Jakou použít chladící kapalinu?
Starší typy chladících kapalin s označením G11 mívají modrozelenou barvu, novější verze mají barvu červenou a ty nejnovější G12+ a dál jsou růžové až fialové. Přesný typ chladící kapaliny do vašeho vozu vyčtete buď z nádobky chladící soustavy v motorové části vašeho auta nebo v manuálu pro vaše auto.G12 + – fialová chladicí kapalina má stejné vlastnosti jako červená G12, liší se od ní pouze zabarvením. G13 – fialová kapalina je moderní směsí do nových aut, která velmi účinně chrání kovové části proti korodování. Může také nahradit jakýkoliv jiný typ chladicí kapaliny ve starších vozidlech.Moderní motor s hliníkovou hlavou tak vyžaduje jinou, než starší vozy. Pro odlišení se chladicí kapalina barví umělými barvivy, ale optimální je orientovat se podle typu. Nejčastěji používané jsou G10, G11, G12, G12+ a G13. Označení ale může mít i jinou podobu, například Typ B, Typ F a podobně.

Jaký je rozdíl mezi K12 a G12 : Nemrznoucí směs do chladičů K12 EXTRA

Odpovídá normě VW TL 774/D. Svými vlastnostmi je totožná s originální chladicí kapalinou G12 a G12+, která je schválena pro použití ve vozech Škoda a je s touto kapalinou plně mísitelná. Kapalina určená do moderních motorů, včetně celohliníkových.

Co je G11

Chladící kapalinu G11, nazývaná také Typ C, je doménou starších aut. Ne vyloženě veteránů, ale na přelomu tisíciletí progresivní koncern Volkswagen z ní upustil mezi prvními ještě v devadesátkách. BMW ji používalo ještě někdy koncem prvního desetiletí nového tisíciletí, stejně tak Volvo. Dnes už ji ale nepoužívá nikdo.

Co se stane když Naliju špatnou chladící kapalinu : Motor či jeho části by mohly zevnitř korodovat, v chladící soustavě by se mohly hromadit usazeniny a v neposlední řadě – kapalina, která v létě motor chrání, by jej v zimě mohla v případě zmrznutí poškodit následkem expanze, která přirozeně nastává při přeměně v led.

A jak ji naředit Některé druhy se prodávají již naředěné, u jiných čistý koncentrát musíte smíchat s destilovanou vodou, ideálně v poměru 1:1. Může se stát, že vás kontrolka signalizující nedostatek chladicí kapaliny překvapí na cestě. V takovém případě stačí do nádobky dolít obyčejnou vodu, na dojezd to bude stačit.

Pokud vám během jízdy začne svítit kontrolka, tak na nejbližším místě zastavte. Jako dočasné řešení pro dojetí můžete do chladící soustavy nalít obyčejnou vodu v případě mrazivého zimního období nouzově i jakoukoli jinou chladící kapalinu, nejlépe však se stejnou specifikací jakou již v motoru máte.

Co se stane kdyz Smicham chladici kapalinu

Co se stane, když smícháte typy nemrznoucích směsí

Kombinace nekompatibilních chladicích kapalin může vést ke zvýšené oxidaci v chladiči a poškození chladicího systému vozidla, což může mít za následek potenciální poškození.Výměnu chladicí kapaliny je třeba provádět jednou za tři roky u starších kapalin G11 a jednou za pět u kapalin novějších. Interval doporučený výrobcem vašeho auta byste měli najít v manuálu. Pokud tam žádný nenajdete, případně se dočtete, že není nutné kapalinu měnit, platí výše popsaný interval 3 nebo 5 let.Tou může být pro chladicí kapaliny typu G11, G12 nebo G12+ druh G13, který představuje nejmodernější a nejuniverzálnější model. Další povolené míchání chladicí kapaliny je s destilovanou vodou. Některé produkty se prodávají jako koncentráty, které je před použití potřeba naředit s destilkou v doporučeném poměru.

Chladicí kapalina G12/G12+ je vysoce účinná kapalina převážně červené barvy (není pravidlem), která byla speciálně vyrobena k ochraně motorů proti extrémním teplotám, korozivním vlivům a nahromadění usazenin. Díky svým unikátním vlastnostem poskytuje za všech povětrnostních podmínek stabilní chlazení motoru.

Jaký je rozdíl mezi G11 a G48 : Někdy se také lze setkat s označením jako G11, G12, G12+, případně G12++. Typ kapaliny se dá někdy poznat podle jejího zbarvení. Starší typy označené jako G11,(G48) mají barvu do modrozelená. Kapaliny novější G12,G12+,G12++,G13 jsou zbarveny do růžova.

Kolik nalít chladící kapaliny : Dolévání chladicí kapaliny do auta

Dolijte chladicí kapalinu stejné barvy, jako už vidíte v nádržce. Opatrně dolijte chladicí kapalinu do nádržky tak, aby její hladina nepřesáhla rysku s maximální hladinou.

Kdy dolít chladící kapalinu

Pokud je hladina chladicí kapaliny mezi minimální a maximální hodnotou, není potřeba žádné doplnění. Pokud je hladina pod minimální hodnotou, je třeba doplnit chladicí kapalinu.

U starších typů motorů byste výměnu měli provádět každé dva roky, u těch novějších je tolerance 3 až 5 let.Odpověď možná leckoho překvapí: obyčejnou vodu z kohoutku. Chladicí kapalina se totiž vždycky skládá z glykolu a vody. Ta se odpařuje rychleji, a tak je nevyhnutelné, že jí mírně a plynule ubývá. Voda je tedy prvním podezřelým, když najdete hladinu blízko minima.

Co se stane kdyz pojedu bez chladici kapaliny : Důležité je jedno. S řešením problému neotálejte. Nedostatek chladicí kapaliny v motoru způsobuje jeho přehřátí. Tím riskujete poškození hlavy válců, zkroucení hlavy motoru nebo roztavené písty.