Výhodné je pěstování kopru přiséváním mezi jinou zeleninu. Kopr jako přirozený odpuzovač dřepčíků a bělásků zelných podporuje a ochraňuje především okurky, mrkev, brokolici, saláty a zelí, prospívá také bramborám a jahodám.Kopr úspěšně odpuzuje dřepčíky či běláska zelného, křen zase mandelinku bramborovou či moniliovou hnilobu na ovocných stromech. Lichořeřišnice odpuzuje mravence, plže a běláska zelného. Máta odpuzuje škůdce košťálovin a mravence.Vařením ztrácí aroma
Jsou tři hlavní oblasti, kde se kopr nejvíce používá: ve spojení s mléčnými výrobky (omáčky, polévky, jogurt), s rybami (švédský gravlax) a při nakládání zeleniny (okurky, cibule, zelí). Zkuste někdy pro změnu okořenit najemno nasekaným koprem vařenou zeleninu nebo saláty.
Jak pěstovat kopr na zahradě : Ráda roste v dobře propustné půdě na slunci, proto záhon nejprve dobře prokypříme. Lebedí si v půdě, která má dostatek živin a není příliš vlhká. Není však potřeba půdu hnojit v průběhu pěstování. Vyséváme ho od dubna a můžeme pokračovat až do srpna.
Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Jak správně zasadit kopr : Kopr výsev
Kopr vysévejte na přelomu srpna a září. Semena nasypejte hustě vedle sebe do hloubky cca 1,5–2 cm, lehce zahrňte a opatrně zalijte. Vzdálenost řádků by však neměla být menší než 20 cm. Aby vám osivo nepřeschlo, zavlažujte ho pravidelně každé ráno a večer.
Znáte zkratku KOPR KOPR = ku*evský odpor k práci.
Kopr je nenáročný, vyhovují mu hlinité a mírně vlhké půdy. Velmi dobrá úroda je na lehké humusovité půdě se závlahou. Semena vyséváme přímo na připravený záhon do hloubky 2-3 cm a do řádků vzdálených 12 cm. Vyklíčí přibližně za 2 týdny.
Jak a kdy sázet kopr
Kopr výsev
Kopr vysévejte na přelomu srpna a září. Semena nasypejte hustě vedle sebe do hloubky cca 1,5–2 cm, lehce zahrňte a opatrně zalijte. Vzdálenost řádků by však neměla být menší než 20 cm. Aby vám osivo nepřeschlo, zavlažujte ho pravidelně každé ráno a večer.Kopr je nenáročný, vyhovují mu hlinité a mírně vlhké půdy. Velmi dobrá úroda je na lehké humusovité půdě se závlahou. Semena vyséváme přímo na připravený záhon do hloubky 2-3 cm a do řádků vzdálených 12 cm.Kopr je třeba často zalévat, ale neměli byste dopustit příliš mnoho vlhkosti v půdě – to povede k hnilobě kořenů. Vynikající způsob, jak zalévat vlhkomilný kopr: připravte vařenou nebo roztavenou vodu a zalévejte rostlinu v malých porcích 3-4krát za sebou v intervalech 5-10 minut.
Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer
- Řepa.
- Mrkev.
- Kopr.
- Koriandr.
- Horčice (jako zelené hnojivo)
- Celer.
Co sázet spolu : Většinou je dobré kombinovat pouze dvě rostliny. Pokud byste jich chtěli pěstovat společně více, počet možných kombinací už není tak velký. Vzájemně se podporují nebo jsou k sobě neutrální například cibule, mrkev, hrách a kopr. Zkuste klidně i kombinaci jahody, česnek, pórek a polníček.
Co znamená slovo kopr : Kopr je aromatická bylina, která vyniká výraznou charakteristickou vůní a silně kořenitou, nasládlou chutí. Využívá se do tradiční koprové omáčky, ale i do zeleninových salátů, polévek, brambor a tvarohových pomazánek. Výborně se hodí také na ryby včetně uzeného lososa.
Jak sbírat kopr
Kopr sklízejte při délce natě 15–20 cm před započetím květenství. Můžete ho sušit, zamrazit i naložit v octovém nálevu jako např. okurky. Suší se zavěšený ve svazcích, po dosušení se jemně naseká a uchovává hermeticky uzavřený.
Rostlina lehko zplaní, protože semena kopru i v našich podmínkách dobře přezimují. Půdy má rád propustné, střední a spíš lehčí. Vysít bychom ho měli na slunce, protože ten, co roste ve stínu, moc nevoní.komoň – jde o slovo přežívající jen v knižním a poetickém jaz.; ve stč. jeho význam byl 'jezdecký kůň'. Podobně stsl. komon'ь 'kůň'; str.
Co znamená Kotár : Beskydy – Název Kotař zřejmě vznikl ze slezského pojmenování slova kotár, což znamená kopec, vrch či výstupek v terénu. Chata Na Kotaři se nachází asi 3,5 kilometrů od Morávky na horském hřebenu pod vrcholem hory Lípí, mezi Čupelem a Ropičkou.