Elektrická čtyřkolka
Dobíjení zabere přibližně 6 – 15 hodin dle konkrétního modelu. Na jedno nabití ujede čtyřkolka až 70 kilometrů.Světovou produkci čtyřkolek vedou američtí (Polaris, Arctic Cat), japonští (Kawasaki, Suzuki) a evropští výrobci. Kvalita a péče o zákazníky jsou na špičkové úrovni, což se promítá ve vysoké ceně.Pracovní čtyřkolky s náhonem na všechna čtyři kola pořizujte raději silnější, 4×4 totiž sežere asi 25 % výkonu motoru. Pro představu ovšem můžeme říct, že třístovka bude v pohodě stačit na drobnější práce v lehkém terénu. Vozidla s kubaturou 400 ccm se skvěle hodí na statek, odklízení sněhu nebo popadaných stromů.
Jakou čtyřkolku na silnici : 411/2005 Sb. hovoří jasně – pro řízení motorových čtyřkolových vozidel, jejichž maximální konstrukční rychlost převyšuje 45 km/h a jejichž pohotovostní hmotnost není vyšší než 550 kg je nutné řidičské oprávnění podskupiny B1 a samozřejmě lze i použít řidičák skupiny B.
Jak spravne radit na Ctyrkolce
Při jízdě z kopce přeneste váhu dozadu. Z kopce nikdy nejezděte nadměrnou rychlostí. Vyhněte se kopcům, na kterých by se čtyřkolka mohla převrátit. Z kopce jeďte přímo dolů, pokud je to možné.
Kde se dá jezdit na čtyřkolce : S homologovanou čtyřkolkou můžete bez problémů vyrazit i na dálnici. Jedinou podmínkou, kterou stroj musí splňovat je minimální konstrukční rychlost 80 km/hod. Tento údaj zjistíte z technického průkazu čtyřkolky.
Ať už kupujete čtyřkolku z bazaru nebo od soukromníka, věnujte na začátek pozornost zevnějšu, tedy plastům, zda nejsou někde popraskané a následně svou pozornost zaměřte na rám, veškerou kabeláž, funkčnost světel, blinkrů, displeje, stav tlumičů, čepů řízení, pérování, řetěz, nápravy a v neposlední řadě také pneu.
– pokud si hodláte čtyřkolku pořídit spíše pro zábavu, rekreaci či sportovnější účely, hodláte se přesouvat po asfaltových cestách atd., volte homologaci EURO5 (L7e). Dle této homologace musí mít čtyřkolka vzadu diferenciál, který šetří pneu a přispívá ke stabilitě v zatáčkách. V tomto případě jde o bílou SPZ.
Proč koupit čtyřkolku
Auto s pohonem na všechna čtyři kola, má oproti klasickým nápravám mnohem lepší trakci při průjezdu v náročném terénu. To znamená, že si mnohem snáz poradí se špatně přístupnými kopci i se sněhem nebo pískem. Pokud se tedy chystáte na svůj soukromý Dakar, bez čtyřkolky se neobejdete.U pracovních čtyřkolek, homologovaných jako traktory, je potřeba řidičské oprávnění skupiny T. Ovšem k řízení čtyřkolek z podskupiny T3a, s maximální rychlostí 40 km/h, nebo T3b s maximální rychlostí 60 km/h, a do hmotnosti 3 500 kilogramů, stačí i řidičák skupiny B.Běžné nebržděné vleky za auta mají celkovou homologovanou hmotnost do 750 kg. Ale většina běžných aut umožňuje táhnutí nebržděného přívěsu cca 500 kg. Prázdný vlek má hmotnost kolem 170 kg. To znamená, že za toto auto tento vlek můžeš připojit, ale můžeš na něm vést cca 330 kg.
– Elektrické startování: Pokud je čtyřkolka vybavena elektrickým startováním, je možnost ji nastartovat elektricky tlačítkem na řídítkách, nebo nastartovat a zhasnout motor dálkovým. Elektrické startování nahrazuje pouze manuální startér.
Kolik foukat Ctyrkolku : Jaký je doporučený tlak pro pnematiky quad
Opotřebení | Tlak |
---|---|
Nákladní | Mezi 0,2 a 0,5 bar |
Závodní | Mezi 0,4 a 0,7 bar |
Silniční | Mezi 0,4 a 0,9 bar |
Výletový | Mezi 0,2 a 0,4 bar |
Jaký musím mít řidičák na čtyřkolku : Jako na traktor U pracovních čtyřkolek, homologovaných jako traktory, je potřeba řidičské oprávnění skupiny T. Ovšem k řízení čtyřkolek z podskupiny T3a, s maximální rychlostí 40 km/h, nebo T3b s maximální rychlostí 60 km/h, a do hmotnosti 3 500 kilogramů, stačí i řidičák skupiny B.
Jaké papíry potřebuji na čtyřkolku
U pracovních čtyřkolek, homologovaných jako traktory, je potřeba řidičské oprávnění skupiny T. Ovšem k řízení čtyřkolek z podskupiny T3a, s maximální rychlostí 40 km/h, nebo T3b s maximální rychlostí 60 km/h, a do hmotnosti 3 500 kilogramů, stačí i řidičák skupiny B.
Oblečení na čtyřkolku by mělo být zejména bezpečné, snadno udržovatelné, ale také funkční a pohodlné, aby jezdce při jízdě nijak neomezovalo. Mezi takové oblečení řadíme především kalhoty a bundy, vybavené chrániči a vyrobené z odolného, ale lehce udržovatelného materiálu. Pro lehčí ježdění je možno použít i dres.* Nikdy nejezděte na čtyřkolce nadměrnou rychlostí. Vždy jezděte pouze takovou rychlostí, která odpovídá terénu, viditelnosti a vašim zkušenostem. * Nikdy se nepokoušejte o jízdu po zadních kolech, o skoky a podobné kaskadérské kousky.
Co znamená žlutá značka na čtyřkolce : Pokud čtyřkolku přihlásíte na žlutou SPZ, zákon neukládá povinnost jezdit na STK a nemusíte mít helmu. Nesmíte ale na silnici 1. třídy a překročit 40 km/h. Dítě jako spolujezdec na čtyřkolce není zákonem zakázáno, ale Ministerstvo dopravy výrazně nedoporučuje!