Jakou kyselinou vyčistit WC?
Čím dalším můžete vyčistit záchod od vodního kamene Na pomoc si můžete vzít také citron, kyselinu citronovou nebo limetku. Kyselina rozpustí vodní kámen a nenaruší sanitární keramiku. Kyselinu citronovou nebo šťávu z citronu můžete nalít do toaletní mísy (klozetu), nechat chvíli působit a poté spláchnout vodou.Pro dokonale čistý záchod využijte kombinované účinky octa a jedlé sody. Asi půl hrnku jedlé sody dobře rozetřete po celé míse a poté polévejte octem (šikovné je použití rozprašovače). Okamžitě začne probíhat chemická reakce, směs pění a šumí, to není nijak na závadu.Nechat působit 10 – 30 minut a potom povrch setřít nebo opláchnout čistou vodou.

Jak vycistit WC kyselina solná : Kyselina chlorovodíková

Kromě vodního kamene dokáže odstranit i tvrdé usazeniny a objekty, které se nacházejí v koleni WC. Při aplikací stačí nalít kyselinu do WC mísy a nechat působit několik hodin. Nedoporučuje se zdržovat v prostorách ani dýchat výpary kyseliny.

Jak vycistit drez kyselinou citrónovou

Kyselina citronová může být užitečná i pro čištění dřezu. Smíchejte kyselinu citronovou s vodou a touto směsí vyčistěte dřez. Nejenže odstraní špínu, ale také zanechá příjemnou citrusovou vůni.

Jak vycistit troubu kyselinou citrónovou : V rozprašovači smíchejte 1/4 šálku citronové šťávy a 1/4 šálku vody. Roztok nastříkejte na vnitřek trouby a nechte několik minut působit. Poté vše otřete vlhkým hadříkem a věnujte zvláštní pozornost místům s odolnými skvrnami.

Do záchodové mísy, případně i nádržky, vysypte hrnek kyseliny (cca 200 g) a nechte ji asi půl hodiny působit. Po uplynutí času zkuste štětkou narušit zbytky vodního kamene a poté spláchněte. Při práci s kyselinou buďte opatrní, při kontaktu s okem totiž vyvolává dráždivou reakci.

Zbytek toalety lze bezpečně a účinně čistit, buď koupelnových čističem Thetford, nebo běžným saponátovým prostředkem, tak, jak je uvedeno výše. Na části, které nelze snadno oplachovat použijte vlhký hadřík, pak utřete do sucha. Před cestou doporučujeme vypuštění nádrže na čistou vodu.

Proč se nesmí lít voda do kyseliny

Při lití kyseliny (zásady) do vody tedy kyselina (zásada) ihned spadne pod hladinu vody na dno kádinky, kde je relativně neškodná. Při opačném postupu spadne kapka vody na hladinu kyseliny (zásady), obalí se kyselinou (zásadou), tím se zahřeje, a protože má menší hustotu než obsah kádinky, vyšplíchne ven.Do záchodové mísy, případně i nádržky, vysypte hrnek kyseliny (cca 200 g) a nechte ji asi půl hodiny působit. Po uplynutí času zkuste štětkou narušit zbytky vodního kamene a poté spláchněte. Při práci s kyselinou buďte opatrní, při kontaktu s okem totiž vyvolává dráždivou reakci.Zkuste využít Coca-colu v domácnosti nejen pro její osvěžující chuť a povzbudivé účinky. Cola je poměrně šikovná věc díky svým aktivním složkám, které obsahuje. Nalijte např. půl litru coly do záchodu a nechte působit 15-20 minut, po spláchnutí uvidíte, že se toaleta stala čistější.

K čištění pračky kyselinou citrónovou, která si umí šikovně poradit s vodním kamenem i ve vaší pračce, nepotřebujete mnoho. Postup je naprosto jednoduchý. Stačí pouze do prázdného bubnu nasypat několik lžic kyseliny citrónové do pračky a zapnout kratší prací cyklus při teplotě alespoň 60°C.

Co je nejlepší na čištění trouby : Jednoduše se zvládnete zbavit mastnoty a usazenin i pomocí octa. Namočte v něm hadr a vnitřek trouby s ním potřete. Máte-li tu možnost, můžete ocet také nalít do rozprašovače a vnitřek trouby včetně dvířek postříkat. Následně troubu rozehřejte zhruba na 150 °C a ocet se o mastnotu a nečistoty postará.

Co rozpouští močový kámen : Kameny obsahující kyselinu močovou je možné roz- pustit. Tato metoda spočívá ve zvyšování pH moči z kyselého na zásadité. Obvykle se užívají perorální preparáty jako citrát draselný nebo bikarbonát sodný. Po dosažení pH 7,0-7,2 se začne kámen zmenšovat, nebo se může úplně rozpustit.

Jak odstranit velkou vrstvu vodního kamene

Jak odstranit vodní kámen – ocet a citron

  1. Nalijte trochu vody do konvice a přidejte kyselinu citrónovou (nebo klidně i šťávu z citronu)
  2. Vodu v konvici protřepejte a nechte hodinu působit.
  3. Vypláchněte a podle potřeby opakujte.


Chemické WC se skládá ze dvou nádob oddělených záklopkou. Ve spodní odpadní nádrži chemické toalety se hromadí fekálie a je do ní nutné přidávat chemické prostředky. Vrchní nádrž je tzv. splachovací a je v ní voda.Stejně jako v případě ostatních odpadních trubek a výlevek v domácnosti i u záchodu je možné použití kombinace jedlé sody a octa. Samozřejmě je nutné použít větší množství než u odpadu u umyvadla, proto si připravte rovnou celý sáček jedlé sody (cca 500 g). Celé balení nasypte do záchodu a pomalu zalévejte octem.

Jak míchat kyselinu s vodou : Kyseliny (i zásady) se zásadně ředí tak, že do kádinky, v níž chceme připravit zředěný roztok, nejprve nalijeme potřebné množství vody a teprve pak pomalu přidáváme kyselinu (zásadu). Ředění kyselin (zásad) je totiž doprovázeno uvolněním velkého množství tepla a obsah kádinky má tendenci „prskat“.