Doma za okno můžeme stále vysévat semínka pro předpěstování sazeniček: celer, teplomilné papriky a chilli papričky a také lilky a mochyně. Od půlky měsíce můžeme také začít s rajčaty, pórkem, ranými košťálovinami (brokolice, květák, kedlubny, hlávkovou kapustou, rané zelí a kadeřávky …).V únoru vysévejte za okno nebo do vytápěného skleníku raný salát, kedlubny, brokolici, lilek, květák, okurky (pro pozdější pěstování ve skleníku), rajčata nebo papriky, z bylinek potom bazalku, majoránku a mnohé další.Do prořezání se můžete pustit u jádrovin (jabloně, hrušně, jeřáb, kdoule) či lísky. Do konce měsíce byste měli také provést řez bobulovin (rybíz, angrešt atd.), které začínají rašit dříve než ostatní ovocné dřeviny. Hlubší zásah do starého dřeva je nutné provést dříve, než do větví začne proudit míza.
Co delat v únoru na zahrade : V únoru lze začít se sklízením ozimové cibule, špenátu či růžičkové kapusty. V teplejších oblastech už můžete začít vysévat cibuli, mrkev, ředkvičky a špenát. Ovšem nezapomeňte je přikrýt netkanou textilií, aby vám je mráz nezničil. Některé druhy zeleniny a bylinek už začněte připravovat na ranou výsadbu.
Co do truhlíků v únoru
V teplejších oblastech můžete vysévat cibuli, špenát, mrkev či ředkvičky a následně je proti mrazu přikrýt netkanou textilií. Dále můžete začít předpěstovávat vlastní rajčátka, papriky, raný salát, pór či košťálovou zeleninu. Z bylinek můžete předpěstovat například majoránku či bazalku.
Co se sazi v únoru ven : Už v únoru totiž můžete vysévat do misek třeba rajčata a celer pro venkovní záhony. Představa vlastnoručně vypěstovaných rajčat, hrášku, salátu nebo ředkviček je lákavá. „Z pěstitelského hlediska je však právě zelenina ze všech druhů plodin nejnáročnější,“ upozorňuje autorka blogu Pěstuj zeleninu Jana Poncarová.
V druhém únorovém týdnu vyséváme do misek za oknem brokolici, raný salát, celer, lilky a papriky, případně i rajčata, košťáloviny, cibuli a petrželku pro časnou sklizeň. Salátu postačí teplota 10 – 15°, papriky, rajčata a lilky ke klíčení potřebují nejméně 20°C.
Únor, to nejsou jen šedivé a studené dny mezi ledovým lednem a jarním březnem, ale také spousta lidových svátků – Hromnice, Valentýn, svatý Matěj a především masopustní veselí. Všechny se objevují také v lidových pranostikách: pojďte se s Kudy z nudy projít únorovou snůškou pořekadel, mouder a průpovídek.
Co v únoru do truhlíku
Je čas začít vysévat do truhlíků salát, celer i rané košťáloviny. Pár paprik a rajčat, které vyžadují teplo, můžete předpěstovat i za oknem, ale větší množství kvalitní nevytáhlé a otužilé sadby vypěstujete nejlépe ve skleníku. Na záhony ve skleníku koncem měsíce vysejte ředkvičku, raný salát, případně karotku.V únoru je vhodný čas pro chráněný výsev semen oblíbených druhů zeleniny, které potřebují předpěstovat. Zahrádkáři nejčastěji předpěstovávají papriky, rajčata a saláty. V průběhu února můžete ze semínek předpěstovat i květák, kapustu, kedlubnu, celer, ředkvičky, jarní cibuli nebo lilek.S čím kombinovat muškáty
Zkuste použít kombinaci muškátů (Pelargonium), šalvěje (Salvia), cínie (Zinnia), železníky (Verbena) a begónie (Begonia) v barvách červená, oranžová, které symbolizují oheň a lásku. Jako doplňky použijte konvice na zalévání stejné barvy a jiné nádoby a květináče, svíčky, deky.
Krásně kvetou modřence, šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty. Ano, můžete je vysázet i do truhlíků. K nim můžete zasadit sedmikrásky chudobky, macešky nebo pomněnky. Vyzkoušet můžete i primule, ale u těch je to už se snášením mrazíků horší.
Co zasadit za zeleninu : Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.
Kdy se sází kořenová zelenina : V druhé polovině měsíce se na venkovní záhony vysévá mrkev a ředkvičky, petržel, špenát, ranný salát, hrách, kopr. Vzcházející semínka a klíčící rostlinky ochrání před chladem i škůdci bílá netkaná textilie. Vysazovat již lze cibuli sazečku a česnek.
Co Vysit v únoru do skleníku
Vysévat v tuto dobu doma můžete například cibuli, květák, brokolici, kedluben, pórek, papriky, rajčata nebo hlávkový salát. U truhlíkových rostlin pravidelně kontrolujte výskyt mšic. V únoru je taktéž možné vysít ve skleníku špenát.
Únor
- Hromnice.
- svatý Blažej.
- svatá Dorota.
- Tučný čtvrtek.
- Masopustní úterý – vrchol masopustního období
- Popeleční středa – začátek postního období, svatý Valentýn.
- první postní neděle – Černá
- svatý Matěj.
Jakou zeleninu a ovoce můžete pěstovat Nejlépe se bude v truhlíku dařit všem bylinkám, dále pak taková klasika jako jsou cherry rajčátka, chilli papričky, mrkev, cibule, fazolové lusky hrášek, ředkvičky nebo tzv. mini salátové okurky či klasické sladké papriky.
Co teď zasadit do truhliku : Krásně kvetou modřence, šafrány, tulipány, narcisy, hyacinty. Ano, můžete je vysázet i do truhlíků. K nim můžete zasadit sedmikrásky chudobky, macešky nebo pomněnky. Vyzkoušet můžete i primule, ale u těch je to už se snášením mrazíků horší.