Husa se musí péct pomalu při nízké teplotě, obvykle se doporučuje 12–15 hodin. Troubu tedy rozehřejte už večer na 70–80 °C a dejte péct. Husu pečte přikrytou a vyhněte se průběžným kontrolám. Ideální je, když půjdete spát a na troubu zapomenete.Do pekáčku (stačí menší) vložíme naplněnou husu, podlijeme a pečeme nejprve zakryté 2-3 hodiny při 170°C. Pak odkryjeme, propícháme kůži vidličkou, aby se co nevíc vypekl tuk, ještě zakryjeme a pečeme při 220°C další hodinu. Po této době slijeme vypečené sádlo, podlijeme a už nezakryté dopečeme dočervena a dokřupava.Troubu nastavte na 100 °C a husu ze všech stran okmínujte. Oloupejte jablka a vložte je do vnitřku husy. Tímto krokem si opět pomůžete k lepší a šťavnatější chuti. Husu přendejte do dostatečně velkého pekáče.
Kdy se podává Svatomartinská husa : Martina 11. listopadu v 11 hodin. Od této chvíle se smí podávat (a prodávat) a nastává doba ochutnávek, svatomartinských hodů i velkých slavností, mezi něž už léta patří i ty blanenské.
Jak nastavit troubu na husu
Celou husu zakryjte alobalem nebo přiklopte vrškem pekáče. Odřízněte kůži z krku. Husu zbavte drobů, budou se hodit na vývar. Nastavte teplotu na 70-80 stupňů, vložte husu do trouby a běžte klidně spát.
Jak správně zabít husu : Položení husy: Po chycení husy ji položte na zem na připravený hadr. Poté jednou nohou přišlápněte její křídla a druhou nohou ji držte. Zabití husy: S kuchyňskými nůžkami vhodnými pro drůbež zařízněte husu přesně v místě za hlavou, kde končí lebka.
Jak naporcovat husu
- Očištěnou a omytou husu položíme na prkénko hřbetem nahoru.
- Křídlo nařízneme a zlomíme v kloubu.
- Totéž zopakujeme s druhým křídlem.
- Nařízneme kůži kolem celého stehna.
- Totéž zopakujeme s druhým stehnem.
- Trup husy otočíme hřbetem dolů.
- Na prsou podélně nařízneme kůži u hrudní kosti.
Do pekáče dáme sádlo, nahrubo nakrájenou cibuli a jablko, trošku podlijeme vodou a přidáme stehna. Přikryjeme poklicí a pečeme na 180-190 °C. Během pečení stehna poléváme výpekem a obrátíme. Stehna se pečou asi 1,5-2 hodiny.
Jak Nasolit husu
Důležité na huse je i dlouhé a pořádné nasolení předem. Ideál by bylo husu zasypat solí úplně celou a nechat v lednici přes noc. Pro naše domácí potřeby ale vystačí pořádné osolení a odpočinek do druhého dne. Nasolení je klíčové pro správnou chuť husy a pro vypečenou kůži.K pojídání husy se tradují dvě apokryfální legendy ze života sv. Martina. Jedna praví, že svatý Martin, který měl být jmenován biskupem, se z vrozené skromnosti před takovou poctou ukryl do husince. Husy svým kejháním Martinovu skrýš prozradily, což byl pádný důvod, aby skončily na pekáči.Čas a teplota pečení
- 50–100 °C – sušení bílkového pečiva (třeba sněhové pusinky)
- 80–150 °C – sněhové pečivo (například sušení dortu Pavlova), makronky.
- 160–170 °C – šlehaná tuková těsta a korpusy na dorty (třeba červený korpus na Red Velvet dort)
- 170–190 °C – pečivo kypřené práškem (klasický jablečný koláč nebo mazanec)
Při pečení v horkovzdušné troubě nastavíme teplotu o přibližně čtvrtinu nižší než při pečení klasickém. Maso pečeme zpočátku zakryté víkem pekáče nebo alespoň alobalem, aby se nevysušilo. Větší kusy je výhodné péct zpočátku při nižší teplotě, tím dosáhneme šťavnatosti.
Kdy se škubou husy : Kdy je nejlepší čas na porážku husy Nejlepší jateční váha husy je kolem 4 kg. V této váze je ideální poměr libového masa a tuku. Až tuto hmotnost dosáhne, je čas na její porážku, ať už je to v létě nebo na přelomu léta a podzimu.
Jak spí husy : Husy, kachny a labutě se cítí v noci nejbezpečněji uprostřed hladiny. Přes velkou aktivitu ve dne spí ptáci jen velmi krátce. Malí zpěvní ptáci jsou od svítání do soumraku v pohybu a ani za krátkého poledního odpočinku nespí. Noční ptáci, sovy, lelci a sluky lesní usínají za svítání a spí po celý den.
Jak dlouho se peče Porcovana husa
Před samotným pečením nechte svatomartinskou husu odpočinout v pokojové teplotě, aby maso neprocházelo velkými teplotními rozdíly. Vložte do trouby předehřáté na 120 °C. Podle velikosti husy pečte zhruba 6 až 7 hodin.
Husí stehna naložíme do soli, zázvoru, rozmarýnu a tymiánu, necháme marinovat 24 hodin. Uleželé maso vložíme do oleje. Konfitujeme v troubě vyhřáté na 120 °C do měkka 3–4 hodiny.Kuřeti nebo králíkovi budou stačit 2 hodiny, vepřové, hovězí nebo zvěřina můžeš konfitovat klidně 4 hodiny a více. A konfitovanou kachnu nebo husu můžeš klidně připravovat i přes noc, aby bylo jídlo opravdu delikátní. Propečenost masa nejlépe zjistíš vpichem tenké kovové jehlice.
Jak poznam že je husa hotová : To je jednoduché. Vezmete si vidličku a píchnete do těch prsou. Když to jde zlehka, je hotová. Upečenou husu poznáte i podle toho, že se na hřbetě roztrhne.