Jakou půdu potřebuji brambory?
Podle odborníků z Receptáře, Ludmily Duškové a Jana Kopřivy, potřebují brambory především dobře pohnojenou a provzdušněnou půdu. Radí tedy ji na podzim pohnojit hnojem a na jaře před sadbou přidat ještě draslík, dusík a fosfor. A ideálně použít rozmetadlo pro rovnoměrný rozhoz hnojiva.Potřebujete jen velkou nádobu, substrát, sadbovací brambory, trošku hnojiv, vodu, světlo a teplo. Nemusíte mít vlastní zahrádku se záhony, indoor pěstování brambor doma je opravdu snazší než si myslíte. Lilek brambor je víceletá hlíznatá rostlina, která se komerčně pěstuje jako jednoletá plodina.Hnojíme brambory

Čili základ hnojení bramborových záhonů, políček a polí představuje podzimní zapravení organického hnojiva do půdy (chlévský hnůj, koňský hnůj, ale i ovčí nebo zelené hnojení, …). Dobré je též doplnit půdě vyšší dávku fosforu a draslíku prostřednictvím fosforečných a draselných hnojiv.

Kolik potřebuji brambor na sázení : 🥔 Brambory:

Z jedné rostliny dostanete 5 až 10 brambor. Z 3 metry dlouhé brázdy tak sklidíte asi 5-10 Kg. Sázejte je 30 cm od sebe a řádky mezi sebou asi 60-70 cm (rané 50 cm).

V jaké půdě se pěstují brambory

Brambory jsou nenáročné na půdu. Ideální jsou písčité nebo písčitohlinité půdy. Do půdy, která bývá zamokřená, můžete zapracovat písek nebo kompost. V roce před sklizní, nejpozději však v březnu, můžete v případě potřeby připravit půdu pro brambory: Sežeňte si shnilý hnůj nebo vyzrálý kompost a půdu jím obohaťte.

Co zasadit mezi brambory : Co zasadit vedle brambor: Řepa Mrkev Kopr Koriandr Horčice (jako zelené hnojivo) Celer

  1. Řepa.
  2. Mrkev.
  3. Kopr.
  4. Koriandr.
  5. Horčice (jako zelené hnojivo)
  6. Celer.

Brambory jsou nenáročné na půdu. Ideální jsou písčité nebo písčitohlinité půdy. Do půdy, která bývá zamokřená, můžete zapracovat písek nebo kompost. V roce před sklizní, nejpozději však v březnu, můžete v případě potřeby připravit půdu pro brambory: Sežeňte si shnilý hnůj nebo vyzrálý kompost a půdu jím obohaťte.

Podle běžně známých agrotechnických norem by se měly brambory sázet v poslední dekádě dubna, podle zahrádkářů se musí do půdy dostat nejpozději na prvního máje.

Kdy hnojit pole na brambory

Hnojení brambor

Jak jsme řekli výše, první hnojení probíhá spolu s první orbou na podzim. Nejlepší je hnojit organickým hnojivem, tedy například koňským hnojem, chlévským hnojem apod. Jako doplněk můžete přidat draselná hnojiva. Další hnojení probíhá na jaře a dále můžeme brambory postupně přihnojovat.Doplňkové parametry

Kategorie: Hnojiva
Aplikace: Před výsadbou rozhozem na plochu
Dávkování: 60-100 g / m2
Hnojení: Základní
NPK: 11-11-13

V mírných oblastech můžete často začít sázet brambory již na začátku dubna, v chladnějších koutech se vyplatí počkat až na začátek května. Při výsadbě brambor dbejte na to, aby měly vhodné sousedy: brambory si velmi dobře rozumí se špenátem, kedlubnami, bobem, kukuřicí a dalšími druhy zelí v bezprostřední blízkosti.

K nejvýznamnějším vektorům prakticky všech důležitých virových chorob brambor patří mšice broskvoňová (Myzus persicae Sulz.) a mšice řešetláková (Aphis nasturtii Kalt.). Významným vektorem, především viru PVY, je i mšice chmelová (Phorodon humuli Kalt.).

Jaké druhy zeleniny nesmíte nikdy sázet vedle sebe : Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady

  • červená řepa, salát X špenát.
  • zelí X jahody.
  • kapusta kadavá X růžičková kapusta.
  • okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
  • fazole X fenykl.
  • šalotka X hrách, fazole.

Jaké plodiny nedávat po sobě : Nedáváme k sobě například plodiny, které mají stejné nebo podobné nároky na živiny a zároveň stejné odpadní látky, jako jsou například papriky, rajčata a okurky, ale spíše se snažíme kombinovat tyto rostliny jinak. Okurky s koprem, kopr má ráda i mrkev a třeba červená řepa.

Jak hluboko se sázejí brambory

Daří se jim v překypřené, dobře odvodněné půdě – ideální je mírně kyselá půda o pH 5,8 – 6,5. Sadbové brambory sázíme do půdy, jejíž teplota by neměla mít méně než 6 stupňů Celsia. Brambory vysazujeme do předpřipravených řádků v zemi hluboko 4 – 6 centimetrů, následně nad hlízou vytvoříme kopeček.

Zakořeňování probíhá nejlépe v bedničkách s plným dnem, na které se nasype vrstva zeminy nebo rašeliny s pískem. Na tu se narovnají sadbové hlízy korunkovou částí nahoru a zasypou se 10 – 20 mm vysokou vrstvou zeminy. Hlízy se za občasného pokropení nechají zakořeňovat při teplotě 18 – 22 °C.Brambory jsou nenáročné na půdu. Ideální jsou písčité nebo písčitohlinité půdy. Do půdy, která bývá zamokřená, můžete zapracovat písek nebo kompost. V roce před sklizní, nejpozději však v březnu, můžete v případě potřeby připravit půdu pro brambory: Sežeňte si shnilý hnůj nebo vyzrálý kompost a půdu jím obohaťte.

Co pěstovat u brambor : Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián.