Jakou mouku na Dortovy korpus?
6 vajec velikosti M. 250 g cukru krupice. 250 g hladké mouky. 100 g oleje nebo rozpuštěného a vychladlého másla.Polohrubá mouka má schopnost podržet konzistenci těsta a najde své uplatnění při pečení třených a šlehaných moučníků jako jsou bábovky, bublaniny, dortové korpusy, perníky a piškotové moučníky. Může nahradit i hladkou mouku. Hrubou mouku používáme hlavně u vařených pokrmů jako jsou domácí těstoviny (nudle) a knedlíky.Podle množství cukru a mouky dělíme piškotové těsto na lehké – na rolády, bublaniny či dortové placky, těžší – na bábovky, piškotové chlebíčky a řezy a úsporné – na korpusy moučníků se želatinou. Na jeho přípravu je nejvhodnější polohrubá nebo hrubá mouka s průměrným obsahem lepku.

Čím zvlhčit dortový korpus : Cukrový sirup slouží k provlhčení korpusů, ty budou vláčné a mnohem chutnější. Z tohoto množství surovin připravíte mnohem více sirupu, než kolik je potřeba na jeden dort – bude vám stačit přibližně 60 ml. Cukrový sirup po vychladnutí nalijte do skleněné lahve a skladujte v lednici.

Čím pokapat korpus na dort

Aby korpus nebyl suchý a drobivý, je dobré ho před potřením krémem pokapat. Může to být tuzemák, mandlový likér, griotka, vaječný likér, ale i aromatický čaj, ovocná šťáva nebo rozehřátá a propasírovaná zavařenina. Tekutina by měla chuťově ladit s korpusem a náplní.

Jak dlouho se dělá korpus na dort : Formu vložíme do předehřáté trouby (cca 150°C) a pečeme cca 1 hodinu. Korpus má mít zlatavou barvu. Špejlí můžete zkontrolovat, zda je těsto upečené – zda se ještě nelepí uprostřed korpusu na špejli. S dortovou formou po vytažení z trouby nijak nebouchejte – upečený korpus by se mohl uprostřed propadnout.

Extra světlá mouka, která se dobře spojí s ostatními surovinami v hladké těsto. Moučníky z této mouky mají lehkou konzistenci a jemně pórovitou strukturu. Jsou vhodné zejména pro plnění krémy a promazávání.

Když dáte naopak hladkou místo hrubé, tak pokud s tím recept nepočítá, bude, díky většímu uvolnění lepku, těsto obvykle tužší a gumovější. U těch knedlíků by vyšel asi trochu brok. Ale taky se to samozřejmě dá, jen se to obvykle buď míň hněte, nebo se to trochu nadlehčuje škrobem nebo větším množstvím housky.

Jak dlouho se peče korpus na dort

Tenký korpus:

Vejce s cukrem vyšleháme do pěny, poté postupně přidáváme olej a nakonec ručně metličkou vmícháme mouku. Připravené těsto na piškot rozetřeme na plech pokrytý pečicím papírem a pečeme v troubě rozehřáté na 210 °C zhruba 5–8 minut.Máslový krém je prostě jednoduchý základ cukrařiny. Krásně se s ním zdobí, po ztuhnutí perfektně drží tvar a můžete jej využít jak na promazávání korpusů, tak na obmazání dortu zvenku a jeho finální zdobení.Lesk ve spreji na dorty můžete nastříkat rovnou na korpus nebo na potahovací hmotu, bude mít pak krasný, zářivý povrch, lze ho taky použít na jedlé dortové dekorace, které budou vypadat ještě lahodněji.

Ovoce nerozmrazujte předem – Na dort umisťujeme mražené ovoce až ve chvíli, kdy je připraven k pečení. Pokud bychom na dort dali ovoce rozmražené, pustilo by vodu a dort by se mohl rozmočit. Z tohoto důvodu udržujeme mražené ovoce ve zmrazeném stavu až do doby, než je přidáváme na dort.

Kdy dělat korpus na dort : Korpus upečeme nejlépe den předem, budeme mít pak dostatek času na sestavení a finální nazdobení dortu. Důležité je také, aby byl korpus zcela vychladlý, než s ním budeme dále pracovat (prokrajování, plnění), jinak by mohl popraskat a drobit se.

Co je mouka typ 450 : Mouky se tam označují tzv. typem například T 450 a číslo zde vyjadřuje tisíckrát vynásobený obsah minerálních látek v sušině. Typ T 400 odpovídá pšeničné polohrubé mouce, T 450 hrubé, T 650 hladké polosvětlé a T 1150 označuje hladkou chlebovou mouku. Občas se s tímto označením se můžete setkat i na českém trhu.

Na co je polohrubá mouka

polohrubou mouku – polohrubou moukou použijete tam, kde je potřeba více lepku, tedy například na kynutá těsta, na lité koláče nebo třená těsta. hrubou mouku – hrubá mouka se nejlépe hodí k vařeným těstům, tedy na knedlíky, halušky, na těstoviny a nudle nebo noky.

Mouka se liší svými vlastnostmi i hrubostí zrna. Obecně však platí, že jemně mleté hladké mouky jsou vhodné všude tam, kde je potřeba, aby těsto rychle vykynulo a bylo vláčné. Polohrubá a hrubá mouka se hodí zase na vařené knedlíky nebo kynutá těsta, kde je potřeba více času pro kynutí.Díky své struktuře se polohrubá mouka hodí na přípravu bábovek, buchet a koláčů. Při přípravě těsta může někdy zastoupit hladkou mouku, a to částečně nebo i zcela.

Na jakou teplotu se peče dort : 1Předehřejeme si troubu na 180°C. Dortovou formu vyložíme na dně pečicím papírem. Boky můžeme potřít máslem a přilepit na ně pruh pečícího papíru, ale není to třeba, pokud máte doma tenký nůž, kterým korpus “odříznete” od boků formy.