Jakou zeminu pro bobkový list?
Bobkový list roste na vavřínu vznešeném, též nazývaném ušlechtilý. Jedná se o vysoký stálezelený strom, který roste až do výšky 18 m. Vavřín má žluté čí zelenobílé listy, ze kterých rostou tmavé zeleno˹alové bobule obsahující semínko.Bobkový list, neboli vavřín vznešený, není podle Františka Hlubockého příliš náročný na pěstování. Pěstuje se běžně v květináči. Přes léto je mu dobře venku, s normální zálivkou, potřebuje dostatek světla, slunce. Na zimu se musí odnést domů, do nějaké chodby, verandy, stačí mu ale jen pár stupňů nad nulou.Žluté listy: menší množství starších listů může přirozeně časem ztratit barvu, to je normální. Žloutnutí listů může také způsobit přelití, substrát zadržující vodu, stejně tak jako omrznutí a nebo-to především u vavřínů pěstovaných v nádobách-nedostatek potřebných živin.

Jak vypadá keř bobkového listu : Vavřín, bobkový list (latinsky Laurus nobilis) je keř nebo malý stromek s dřevnatějícími větvemi a kožovitými, podlouhlými, stále zelenými listy. Starší rostliny kvetou v květnu. Květy jsou malé, bílé a voňavé. Má černé plody.

Proč se pálí bobkový list

Pokud zapálíte bobkový list, tak navodí jedinečný pocit relaxace, jakožto ničí negativní energii v místnosti. Může tak pomoci od špatné energie, do které se počítají také závrať, únava, migréna. Kromě však pragmatického využití má pálení bobkových listů i velmi duchovní přínos.

Kdy dát bobkový list ven : Vavřín se množí semenem, odkopky i řízkováním. Každoročně od května můžeme vavřín vynést ven, nejdříve na 14 dní do polostínu, později snáší plné slunce.

Bobkový list, získaný ze stromu Laurus nobilis, preferuje mírné klima, ačkoliv je schopen vydržet i lehké mrazy. Pro úspěšnou kultivaci je klíčové najít pro bobkový list slunné stanoviště s dobře odvodněnou, plodnou půdou. Tato rostlina se obejde bez časté zálivky, což ocení zejména zahrádkáři v suchých oblastech.

Pokud začnou tlustici opadávat listy, mívá to dvě příčiny. Obě jsou způsobeny pěstitelem. Buď tlustice nastydla u otevřeného okna v mrazivém dni, nebo je umístěna na příliš chladném místě, kde teploty klesají pod 10 stupňů Celsia.

Jak uchovat bobkový list přes zimu

Přes zimu necháváme vavřín v chladné místnosti, na chodbě, případně ve světlém sklepě. Při správném hnojení rostou rostliny dobře a je možno každoročním řezem získat pro kuchyni užitečné listy jako koření. Rostliny proto tvarujeme jako nízký keř nebo stromeček s kulovitou nebo polokulovitou korunou.Bobkový list, získaný ze stromu Laurus nobilis, preferuje mírné klima, ačkoliv je schopen vydržet i lehké mrazy. Pro úspěšnou kultivaci je klíčové najít pro bobkový list slunné stanoviště s dobře odvodněnou, plodnou půdou. Tato rostlina se obejde bez časté zálivky, což ocení zejména zahrádkáři v suchých oblastech.Vavřín se množí semenem, odkopky i řízkováním. Každoročně od května můžeme vavřín vynést ven, nejdříve na 14 dní do polostínu, později snáší plné slunce.

Čerstvý i sušený bobkový list je součástí tradiční francouzské směsi bouquet garni spolu s petrželí, tymiánem, estragonem, hřebíčkem a česnekem. Tato směs celého koření se balí do svitků nebo do bavlněných sáčků a používá se do polévek, vývarů, omáček a pod maso.

Co s bobkovým listem : V kuchyni najde uplatnění jako koření, v celém stavu, nemele se, ve smetanových omáčkách, voňavých polévkách, kyselých jídlech, při nakládání masa, okurek nebo hub, pečení masa a zvláště zvěřiny. Využívá se také k přípravě marinád a teriny.

Jak pestovat bobkový list v květináči : Pěstujte v nádobě jako přenosná rostlina a na zimu se uklízí do chladnější, světlé místnosti s omezenou zálivkou a hnojením. Během vegetace rostlinu umístěte na slunné stanoviště a pravidelně zalévejte, aby byl substrát mírně vlhký. Přihnojujte 1x za 14 dní hnojivem pro bylinky.

Jak se množí bobkový list

Vavřín se rozmnožuje semeny, zelenými řízky, kořeny nebo dělením trsu. Rostlina se pěstuje většinou v dřevěných kádích. Přesazuje se velmi zřídka, vždy až za několik let. Nikdy ale nezapomeňte na dobrou drenáž.

Bobkový list je sušený list vavřínu vznešeného (Laurus nobilis) používaný zejména jako koření. Původem je pravděpodobně z Malé Asie, dnes se vavřín pěstuje v celém Středomoří. Jedním z největších producentů je Turecko.Doporučujeme substrát vhodný pro sukulenty a kaktusy, který můžeme v ostatních letech v rozumné míře přisypávat. Proto raději vždy volíme větší nádobu a substrátem ji neplníme zcela.

Co potrebuje tlustice : Stanoviště rostliny: Slunné až polostinné místo, preferuje sušší prostředí. Zálivka: Zálivka by měla být střídmá, ponechte půdu mezi zaléváním vyschnout. Světlo: Potřebuje dostatek světla, ale vyhněte se přímému slunci v horkých odpoledních hodinách. Množení: Množte řízky nebo oddělováním bočních výhonků.