VÝROBA KYSLÍKU ROZKLADEM PEROXIDU VODÍKU.
Jako katalyzátor funguje i enzym peroxidáza, který je obsažen v krvi. Proto se peroxid vodíku používá na ošetření ran. Průmyslově se kyslík připravuje frakční destilací zkapalněného vzduchu o teplotě -200°C.Vzniká reakcí vodíku s kyslíkem. Je to kovalentní hydrid. Další sloučeninou těchto prvků je peroxid vodíku, H2O2, látka se silnými oxidačními účinky. Sulfan H2S je bezbarvý plyn s nakyslou chutí a vůní po zkažených vejcích.Vlastnosti kyslíku. Dikyslík O2 (b. t. -218,8 °C, b. v. -182,97 °C) je obtížně zkapalnitelný plyn bez barvy, chuti a zápachu. Kapalný a pevný je světlemodrý (modrá barva oblohy však není způsobena zbarvením silné vrstvy plynného kyslíku, ale Rayleighovým rozptylem světla), jsou známy tři jeho krystalové modifikace.
Proč zůstává kyslík na dně zkumavky : Manganistan draselný má silné oxidační vlastnosti, proto se při reakci s peroxidem kyslíku uvolňuje velké množství plynu. Při této reakci se uvolňuje kyslík. Přítomnost vznikajícího kyslíku je dokázána znovuvzplanutím rozžhavené špejle, protože kyslík podporuje hoření.
Jakou reakcí připravíme kyslík
Princip: Kyslík připravujeme obvykle rozkladem kyslíkatých sloučenin působením tepla, oxidačních činidel nebo katalyzátoru. Při reakcích dochází k oxidaci O-II nebo O-I na elementární kyslík.
Jak zvýšit hladinu kyslíku v krvi : Nejdůležitější krok je dopravit do těla dostatek kyslíku. K tomu pomáhají kyslíkové oxygenerátory. Díky nim je možné za krátkou dobu dostat do těla vysoké koncentrace kyslíku. Oxygenerátor(kyslíkový koncentrátor) je možné používat doma i bez hospitalizace.
Neutralizace je reakce kyseliny a hydroxidu (zásady) za vzniku vody a soli. *Sůl vzniká pak reakcí aniontu kyseliny a kationtu pocházejícího z hydroxidu.
Chemické reakce jsou děje, při kterých z výchozích látek (reaktantů) vznikají látky jiného složení (produkty); chemické reakce popisuje chemická rovnice.
Proč je pro člověka důležitý kyslík
Lidský organis- mus potřebuje kyslík, aby proběhlo buněčné dýchání. Toto dýchání je chemickou reakcí probíhající ve všech buňkách těla a vytváří energii (Milican a Baker, 1997). V zahranič- ní vědecké literatuře se objevuje termín „buněčné dýchání“ (Mader, 2009).A ačkoliv kyslík působí blahodárně na tělo i mysl, jeho koncentrace ve vzduchu činí pouze 21 %. Kyslík očišťuje plíce i celý organismus, podporuje imunitu a zvyšuje energii i psychickou pohodu. Pro to, abyste těžili ze všech účinků kyslíkové terapie, nemusíte mít nutně astma.Cyanóza: Modravé zabarvení kůže, obzvláště viditelné na rtech a nehtech, je znakem špatného okysličení krve. Změny ve stavu vědomí: Zmatenost, obtížnost soustředění, výkyvy nálady a v krajních případech i ztráta vědomí. Únava: Neobvyklá únavnost nebo slabost může být raným příznakem hypoxie.
Kyslík se do vody dostává třemi základními způsoby:
- 89 % fotosyntézou, tedy působením slunečního záření,
- 7 % z ovzduší,
- 4 % přitékající vodou.
Jaký význam má ve vzduchu kyslík : Nejvíce kyslíku se spotřebuje v průmyslu (např. při výrobě železa, ke spalování paliv, při sváření kovů). Kyslík podporuje hoření. Druhou důležitou složkou vzduchu je dusík.
Jak se projevuje nedostatek kyslíku v krvi : Mezi příznaky hypoxie patří dýchací potíže, cyanóza (modravé zbarvení kůže), zmatenost, únava až ztráta vědomí. Existuje několik druhů hypoxie. Hypoxická hypoxie může potrápit horolezce pokud nejsou dostatečně adaptování na vyšší nadmořskou výšku, anemická hypoxie vzniká např. jako otrava oxidem uhelnatým.
Co dělat při nízké saturaci
Pokud hodnoty saturace kyslíkem klesnou pod 90 % je na místě kontaktovat záchrannou službu. U covid-19 pozitivních pacientů se hodnoty saturace mohou pohybovat právě pod touto hranicí. Pokud saturace klesá pod 80 %, jde o kritický stav, který se projeví během několika desítek minut.
Látka je toxická a reaguje s některými kovy (zinek, měď, mosaz) za tvorby lehce zápalného vodíku. Při kontaktu s louhy může nastat prudká reakce. Kapalina se odpařuje za tvorby silné leptavé mlhy těžší jak vzduch. Zabránit kontaminaci povrchových a podzemních vod a půdy.neutralizaci louhů (zásad, hydroxidů) provedeme zředěným roztokem octa, citronovou šťávou nebo borovou vodou;
- oči žádnými roztoky nevyplachujeme, pouze důkladně proplachujeme vodou;
- poleptané místo překryjeme sterilním krytím;
- v případě potřeby, u poleptání oka vždy, vyhledáme lékaře.
Jak poznat typ reakce : Typy reakcí
- přímá – vznik produktů
- zpětná – reakce produktů za vzniku výchozích látek.
- vratná – přímá a zpětná reakce probíhají vzájemně