Zálivka závisí na stáří mrkve. Z počátku zaléváme pravidelně, abychom udrželi půdu vlhkou a rostlinka mohla vzejít a dobře zakořenit. Až má nať výšku okolo deseti centimetrů, se zálivkou musíme již opatrně. Zaléváme sice velkou dávkou, ale jen v době, kdy je opravdu déle trvající sucho.V případě mrkve je doporučována blízkost košťálové zeleniny, luštěnin, rajčat, pažitky, rozmarýnu či šalvěje. Naopak jí neprospějete při pěstování v blízkosti kopru, celeru či brambor. Z cibule pak budou mít prospěch rajčata, papriky, jahody, cukety, dýně i okurky.Nadměrná a dlouhodobá konzumace mrkve však může vést k předávkování, které se projeví žlutooranžovým zbarvením pokožky. Tento jev, kdy se nadbytek karotenu ukládá do svrchních vrstev kůže, se nazývá karotenémie. Oranžové zbarvení se objeví převážně na dlaních, chodidlech, kolenou a kolem nosu.
Jak pripravit půdu pro mrkev : Příprava půdy pro pěstování mrkve
Obecně platí, že pro kořenovou zeleninu je nutné půdu pořádně obdělat. Potřebné je půdu zrýt do dostatečné hloubky (30 cm) a rozbít hroudy, aby kořen zeleniny mohl snadno růst a nedeformoval se. Pro pěstování mrkve vyberte lehčí hlinitopísčitou půdu.
Co pěstovat vedle mrkve
Mrkev je velice snášenlivá zelenina. Dobře roste prakticky po jakékoli předchozí plodině. A na jednom záhonu dobře prospívá vedle cibule, česneku, pórku, kopru, salátu, hrášku, rajčat, papriky a ředkviček.
Kdy sít karotku : Vysévat ji můžete od dubna až do poloviny července, do řádků vzdálených cca 20–30 cm. Chcete-li mrkve po sklizni uskladnit, je lepší vysévat je dál od sebe.
Co nepěstovat vedle sebe – konkrétní příklady
- červená řepa, salát X špenát.
- zelí X jahody.
- kapusta kadavá X růžičková kapusta.
- okurky X rajčata, zelí, květák, růžičková kapusta, brokolice.
- fazole X fenykl.
- šalotka X hrách, fazole.
Jestli existuje nějaká zelenina, u které si na kombinace musíte dávat pozor, je to okurka. Špatně se snáší s kdečím. Kromě rajčat jí vadí také ředkvičky, brambory, jahody, kapusta, zelí, česnek.
Kolik mrkve denně sníst
Kolik mrkve bychom měli jíst Doporučuje se konzumovat 1-2 středně velké mrkve denně.Je zásadotvorná. Pektin obsažený v mrkvi na sebe váže až 80% těžkých kovů v těle a vylučuje je z organismu ven. Proto by lidé žijící a pracující v průmyslových zónách měli jíst mrkev 4 až 5 x týdně.Pro zeleninu je ideální tzv. hlinitopísčitá půda.
Kdy kvete mrkev Mrkev obecná je dvouletá rostlina. První rok tvoří listoví a kořen, ve kterém se střádají živiny. Po přečkání zimy začne druhým rokem mrkev tvořit lodyhu, na které následně vzniká květenství.
Co zasadit mezi brambory : Můžeme na záhony brambor přidat česnek, ale i mátu, a okolo záhonu vysadit aksamitník, měsíček, ale třeba i rozmarýn a tymián. No a k rajčatům nebo přímo mezi ně, vysadíme také česnek, a třeba i cibuli, či lichořeřišnici.
Co zasadit vedle květáku : Květák a brokolice se hodí vedle salátu, špenátu, hrachu, pórku, rajčat, celeru, mangoldu a řepy. Nepěstujte je vedle cibule, česneku a jahod. Kukuřice se hodí vedle cuket a dýní, fazolí, hrachu, okurek, rajčat a salátu. Nehodí se vedle celeru a červené řepy.
Co zasadit za zeleninu
Na záhon stále můžeme vysévat cibuli, mangold, hrách, mrkev, ředkvičky a ředkve, petržel, vodnice i řepu. Brokolici, pór, kadeřávek, zelí i některé saláty už také lze vysévat přímo do půdy, stejně tak kapustu a kedlubnu. Z tykví lze sít všechny, ať se jedná o cukety, dýně, či patizony.
Dárek na nástěnku
Druh zeleniny | Co vysadit vedle |
---|---|
kapusta | celer, řepu, kopr, mátu, rozmarýn |
kedluben | celer, pórek, cibuli, červenou řepu, brambory, salát, polníček, špenát, mrkev, okurku, papriku, rajčata, hrách, fazole, ředkev, ředkvičky |
mrkev | cibuli, rajčata, hrách, pažitku, pór, ředkvičku, česnek, kopr, salát, čínské zelí |
- CIBULE, MRKEV, HRÁCH , KOPR.
- CIBULE, MRKEV, KOPR, PÓREK.
- CELER, KOŠŤÁLOVINY, FAZOL KEŘÍČEK,
- CELER, KOŠŤÁLOVINY, OKURKY.
- SALÁT, KOŠŤÁLOVINY, ŘEDKVIČKA, ŘEDKEV.
- JAHODY, ČESNEK, PÓREK, POLNÍČEK.
Kterou zeleninu nesmí pes : Obecně platí, že k zakázané zelenině patří avokádo, pórek, lilek, česnek, cibule, syrové brambory, luštěniny či ředkev. Velmi sporná jsou rajčata, která podle mnohých do psího jídelníčku nepatří, avšak existují také názory, že pejskovi rajče v malém množství neuškodí.