Kryptografie s veřejným klíčem (asymetrická kryptografie) využívá dvojici klíčů: veřejný klíč na šifrování dat a odpovídající soukromý (tajný) klíč na jejich dešifrování. Je zřejmé, že mezi oběma klíči je matematický vztah, nicméně je výpočetně nemožné z privátního klíče odvodit klíč soukromý.Protože šifra RSA je deterministický šifrovací algoritmus (tj. nemá žádnou náhodnou část) útočník může zkusit generovat pravděpodobný text zprávy, následně jej zašifruje pomocí veřejného klíče a porovná jej se zašifrovaným textem.Kryptologie je věda zabývající se utajením obsahu zpráv, tedy šiframi. Až donedávna byla považována spíše za vědu opředenou tajemstvím stojící za matematikou a informatikou, a proto nebyla dlouho uvedena v oficiálním třídění matematických věd.
Jak funguje šifra : Slovem šifra nebo šifrování se označuje kryptografický algoritmus, který převádí čitelnou zprávu neboli prostý text na její nečitelnou podobu neboli šifrový text. Opačný postup se nazývá dešifrování.
Jak funguje AES
Advanced Encryption Standard (AES, česky standard pokročilého šifrování) je standardizovaný algoritmus používaný k šifrování dat v informatice. Jedná se o symetrickou blokovou šifru šifrující i dešifrující stejným klíčem data rozdělená do bloků pevně dané délky. Norma nahradila dříve užívanou šifru DES.
Jaký je rozdíl mezi kódováním a šifrováním : Kódování i šifrování mají společné to, že mění podobu textu. Mají však jiný účel. Cílem šifrování je uchování tajemství. Cílem kódování není utajení, pouze spolehlivý záznam či přenos zprávy.
Vigenerova šifrace textu spočívá v zadaném hesle. Text se posune právě o tolik znaků, kolik činí v závislosti na posloupnosti jednotlivá písmena v hesle v ascii hodnotě. Pokud například zadáme 'ahoj' a jako heslo 'a' pak se všechna písmena ve slově posunou právě o jedno -> vznikne 'bipk'.
Asymetrická šifra využívá způsob šifrování, kde je nutný jeden klíč pro šifrování a zase druhý pro dešifrování. Tedy pokud text zašifrujeme šifrovacím klíčem, potřebujeme poté i dešifrovací klíč, abychom ho byli schopni zpět dešifrovat do otevřené podoby. Přičemž z jednoho klíče nelze odvodit ten druhý.
Proč je kryptografie pro Kryptoměny důležitá
Kryptoměny jsou digitální měny, které používají kryptografii – techniku kódování dat, která jsou nečitelná všem, kteří nemají heslo. Právě díky kryptografii je prakticky nemožné kryptoměny falšovat.Vigenerova šifrace textu spočívá v zadaném hesle. Text se posune právě o tolik znaků, kolik činí v závislosti na posloupnosti jednotlivá písmena v hesle v ascii hodnotě. Pokud například zadáme 'ahoj' a jako heslo 'a' pak se všechna písmena ve slově posunou právě o jedno -> vznikne 'bipk'.Asymetrická šifra využívá způsob šifrování, kde je nutný jeden klíč pro šifrování a zase druhý pro dešifrování. Tedy pokud text zašifrujeme šifrovacím klíčem, potřebujeme poté i dešifrovací klíč, abychom ho byli schopni zpět dešifrovat do otevřené podoby. Přičemž z jednoho klíče nelze odvodit ten druhý.
Proces šifrování
Tato šifra je postavena na principu použití substituce a permutace k převedení bloků otevřeného textu do textu šifrového a naopak. U šifry Rijndael dochází v každém opakování k zašifrování všech 128 bitů oproti DES, ve které se promění pouze polovina bitů (tudíž 32), což ji činí mnohem efektivnější.
Jak funguje šifrování dát : Šifrování dat je proces, kterým se nezabezpečená elektronická data převádí za pomoci kryptografie na data šifrovaná, čitelná pouze pro majitele dešifrovacího klíče. Šifrování dat slouží k jejich ochraně proti nežádoucímu zjištění cizí osobou a uplatňuje se při ukládání dat i při jejich přenosu včetně telekomunikace.
Jaký je rozdíl mezi kodem a šifrou : Pomocí šifry nebo obecněji šif- rovacího systému se odesílatel a adresát snaží utajit obsah zprávy před ne- povolanou osobou. Smyslem kódu naopak není zprávu utajit, ale upravit ji tak, aby ji bylo možné přenést nějakým kanálem. Příkladem kódu je třeba Morseova abeceda.
Co realizuje Vernamova Šifra
Dodejme, že Vernamova šifra funguje beze změn nad jakoukoliv množinou znaků, například jen 0 a 1. (To je důležité pro digitální počítače pracující ve dvojkové soustavě.) Posun písmen nad dvouznakovou abecedou je možný pouze o 1 místo nebo 0 míst, klíčem je tedy také posloupnost 0 a 1.
Caesarova šifra spočívá v posunu znaků v zadaném textu vždy o stejnou zadanou číselnou hodnotu v abecedě. Například pokud zadáte 'ahoj' a posun zvolíte 1 pak se všechny znaky v tomto slově posunou právě o jeden znak vpřed čili vznikne 'bipk'.Rozdíl mezi symetrickým a asymetrickým šifrováním spočívá v tom, že při symetrickém šifrováním se používá pro šifrování a dešifrování stejný klíč, zatímco u asymetrického šifrování se šifruje jiným klíčem než dešifruje. A právě dvojice různých klíčů se s výhodou užívá při elektronickém podepisování.
Co ovlivnuje kryptoměny : Kryptoměny mají tendenci sledovat určité cenové vzorce, trh se chová cyklicky a někdy předvídatelným způsobem. Bitcoin často vede mezi digitálními měnami, které mají tendenci následovat jeho trajektorii. Když je Bitcoin v procesu velkých cenových pohybů, mluvíme o tzv. Bitcoinové dominanci.