Jakou zeleninu muze Zakrsly Kralik?
ZELENINA

Druh zeleniny vápník mg/100g Poznámka
artyčok* 44 Odstranit ostré pichlavé špičky.
brokolice * 100 Posiluje imunitu.
brukev řepák/vodnice 210
celer řapíkatý bulvový 40 43 Kořen je dobré krmivo v zimním období. Musíme ho dobře omýt nebo ještě lépe oloupat. Oba druhy mohou být podávány komplet i s listy.

Miniaturní králík by jistě neměl jíst citrusové plody, banány a sladkosti. Králičí strava by neměla obsahovat žádné ovoce typické pro naše klima, kvůli vysokému obsahu jednoduchých cukrů. Králičí strava by měla být čistě rostlinná.Mrkev je prospěšná a hlavně oblíbená králičí potrava, ale jen v omezeném množství. Králík by neměl dostat víc než jednu mrkev za den. Zahradní mrkev může být přehnojena dusíkem, stejně jako salát, a tudíž pro králíka nebezpečná.

Co Nedavat králíkům : Jednou za pár dní můžeme nabídnout králíkovi smrkové větvičky, které podporují chuť k jídlu. Nikdy nedáváme větvičky tisu, túje, javoru a jasanu. Dále můžeme králíčkovi přilepšit listy kedlubnu, jahod nebo květáku, brokolicí, petrželí nebo celerem. Hojně využívané jsou také kopřivy, které působí blahodárně na zdraví.

Kdy dát Kralikovi zeleninu

Tu podáváme 2x denně, nejlépe ráno a večer, kdy je králík nejaktivnější. Pozor na podávání zeleného krmiva u mladých králíků do 7. týdne života, neboť může dojít k přemnožení kokcidií v trávicím traktu a následky mohou být fatální. Mezi nejvhodnější zeleninu patří mrkev, brokolice, celer a salát (rukola, listový).

Jak casto davat Kralikovi zeleninu : Zeleninu je vhodné králíčkovi rozdělit do dvou porcí v době nejvyšší aktivity, tedy ráno a večer. U některých druhů musíme být opatrní s množstvím, jelikož obsahují látky (kyselina šťavelová, solanin, dusičnany), které mohou při větší konzumaci králíčkovi způsobit zdravotní problémy.

Tu podáváme 2x denně, nejlépe ráno a večer, kdy je králík nejaktivnější. Pozor na podávání zeleného krmiva u mladých králíků do 7. týdne života, neboť může dojít k přemnožení kokcidií v trávicím traktu a následky mohou být fatální. Mezi nejvhodnější zeleninu patří mrkev, brokolice, celer a salát (rukola, listový).

Zeleninu je vhodné králíčkovi rozdělit do dvou porcí v době nejvyšší aktivity, tedy ráno a večer. U některých druhů musíme být opatrní s množstvím, jelikož obsahují látky (kyselina šťavelová, solanin, dusičnany), které mohou při větší konzumaci králíčkovi způsobit zdravotní problémy.

Co na dno klece pro králíka

Nedoporučujeme si klec s králíkem dát do místnosti, ve které spíte, protože králíci jsou v noci aktivní a mohli by Vás rušit. Jako podestýlku na dno klece se doporučují hobliny, dřevěné pelety nebo sláma, popřípadě hrubý kobereček. Do klece si určitě pořiďte misku na krmení.Mezi vhodné druhy ovoce patří jablko, hruška, banán, pomeranč, mandarinka, kiwi, jahoda, malina, borůvka, angrešt, rybíz a další. Ovoce by mělo tvořit maximálně 1% králičí stravy a mělo by se podávat v množství asi 1 lžička na 1 kg váhy králíka jednou za týden.Nedílnou součástí výbavy pro králíky je:

  • Seník nebo jesličky.
  • Miska na granule, miska na zeleninu/ovoce.
  • Napáječka nebo miska na vodu.
  • Pelíšek nebo boudičku .
  • Domeček.
  • Záchůdek.
  • Hračky pro zkrácení dlouhé chvíle a zábavu.
  • Přepravku na cesty k veterináři nebo v případě nejnutnějšího cestování.


Králíci jsou velmi čistotní a rychle se naučí chodit na záchůdek. Ten umístěte do rohu klece a do něj kvalitní stelivo. Nejvhodnější jsou pelety. Stelivo z toalety denně vyhazujeme a umyjeme ji.

Jak donutit králíka jíst : Někdy králík odmítá žrát jiné než své oblíbené krmivo, pokud nežere, hladoví, přestane bobkovat POZOR! Králík špatně snáší hladovění, pokud nežere(většinou i nebobkuje) 24 hodin,nabídněte mu menší množství čerstvé listové zeleniny (kadeřavá kapusta), trávy,pampelišky nebo sena. Toto rozhýbe střeva.

Co dát na dno Kralikarny : Na dno každého kotce je vhodné dát nepromokavou podložku. Někdo pobíjí dno plechem, někdo dává lino, ovšem to většinou dlouho nevydrží, zvláště u samic, které ho během porodu většinou zlikvidují.

Jak poznat že je králík naštvaný

Nejčastější otázky:

  1. Tělesná řeč: Naštvaný králík může mít například vztyčené uši, otočené dozadu nebo na stranu.
  2. Zvuky: Králíci mohou při naštvanosti vydávat zvuky jako je syčení, vrčení nebo dokonce křik.
  3. Kousání nebo škrábání: Pokud se králík cítí ohrožený nebo velmi naštvaný, může se snažit kousnout nebo škrábat.


Sada pro jeden kotec.

Pokládá se na podlahu kotce. Chrání dřevěnou podlahu a výrazně zvyšuje hygienu chovu. Vemi usnadňuje vyklízení hnoje a znemožňuje poškození dřevěné podlahy králíky. Materiál je polyuretanová deska o síle 1,5 mm, velmi odolná proti propíchnutí a protržení nářadím.morče a králík

Jelikož ale mají citlivé tlapičky na otlaky, navrch je vhodné dát nějakou měkčí podestýlku – například papírové válečky. Pokud máte prostor, pak pro králíka je vhodné vytvořit v kleci nebo ve výběhu také hrabací zónu. Stejně jako křečci totiž moc rádi hrabou!

Jak králík projevuje radost : Když začne králíček tzv. řádit – vyskakovat do výšky, vykopávat nožičkami, velkou rychlostí sprintovat po pokoji, třepat u toho hlavičkou, že máte pocit, že mu úplně přeskočilo, je to projev radosti ze života. Králíček chce vyjádřit, že je velmi spokojený.