Jakou omítku na fasádu?
SILIKON – SILIKÁTOVÁ PASTOVITÁ OMÍTKA:

Pastovitá silikátová omítka s přídavkem silikonu, díky kterému má omítka větší odolnost proti ulpívání nečistot než klasická silikátová. Má dobrou paropropustnost a je omyvatelná.Nejčastěji je proto používán tzv. vápenný štuk, který se skládá z jedné třetiny z hašeného vápna a dvou třetin jemně mletého vápence, případně jemného křemičitého písku. Dnes se již směs na přípravu štuku kupuje hotová a pro jeho aplikaci se používají hladítka z pěnové gumy.Tepelně-izolační omítka se nanáší na vrstvu cementového špricu, nebo jiného podhozu. Rozmíchá se podle návodu výrobce a následně se nanáší dřevěnou latí navlhčenou vodou. Po nanesení se stáhne latí. Minimálně se doporučuje vrstva 4 cm, ale může být i větší.

Co dát na fasádu : Pro izolaci fasády se používají buď desky z polystyrenu, nebo minerální vlny. Přičemž mezi izolační materiál z minerální vlny patří buď skelná vata nebo kamenná vlna. Každý z izolačních materiálů má své vlastnosti, které ovlivní, jak dobře se vám bude v domě bydlet.

Jak nanášet silikonovou omítku

Silikonová omítka se nanáší na stěnu v tenké vrstvě, na suchý, soudržný podklad, zbavený všech nečistot. Nikdy se nesmí nanášet na vlhký nebo mokrý podklad nebo na podklad obsahující vápenný hydrát. Rovněž nanášení a následné vysychání omítek nesmí probíhat při nepříznivém počasí, jako je mráz, déšť, vítr, slunce.

Co to je štuková omítka : Štuk je jemná omítka ze sádry, vápna, jemného písku a pojiva, která se používá především na stropy a stěny. Je vhodná i pro nanášení na stěny panelových bytů. Výrobci nabízejí polotekuté i suché štukové směsi, které se po smíchání s daným množstvím vody aplikují klasickým způsobem.

Nanášejte vždy jen slabou vrstvu a nabírejte jen malé množství, protože jinak by vám štuk padal na zem. Postupujte tak, že štuk nejdříve vtlačujte do stropu a poté uhlazujte. Ovšem opatrně, aby se vám netrhal. Štuk nechte zavadnout a stejně natáhněte druhou vrstvu, která půjde mnohem lépe.

Zatímco jádrová omítka je shodná s omítkou pro interiérové použití, štuková vrstva obsahuje vysoký podíl cementu a hrubší zrnitost použitého písku. Mimo tyto minerální omítky existují především pro finální úpravu zateplovacích systémů omítky dodávané v pastovité formě, kde pojivem jsou akryláty nebo silikony.

Jak dlouho schne fasádní omítka

Doba schnutí při teplotě 23 °C a relativní vlhkosti vzduchu 65% je podle tloušťky 36 až 48 hodin (při 5 – 8 °C a vysoké vlhkosti vzduchu až 72 hod.). Aplikační rozmezí teplot pro nanášení je 5 – 25 °C. Při práci chránit aplikované plochy před slunečním svitem a do zaschnutí před deštěm!Orientační cena za zateplení fasády v roce 2022 se neustále pohybuje. Aktuálně takto: od 950 – 1150 Kč bez DPH za 1 m2 u fasádního polystyrenu. od 1100 – 1500 Kč bez DPH za 1 m2 u minerální vaty s podélným vláknem.Orientační cena za zateplení fasády v roce 2022 se neustále pohybuje. Aktuálně takto: od 950 – 1150 Kč bez DPH za 1 m2 u fasádního polystyrenu. od 1100 – 1500 Kč bez DPH za 1 m2 u minerální vaty s podélným vláknem.

Pokud řešíte cenu a přesto hledáte kvalitní a funkční zateplení použijte fasádní polystyren. Podstatnou výhodou zateplení stěn fasádní vatou s ohledem na paropropustnost vnější povrchové úpravy (omítky) je, že ve stěně nedochází ke kondenzaci vodních par a to při jakékoliv použité tloušťce vaty.

Jaké hladítko na silikonovou omítku : Hladítko plastové je kvalitní plastové hladítko ideální k nanášení lepidel, omítek a štuků. Hladítko je vyrobené z 4 mm silného plastu a disponuje plastovou rukojetí. Je dostupné ve velikosti 40 x 18 cm a jeho hrany jsou hladké.

Na co se používá štuková omítka : Je hotová namíchaná štuková omítka, která se používá především pro zhotovení finálních úprav zdí, pro opravy starých omítek nebo na povrchy jako je hladký beton, pórobeton a sádrokarton.

Kdy dát druhou vrstvu štuku

Postup při nanášení štuku

Nechte první vrstvu trochu zaschnout a až omítka přestane lepit, naneste vrstvu druhou a dejte si pozor na všechny nerovnosti. Jakmile začne štuk na některých místech schnout a světlat, rozmyjte ho. Molitanový filc na hladítku namočte ve vodě a hlaďte s ním povrch stěny ve velkých kruzích.

Můžete čímkoliv, třeba i vrtačkou. Štuk máte připravený, jde se na to. Pomocí ocelového hladítka rovnoměrně natáhněte 2 – 3 mm silnou vrstvu. Ta musí před dalším nátěrem zaschnout.Vyhlazení štuku pomocí filcového hladítka

Do vyhlazování štukové omítky se pusťte až ve chvíli, kdy trochu zaschne, přestane lepit a zesvětlá. Pak je ideální chvíle pustit se do vymývání pomocí filcového hladítka. Filc namočte do vody a velkými kruhovými pohyby materiál rozmývejte po stropu i stěnách.

Jak rychle schne fasada : Výrobci obecně doporučují nanášení při teplotě v rozmezí od +5 do +25 °C. Penetrační nátěr schne cca 3 hodiny, ale může se to lišit v závislosti na klimatických podmínkách i výrobci.