Chcete-li připravit italské těstoviny, použijte italskou mouku – semolinu. Semolina je pšeničná krupice umletá z tvrdozrnné pšenice. Tato mouka má vyšší obsah lepku než běžná pšeničná mouka. Použít však můžete i jiný druh mouky – rýžovou, kukuřičnou, pohankovou…Základem dobré pasty je mouka. Ale ne obyčejná hladká, ale semolinová mouka, značená i jako 00. Semola je typ mouky, získaná z tvrdozrnné pšenice.Domácí těstoviny snadno usušíme. I pro tento případ je lepší těsto před krájením trochu pomoučit. Hotové těstoviny sušíme na vzduchu nebo v troubě na 50 stupňů, případně v sušičce. Skladujeme v dobře uzavíratelné nádobě.
Jak vařit domácí těstoviny : Těstoviny se nemusí vařit ve vroucí vodě! Stačím jim pouhých 80 °C, protože už tato teplota vyvolá želatinizaci škrobů obsažených v těstě. Toho využívá tzv. metoda pasivního vaření – jakmile začne osolená voda vřít, zhasne se plamen a těstoviny se do ní vloží na 8 minut.
Jaká mouka na těsto
Nejvhodnější je mouka hrubá nebo polohrubá. Cukr používáme krupicový, protože napomáhá dobrému rozetření a rozprostření tuku v těstě.
Jaká mouka se dává do kynutého těsta : Kynutá těsta
Základ tvoří pšeničná, ale může být i špaldová mouka. Na kynuté těsto se hodí hladká i polohrubá mouka, dále je třeba cukr, droždí a tekutina. Tou může být voda nebo mléko, které výrobku dodá lepší chuť.
Malá rada na závěr
Domácí nudle můžeme připravit i z jiné než hrubé mouky, povedou se také, jen budou chutnat trochu jinak. Z hrubé mouky jsou totiž nadýchané, kypré a tím i měkčí. Z hladké mouky jsou jemné, méně nadýchané a hutnější. A z polohrubé mouky výsledek bude něco mezi oběma variantami.
Výsledkem je pak nádherné tenké těsto. Než začnete krájet nudle, tak musíte těsto nechat zaschnout, aby se při krájení nelepilo. U tenkého plátu těsta to trvá přibližně 30 minut. Těsto položte na čistou utěrku a nechte osychat, dokud nezačne mít konzistenci pergamenu.
Na čem sušit nudle
Sušit můžete i v troubě, nebo volně položené na pečícím papíře na lince. Nejsou ale tak trvanlivé, jelikož se při sušení do těsta dostává určitá vlhkost. Údržba: Nástavce na výrobu nudlí a špaget ( ruční i elektrický) stačí po oschnutí očistit štětečkem, nebo kartáčkem.Po slití vody těstoviny propláchněte studenou vodou, čímž okamžitě zastavíte proces vaření uvnitř a těstoviny nebudou dál měknout, a nakonec k nim přilijte trošku olivového oleje. Vyhnete se tak slepeným těstovinám.Čerstvé těstoviny se obvykle nevaří déle než 2 až 3 minuty, sušené vyžadují 4 až 6 minut. Přesná délka záleží na složení těsta, jeho vyválení, tvaru či hrubosti. Ochutnávejte! A vytáhněte těstoviny z vody raději o něco dříve – dokončí se v pánvi s omáčkou.
Mouka se liší svými vlastnostmi i hrubostí zrna. Obecně však platí, že jemně mleté hladké mouky jsou vhodné všude tam, kde je potřeba, aby těsto rychle vykynulo a bylo vláčné. Polohrubá a hrubá mouka se hodí zase na vařené knedlíky nebo kynutá těsta, kde je potřeba více času pro kynutí.
Jakou mouku do Kynuteho těsta : Kynuté těsto
Na jeho přípravu je nejvhodnější mouka hladká a polohrubá. Známe ho v konzistenci husté – na vánočky či mazance, polotuhé – na buchty, koláče, záviny, bábovky nebo vdolky a řídké nebo také lité na koláče na plech.
Z jaké mouky se dělají buchty : Osvědčenou moukou, se kterou pekly již naše babičky, je bezesporu hladká mouka. Nejlepší je ta, která je méně vymletá a má více lepku. Díky ní se těsto nebude tolik lepit a bude mít ideální konzistenci. Mnohé hospodyňky rády používají také mouku polohrubou, s hladkou moukou ji můžete míchat napůl.
Z jaké mouky se dělají domácí nudle
Jen ty nejzákladnější: 240 g polohrubé mouky, 2 vejce a zhruba 4 lžíce studené vody.
dělení podle tzv.
Hladká mouka je vhodná na přípravu jíšky či bešamelu, na přípravu kynutých těst, lívanců, trvanlivého pečiva (např. lineckého) a chleba, protože se při zpracovávání a po upečení nedrobí. Polohrubá mouka se používá na těsta třená a šlehaná, jako jsou piškoty, perníky, aj.Jen ty nejzákladnější: 240 g polohrubé mouky, 2 vejce a zhruba 4 lžíce studené vody. Toť vše.
Z jaké mouky se dělá kapání do polévky : Jakou mouku použít Můžeme použít hladkou, polohrubou nebo hrubou. Chybu neuděláme ani s dětskou krupičkou. Rozdíl bude ve výsledném vzhledu a chuti – z hrubé mouky a krupičky bude kapání nadýchanější, z hladké mouky "hladší a pevnější".