Dítě by mělo znát své jméno, příjmení, stejně tak jména rodičů a sourozenců. Mělo by znát adresu, kde bydlí a také svoje datum narození. Mělo by zvládnout sebeobsluhu. Důležitý je také správný úchop tužky, schopnost stříhat nůžkami a lepit.

Co chtějí u zápisu

Mělo by umět vyslovovat správně všechny hlásky, poznat první a poslední hlásku ve slově – to je velmi důležité pro budoucí psaní prvňáčka, ne poznávat písmena, ale hlásky ve slově. Dále vytleskávat slabiky, určit barvy, poznat číslice do 5, poznat geometrické tvary, zazpívat písničku či přednést nějakou říkanku.

Jak připravit dítě k zápisu do školy : I připravenému dítěti je vhodné před zápisem objasnit, co to zápis je, o co tam jde, s čím se tam setká. Dále doporučuji mít jako hlavní prioritu dne zápis, další aktivity neplánovat, dát dítěti odlehčující den, aby na zápis nedorazilo unavené, vystresované, stíhající milión dalších aktivit.

Vytvořte časový prostor sobě i dítěti a práci si naplánujte později.

  1. O školce si spolu povídejte.
  2. Připravujte ho na odloučení od rodičů.
  3. Adaptujte dítě na školku postupně.
  4. Dejte mu s sebou jeden jistý bod v nejistém novém prostředí.
  5. Naučte ho něco pro jeho důležitost.
  6. Seznamte dítě s učitelkou osobně.


Děti v ČR začínají chodit do školy v 6 letech. Minimální povinná školní docházka je 9 let. Dítě ji musí splnit do věku 17 let. Povinná školní docházka platí také pro všechny děti cizinců, které v České republice pobývají déle než 90 dní.

Co vedet k zápisu

Co by mělo znát

  • jméno a adresu svého bydliště, jména věk a povolání své rodiny.
  • základní barvy, geometrické tvary, řadu čísel od jedné do deseti, části těla, zvířata, rostliny.
  • zná základní znaky ročních období, začíná se orientovat ve dnech týdne.

Mělo by umět vyslovovat správně všechny hlásky, poznat první a poslední hlásku ve slově – to je velmi důležité pro budoucí psaní prvňáčka, ne poznávat písmena, ale hlásky ve slově. Dále vytleskávat slabiky, určit barvy, poznat číslice do 5, poznat geometrické tvary, zazpívat písničku či přednést nějakou říkanku.Ve věku 3 let některé děti dovedou počítat zpaměti do pěti. Víc než tři předměty však nespočítají. Ve věku 4 až 5 let si své logické dovednosti prohlubují a zapamatovávají si další čísla, která umí s postupem času používat téměř bezmyšlenkovitě.

Co by mělo znát

  • jméno a adresu svého bydliště, jména věk a povolání své rodiny.
  • základní barvy, geometrické tvary, řadu čísel od jedné do deseti, části těla, zvířata, rostliny.
  • zná základní znaky ročních období, začíná se orientovat ve dnech týdne.

Co potřebuji k zápisu do školy : S sebou k zápisu musíte přinést žádost k přijetí do prvního ročníku, občanský průkaz (pozor, platný!) a rodný list dítěte. Pokud vaše dítě nastupuje o rok později, je potřeba doložit i rozhodnutí o odkladu povinné školní docházky.

Co má dítě umět před nástupem do školy : Co by mělo znát

  • jméno a adresu svého bydliště, jména věk a povolání své rodiny.
  • základní barvy, geometrické tvary, řadu čísel od jedné do deseti, části těla, zvířata, rostliny.
  • zná základní znaky ročních období, začíná se orientovat ve dnech týdne.

Jak motivovat děti ve škole

Při tvorbě učebního plánu projevte zájem o úkoly a školní předměty. Ptejte se podrobněji nebo nechte dítě, aby vám úkoly ukázalo. Pokud si všimnete, že děti o nějaký předmět neprojevují moc velký zájem, vysvětlete jim, jak můžou nové znalosti využít v běžném životě nebo jim nabídněte malou odměnu (např. společnou hru).

Co by mělo umět dítě do první třídy

  • Jemná motorika a grafomotorika – správné držení tužky, dítě by mělo umět nakreslit základní tvary jako kruh, trojúhelník a čtverec, rovnou čáru, šneka, vlnovku.
  • Hrubá motorika – dítě by mělo umět skákat po jedné noze, přes švihadlo, házet a chytat míč, udržet rovnováhu.

V předškolním věku může dítě zůstat doma samo jen chvilku, například když jde rodič pro poštu či s odpadky; pak je možné zkusit krátký nákup/návštěvu úřadu/cvičení (délka cca 30 – 60 minut) a teprve později je ta správná chvíle nechat dítě doma samotné i více hodin (obecně se to nedoporučuje před 10. rokem věku).

Co by mělo umět pětileté dítě : Bezpečně dítě dokáže poznat a pojmenovat barvy a postupně rozlišovat jejich odstíny, umí rozeznat a pojmenovat kruh, čtverec, obdélník, trojúhelník. Postupně dítě zvládá vyjmenovat názvy dnů v týdnu. Umí poznat, pojmenovat a rozlišit několik domácích, hospodářských a lesních zvířat a jejich mláďata.