Jakou půdu vyžaduje vinná réva?
Na dno dejte 5 cm hrubého štěrku nebo drobných kamínků pro lepší odvodnění. Zemina je vhodná jakákoli dobrá zahradní smíšená s rašelinou (1:1). Hnojení: Pro vinnou révu v nádobách je nejlepší využít plné vícesložkové hnojivo.Ideální půda je světlá, má pH okolo 6,5 a obsahuje kolem 2% humusu. Sazenici 24 hodin před sázením namočíme do vody, aby pořádně nasála vláhu. Na konci dubna a počátku května, kdy půda na povrchu oschne, vyhloubíme v zemi jámu hlubokou asi 30 cm. Na dno dáme půl litru kvalitní zahrádkářské zeminy bohaté na humus.Jak zasázet vinnou révu

Rostliny sázejte 90 až 150 cm od sebe. Jamku udělejte hlubokou 40 až 50 cm podle sazenice, velikost zhruba 40 × 40 cm. Pod kořeny přidejte trošku kompostu nebo substrátu, aby měla hned pro začátek živiny a dobře se ujala.

Jakou odrůdu vinné révy : Z PIWI odrůd (také se označují jako interspecifické) jsou vhodné například rané odrůdy Solaris a Muscaris. V rámci modrých odrůd dozrává dříve Cabernet Cortis. Pokud preferujete spíše klasičtější odrůdy, můžeme do vyšších poloh zvolit ještě Muškát moravský, který dozrává dříve.

Kolik vína je z jednoho hektaru

Uvedu příklad: Při pohledu na to, kolik litrů vína se "vyrobí" z jednoho hektaru, mi vychází tato čísla: ČR 28,8 hektolitrů z ha, Španělsko 38,3 hl/ha, Itálie 63,2 hl/ha a Francie dokonce 65,5 hl/ha.

Kde se pěstuje vinná réva : Pro vinohradnictví je nicméně rozhodující oblast Moravy, na níž vychází přes 96 % veškerých vinic České republiky. Vinařská oblast Morava se dělí na podoblasti Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou a vinařská oblast Čechy se dělí na podoblasti Litoměřickou a Mělnickou.

Stanoviště pro révu vybíráme nejlépe na plně nebo po většinu dne osluněném stanovišti, v teplých a velmi teplých oblastech často na otevřených plochách nejlépe z jižní/ jihozápadní světové strany, u středních a vyšších poloh nejlépe na chráněných spíše krytých stanovištích.

Vysejeme na ni plodiny na zelené hnojení – jetelotravní směsku, svazenku, jetel, vikev huňatou, vojtěšku, tolici dětelovou, či oves, který má výborný fytosanitární účinek. Současně na pozemek rozmetáme uleželý chlévský hnůj nebo kompost, aby se půda obohatila o humus.

Která odrůda vinné révy se v Česku vyskytuje nejčastěji

Mezi nejčastěji vysazované odrůdy révy vinné v roce 2020 patřily z bílých odrůd Pálava (31,62 ha), Ryzlink rýnský (30,71 ha) a Veltlínské zelené (20,54 ha), z modrých odrůd to pak bylo Rulandské modré (14,2 ha).Réva je teplomilná rostlina, proto se jí daří v teplých polohách na dobře osluněných místech. Potřebuje také teplou, záhřevnou půdu. Při výsadbě v zahradě jí bude dobře například u jižní či jihovýchodní strany zdi nebo plotu, kam svítí většinu dne slunce a kde je chráněná před studeným severním větrem.180 000 hlav = 150 000 litrů vína

Leckterého čtenáře určitě napadlo, kolik vína se vyrobí z tolika vinohradu. U BV vinařství platí, že z jednoho keře sklidí asi 1kg úrody, z jednoho kilogramu hroznů se pak vyrobí necelý litr vína. Tedy můžeme říct, že platí pravidlo: jedna hlava = jedna sedmička.

Liší se také ceny jednotlivých vinohradů. „Cena nově vysazené vinice se pohybuje okolo tři čtvrtě milionu až milionu korun za hektar. Obecně se prodávají většinou za půl milionu až milion korun, u těch lepších i více. U půdy, kde není vysazený vinohrad, je to hodně individuální.

Kde se nejvíce pěstuje vinná réva v ČR : V České republice se réva vinná pěstuje ve vinařských oblastech Čechy a Morava. Pro vinohradnictví je nicméně rozhodující oblast Moravy, na níž vychází přes 96 % veškerých vinic České republiky.

Čím přihnojovat vinnou révu : V případě nedostatku dusíku, na který je réva obecně velmi náročná, je možné aplikovat MOČOVINU nebo DUSIČNAN VÁPENATÝ . Pokud pravidelně každým rokem provádíme zásobní hnojení všemi živinami, pak volíme CERERIT, který kromě základních živin obsahuje i mikro živiny.

Kdy začíná růst vinná réva

Pokud u vás už v listopadu trvale mrzne je třeba s výsadbou počkat až na jaro, kdy přestane trvale mrznout (většinou od března, někde už i ve 2. polovině února). Velká vinařství sadí většinou až v dubnu a květnu (např. z toho důvodu, že dříve nemají čas, nebo neseženou pracovníky, sázecí stroje atd.).

Pro prostokořenné sazenice je nejvhodnější doba pro výsadbu jaro v době od poloviny dubna až do poloviny května. Pokud jsou již pěstované jako kontejnerované, zde můžeme vysazovat po celé vegetační období. Podzimní výsadbu lze provést u rostlin s dobrým kořenovým systémem, nejlépe do konce října.Pro vinohradnictví je nicméně rozhodující oblast Moravy, na níž vychází přes 96 % veškerých vinic České republiky. Vinařská oblast Morava se dělí na podoblasti Znojemskou, Mikulovskou, Velkopavlovickou a Slováckou a vinařská oblast Čechy se dělí na podoblasti Litoměřickou a Mělnickou.

Co z vinných hroznů : Co s hroznovým vínem Pokud i vy neustále přemýšlíte nad tím, co s tím hroznovým vínem udělat, jste na správné adrese! Možná vás to překvapí, ale hroznové víno zpracujete do chutného koláče (recept na koláč z hroznového vína), připravíte z něj zajímavý hroznový džem, ale také třeba domácí šťávu.