Jakou Zlazu řídí hypothalamus?
Mimo jiné řídí hypothalamus pocity hladu, žízně, reguluje tělesnou teplotu, podílí se na kontrole emocí a sexuální aktivitě.V zadní části hypofýzy se ukládají hormony oxytocin a antidiuretický hormon (ADH), které se tvoří v hypotalamu a dostávají se do zadní části hypofýzy po nervových vláknech. ADH řídí množství vody, které vylučují ledviny, a tím udržuje v organizmu vodní bilanci.Přední část hypofýzy produkuje následující hormony:

Prolaktin (PRL) stimuluje po porodu sekreci mléka. V těhotenství připravuje spolu s estrogeny a progesteronem mléčnou žlázu ke kojení. U mužů působí na růst prostaty. Růstový hormon (GH) stimuluje v dětství růst a je významný pro správný vývoj a růst tkání a orgánů.

Které hormony produkuje hypothalamus : Hypothalamus je část diencefala obsahující řídící centrum autonomního nervového systému organismu. Sám tvoří hormony, a to: liberiny a statiny, které regulují uvolňování hormonů adenohypofýzy; antidiuretický hormon (z nucleus supraopticus hypothalami) a oxytocin (z nucleus paraventricularis hypothalami).

Co produkuje hypofýza

folikulostimulační hormon (FSH), prolaktin, růstový hormon (GH), melanocyty stimulující hormon (MSH).

Kde se nachází hypothalamus : Hypothalamus je část mozku, která je uložena přibližně mezi ušima. Nachází se přímo nad hypofýzou.

Nádory hypofýzy jsou převážně benigní, což ale nijak nesnižuje jejich nebezpečí, neboť mohou být zdrojem nedostatku nebo naopak nadbytku některého z hormonů, který se v hypofýze tvoří. V takovém případě jsou pro jedince nebezpečné nadprodukcí hormonu a jeho účinky.

Hypofýza (podvěsek mozkový, lat. glandula pituitaria) je centrální orgán endokrinního systému. Je uložena za chiasma opticum, v prohlubni kostí klínové zvané turecké sedlo (sella turcica), a to v její nejhlubší části, tedy fossa hypophysialis.

Co je to ACTH

Adrenokortikotropní hormon, adrenokortikotropin, kortikotropin neboli ACTH (zkratka pochází z anglického názvu adrenocorticotrophic hormone) je hormon, který vzniká v hypofýze (přesněji řečeno v adenohypofýze) a z ní je také uvolňován do krevního oběhu.hypothalamo-hypofyzární systém.

Hypothalamus také reguluje homeostázu a cirkadiánní rytmus, ovlivňuje příjem potravy, příjem a rovnováhu tekutin, pocit žízně a některé další tělesné funkce. Viz také hypo-, thalamus, mozek, hypothalamo-hypofyzární systém, hypothalamo-hypofýzo-nadledvinová osa.Hormony jsou látky, které řídí činnost různých orgánů a účastní se všech metabolických dějů. Jsou to v podstatě poslové nesoucí důležité informace, které následně vyvolávají změny v celém organismu. Většinu hormonů produkují žlázy s vnitřní sekrecí, další se pak tvoří přímo v krvi nebo některých orgánech.

Hormonální systém je soustava žláz s vnitřní sekrecí. Patří mezi ně mozek, štítná žláza, příštítná tělíska, pankreas (slinivka břišní), nadledviny a samozřejmě pohlavní žlázy. Jednotlivé orgány hormonálního systému produkují hormony, které jsou následně vylučovány do krve, a tím dopraveny až k cílovým buňkám a orgánům.

Co je to Thalamus : Thalamus (lat. thalamus) je součástí mezimozku. Jedná se o párovou strukturu přibližně vejčitého tvaru uvnitř mozku, která tvoří většinu bočních stěn třetí mozkové komory, a nachází se těsně nad mozkovým kmenem.

Jak se projevuje nádor hypofýzy : Typicky se projevuje náhlou bolestí hlavy, zhoršením zraku, oftalmoplegií a somnolencí, je způsobena krvácením, resp. infarktem v adenomu. Jestliže krvácení pronikne skrze kapsulu nádoru do chiasmatické cisterny, přítomny jsou příznaky SAK.

Co způsobuje nádor

Příčiny vzniku nádoru

Existuje mnoho faktorů, které mohou přispět k vývoji nádoru. Tyto faktory zahrnují genetické predispozice, vystavení karcinogenům (látkám, které mohou způsobit rakovinu) jako je tabákový kouř, určité chemikálie, radiace a některé viry a bakterie.

Snížená produkce

Při hypofunkci kůry nadledvin či hypofýzy může dojít k nižší produkci kortizolu (hypokortizolismus čili Addisonova choroba). Hlavními příznaky jsou slabost, nízký krevní tlak, hypoglykémie, zvýšená pigmentace, hyperkalémie (zvýšená hladina draslíku v plazmě).Kortikotropin uvolňující hormon, kortikoliberin neboli CRH (zkratka pochází z anglického názvu corticotropin-releasing hormone) je hormon, který vzniká v hypothalamu, což je oblast na spodině mozku, těsně nad hypofýzou.

Co zpusobuje Hormonalni změny : Nezdravý životní styl, nedostatek spánku, nadmíra stresu, užívání některých léků. Všechny tyto faktory velmi výrazně ovlivňují naši hormonální nerovnováhu. Pokles hormonů mohou způsobovat také nejrůznější onemocnění (např. obezita, problémy se štítnou žlázou, onkologická onemocnění).