První nálev zeleného čaje stačí louhovat jen 30-60 vteřin, s dalšími nálevy se prodlužuje dobu louhování a zvyšuje i teplota vody. Černý čaj se může louhovat po dobu 3-5 minut. Bylinné a ovocné čaje je pak možné podle druhu louhovat klidně pět až deset minut. V případě louhování to však platí i obráceně.Pokud se rozhodnete začít pít zelený čaj pravidelně, je nezbytné vědět, jak ho správně připravit. Nejlepší je použít čerstvě vroucí vodu a nechat čaj louhovat asi 2 až 3 minuty. Doporučujeme konzumovat 2 až 3 šálky denně, ideálně mezi jídly.Je důležité louhovat čaje při správné teplotě, abyste získali nejlepší chuť čaje. Pokud použijete příliš horkou vodu, můžete jemné čajové lístky spálit a výsledkem bude nepříjemně hořký šálek. Pokud použijete příliš studenou vodu, riskujete, že šálek čaje bude slabý a méně aromatický.
Jak teplou vodu na čaje : Chcete-li čaj zalít vodou o perfektní teplotě, doporučujeme teplotu 70 °C. Tip: Chcete-li, aby příprava čaje byla ještě jednodušší, zvolte model, na kterém lze nastavit správnou teplotu, jako je například konvice s digitální kontrolou teploty Philips.
Jak horkou vodou zalít zelený čaj
Teplota vody
Kvalitní zelený nebo bílý čaj byste v žádném případě neměli zalít vroucí vodou. Přijde tak o své unikátní aroma. Ideální je použít vodu o teplotě 70 stupňů.
Proč nepít zelený čaj : Zelený čaj zvyšuje kyselost v žaludku. To může vést právě k bolestem břicha, nevolnosti, pálení žáhy, ale třeba také k zácpě. Čaj tedy nikdy nepijte nalačno, ideální je, jak už se píše výše, jeho konzumace mezi jídly, popř. po jídle.
Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer. Pití zeleného čaje na noc by mohlo způsobit problémy s usínáním a nespavost. Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein.
Zelený čaj se zalévá o teplotě cca 70-80 °C. Uvařenou vodu nechte chvíli odstát – nesmí být vařící. Pokud byste zalili zelený čaj vroucí vodou, vypustily by se třísloviny a nálev by zhořkl.
Jak dlouho se má louhovat zelený čaj
Jak dlouho louhovat zelený čaj U zelených čajů je doporučená kratší doba louhování, zhruba 2-4 minuty. Ze zeleného čaje je možné připravit dva až tři nálevy.Kofein je také důvodem, proč zelený čaj nesmí děti. Dále je nevhodný například pro osoby se srdečními a ledvinovými potížemi a lidi s alergií na kofein. Naopak je oblíbený mezi sportovci a doporučuje se pít (v přiměřeném množství) také během těhotenství a menopauzy.Zelený čaj – kontraindikace
Zelený čaj obsahuje kofein – ačkoli ho není mnoho, lidé, kteří jsou na tuto látku citliví, mohou jeho účinky pocítit. Konzumaci kofeinu, a tedy i nadměrného množství zeleného čaje, by se měly vyhnout těhotné ženy, kojící ženy a malé děti. Ti, kteří trpí hypertenzí, mohou být naopak klidní.
Jelikož zelený čaj obsahuje kofein, je vhodné ho pít přes den, kdy nás čekají různé aktivity a můžeme se cítit unavení. Ideální je si zelený čaj dopřát dopoledne. Pozor, po ránu ho nepijte nalačno a přes den ne těsně před jídlem. Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer.
Na co působí zelený čaj : Věděli jste, že zelený čaj pomáhá bojovat proti volným radikálům, zlepšuje zrak, funguje jako antioxidant a snižuje riziko výskytu srdečních onemocnění A to není zdaleka vše. Účinky zeleného čaje podporují produktivitu, spalování kalorií a pomáhají tvořit dopamin – hormon odměny.
Co léčí zelený čaj : Současné studie ukazují, že zelený čaj:
- posiluje koncentraci, duševní výkonnost a motivaci k výkonům (při sportu)
- zlepšuje schopnost učit se.
- působí proti depresím, snižuje množství stresových symptomů
- má vysoký obsah vitamínů a minerálů
- mírní žaludeční a střevní problémy.
- podporuje trávení
- snižuje hladinu cholesterolu.
Kdy je vhodné pít zelený čaj
Jelikož zelený čaj obsahuje kofein, je vhodné ho pít přes den, kdy nás čekají různé aktivity a můžeme se cítit unavení. Ideální je si zelený čaj dopřát dopoledne. Pozor, po ránu ho nepijte nalačno a přes den ne těsně před jídlem. Doba, kdy nepít zelený čaj, je určitě večer.