O čem je kniha Stařec a moře Starý kubánský rybář Santiago se po mnoha neúspěšných lovech (lovil s malým chlapcem) vydává na moře sám. Uloví obrovskou rybu – marlina tj. mečouna, se kterou zápasí dva dny, teprve poté se mu jí podaří harpunovat a přivázat k lodi.Obsah (děj)
Santiagovi se z počátku nedaří nic chytit, chytne akorát lososa, poté se mu ale na hák chytí tak veliký mečoun, že loď málem překotí. Santiago pomalu tahá za lano, které nesmí přivázat k lodi, protože by se lano prudkými pohyby ryby utrhlo, lano tedy drží v ruce. Ryba táhne celou loďku do otevřeného moře.Stařec má konečně příležitost si odpočinout, ale ne nadlouho – po pár hodinách zaútočí na Santiagovu rybu žraloci, kteří jsou přivábeni vůní krve. Stařec se ale nevzdává a oba žraloky, kterým se podaří velkou část ryby urvat, zabije harpunou. Už v tu chvíli je mu ale jasné, že to nebyli poslední žraloci, které potkal.
Kdo Prelozil Stařec a moře : Podrobnosti tohoto vydání
Popis | |
---|---|
Autor | Ernest Hemingway ; [z angl. orig. přel. a předml. naps. František Vrba] |
Překladatel | Vrba, František |
Vydání | Vyd. 3., v SNKLU 2 |
Měřítko |
Jak dlouho lovil Santiago rybu
Děj novely se odehrává v rybářské vesničce na kubánském pobřeží nedaleko Havany. Hlavní postavou je starý rybář Santiago, který už po celých 84 dní nic nechytil.
Jak dlouho Santiago nechytil rybu : Byl už starý, vyjížděl sám v loďce na lov do Golfského proudu a teď tomu bylo čtyřiaosmdesát dní, co nechytil jedinou rybu. Prvních čtyřicet dní s ním jezdil chlapec.
Byl už starý, vyjížděl sám v loďce na lov do Golfského proudu a teď tomu bylo čtyřiaosmdesát dní, co nechytil jedinou rybu. Prvních čtyřicet dní s ním jezdil chlapec.
Právě "Stařec a moře" byl oceněn v roce 1952 Nobelovou cenou za literaturu. Příběh se odehrává v kubánské vesnici poblíž Havany ve 40. letech 20. století.
Jak dlouho Neulovil Santiago rybu
Starý rybář Santiago vyjížděl každý den nalov ryb. Vždy mu pomáhal chlapec Manolin, který s ním i lovy lovil a sháněl návnady. Protože už 40 dní nic neulovil, tak otec chlapce zakázal, aby se starce jezdil lovit. Ale chlapec stále za starcem chodí, nosí mu jídlo, oblečení a povídá si sním.Filety opékejte 4 až 5 minut. Celou rybu pečte zhruba 4 minuty z každé strany. Pro lepší šťavnatost nechte ještě pět minut dojít v troubě rozehřáté na cca 50 stupňů.Jak dlouho vydrží bez vody, závisí především na teplotě. Když je méně než deset stupňů Celsia, přežije až tři hodiny. Pokud je však tepleji, může se doba zkrátit až na jednu hodinu. Pokud by ryba uhynula již cestou domů nebo předčasně skončil její pobyt ve vaně, doporučují rybáři co nejdříve ji vykuchat a zpracovat.
Stručný obsah: Hlavního hrdinu knihy, rybáře Santiaga, začíná trápit jeho smůla, když už po 84 dní po sobě neulovil žádnou rybu a takřka nemá z čeho jíst. Na rozkaz rodičů ho musí opustit i jeho pomocník chlapec Manolin, který se o něho staral, dával mu jídlo a pomáhal mu na moři.
Jak poznat že ryba spí : Některé ryby ve spánku leží na dně, či na nějakém bezpečném místě, bříškem dolů, dýchají pomalu. Pokud jste tiší a nevytváříte vibrace, rybka si vás "nevšimne" a spí spokojeně dále. Vyrušit rybu ze spánku je ale velmi snadné, protože i v přírodě musí být stále ve střehu.
Za co dostal Hemingway Nobelovu cenu : Je považován za čelního představitele tzv. ztracené generace, je nositelem Pulitzerovy ceny za novelu Stařec a moře (1953) a Nobelovy ceny za literaturu (1954).
Na jakou teplotu péct rybu
Rybu stačí jen osolit, lehce okořenit drceným kmínem případně lehounce potřít ze spodní části česnekem, podložit snítkou bylinky (rozmarým, tymián, šalvěj) a položit na plech s pečicím papírem. Troubu si předem předehřejte na 210 – 220 stupňů a do této teploty pak připravené porce vložte.
„Zkuste ji zatahat za hřbetní kost. Když půjde snadno vyndat, je ryba hotová,“ radí.Ideální teplota je 0–2 °C, maximálně 4 °C. Dbáme na pečlivé odstranění všech nečistot vzniklých při zpracování, zejména aby nedošlo ke kontaminaci svaloviny žlučí. „Svalovinu je potřeba pečlivě omýt a poté okapat přebytečnou vodu. Rybu dáme na talíř či větší nádobu a překryjeme mikrotenovou fólií.
Jak dlouho vydrží čerstvý kapr : Kapr obsahuje přibližně 70 % vody, a proto je nutné ho skladovat maximálně 48 hodin v lednici v takzvané bezpečné teplotní zóně znemožňující rozmnožování bakterií, což je teplota pod 5 °C.