Jednoduše řečeno, židle musí dítěti vyhovět především rozměry a ergonomií, musí mu zajistit zdravé sezení. To znamená, že prvňáček vysoký 115 cm potřebuje mít sedák 31 cm nad podložkou a desku stolu o dalších 22 cm výš, pokud povyroste na 130 cm, tak už je to 35 cm a deska stolu o dalších 24 cm atd.Základem jsou správné rozměry
Nezapomínejte, že dítě stále roste. To je zejména u prvňáčků velice podstatné. Ideální volbou by tak mohl být výškově nastavitelný dětský psací stůl a židle. Pracovní deska u nastavitelného psacího stolu je většinou ve výšce 56-80 centimetrů.Na co se při výběru dětské pracovní židle zaměřit
Dítě by při sezení mělo mít nohy chodidly na zemi a v loktech svírat pravý nebo tupý úhel, když si položí ruce na stůl. Skvělé jsou rostoucí židle, které se dítěti přizpůsobí a budou mu stabilní oporou klidně celou základku. Sedák by neměl být příliš hluboký.
Jak vysoký stůl pro děti :
Velikost | Výška dítěte | Výška stolu |
---|---|---|
0 | 80 – 95 cm | 40 cm |
1 | 93 – 116 cm | 46 cm |
2 | 108 – 121 cm | 53 cm |
3 | 119 – 142 cm | 59 cm |
Kdy dát dítě do židličky
Obvykle je třeba jídelní židličku pořizovat okolo 6. měsíce věku, kdy se dítě začíná posazovat. Nejprve jej krmte na klíně, poté ho posaďte do židličky.
Jak si vybrat správnou židli : Při výběru židle se zaměřte především na materiál potahu – textil je velmi příjemný na dotek, síťovaný materiál je zase velmi hygienický a prodyšný. Některé židle oba materiály kombinují: na sedáku tak můžete mít příjemné textilní čalounění, zatímco opěrák ze síťoviny bude díky prodyšnosti zabraňovat pocení.
Do penálu prvňáčka patří základní potřeb pro psaní a kreslení, tedy psací pero, tužky, pastelky, guma, ořezávátko a nůžky s kulatou špičkou. Jiné věci pro start školní docházky nejsou potřeba. Na pastelkách se vyplatí nešetřit, a vsadit na tradiční a osvědčené značky, protože rozdíl může být zásadní.
CO VŠE KOUPIT PRVŇÁČKOVI
- AKTOVKU NEBO BATOH. Základem školního vybavení prvňáčka je kvalitní školní taška.
- PENÁL. Prvním doplňkem školní tašky je penál.
- SÁČEK NA PŘEZŮVKY. Sáček na přezůvky a/nebo na tělocvik bývá základním požadavkem škol.
- KRABIČKU NA SVAČINU.
- LÁHEV NA PITÍ
- DESKY NA SEŠITY.
- KUFŘÍK.
- KLÍČENKU.
Jakou Zidlicku pro miminko
Bezpečná dětská jídelní židlička by měla mít označení EN 14988, což je norma, kterou výrobce deklaruje, že je židlička vyhovující a splňuje všechny bezpečnostní prvky. polohování – další velice důležitý údaj, především v době, kdy dítě ještě samo neumí sedět, je nezbytné, ale nebylo krmeno v sedě.Dětský psací stůl by měl odpovídat velikosti dítěte, aby se mu u něj dobře sedělo, snadno psalo a měl dostatečnou pracovní plochu. Než se do výběru ideálního stolu pustíte, vyberte mu vhodné místo. Důležitý je především dostatek světla, takže to pravé místo je pod oknem. Přirozené světlo můžete nahradit umělým.Aby bylo posezení pohodlné, měl by být sedák barové židle minimálně o 20 až 25 cm níže než deska barového pultu či stolu. Máte-li tedy klasický barový pult či barový stůl o výšce 110 až 115 cm, pro opravdu pohodlné posezení je třeba vybrat barovku o výšce 75 cm.
Z hlediska údržby jsou vhodnější plastové židličky oproti dřevěným. Vždy je lepší zvolit variantu s odnímatelným pultíkem a voděodolnými povrchy či pratelnými povlaky na polstrování. Usnadníte si tak nejen péči, ale židlička si také zachová dlouhou dobu vzhled novoty.
Kdy koupit jídelní židličku : Jakmile vaše miminko doroste do věku, kdy je schopno samo sedět a jíst s vámi u jídelního stolu, přichází čas na pořízení jídelní židličky. Ta mu umožní nejen nový rozhled, jelikož bude u stolu ve stejné výšce jako vy, ale podpoří i autonomii během jídla, a hlavně jeho socializaci.
Jak mít správně nastavenou židli : Správné sezení na židli
Správná poloha na židli je taková, při níž páteř zůstává rovná a hlava se dívá neutrálně dopředu. Hrudník by měl být mírně zvednutý a směřovat dopředu. Je třeba dbát na to, abyste ramena a paže nehrbili směrem nahoru aby vám hlava nezapadla směrem dolů a krk se úplně „schoval“.
Co poridit Prvnackovi
CO VŠE KOUPIT PRVŇÁČKOVI
- AKTOVKU NEBO BATOH. Základem školního vybavení prvňáčka je kvalitní školní taška.
- PENÁL. Prvním doplňkem školní tašky je penál.
- SÁČEK NA PŘEZŮVKY. Sáček na přezůvky a/nebo na tělocvik bývá základním požadavkem škol.
- KRABIČKU NA SVAČINU.
- LÁHEV NA PITÍ
- DESKY NA SEŠITY.
- KUFŘÍK.
- KLÍČENKU.
Předškolák by měl :
- Vyslovovat všechny hlásky.
- Správně držet tužku mezi palcem a ukazováčkem.
- Pracovat samostatně v kolektivu ostatních dětí.
- U zadaného úkolu vydržet aspoň čtvrt hodiny a být schopen práci dokončit.
- Mít číselnou představu do pěti.
- Pojmenovat základní barvy.
- Pojmenovat základní geometrické tvary.
Co prvňáček ve výbavě ocení
- Krabička na svačinu a láhev na pití. Plastovou krabičku na svačinu potřebuje každý školák.
- Sáček na tělocvik. U sáčku „na cvičky“ nemusíme být tak striktní, co se týče kvality.
- Kufřík na výtvarku. Před nákupem kufříku (a jeho naplněním) vyčkejte na pokyny ze školy.
Čím píšou prvňáčci : Čím bude prvňáček psát V první třídě začínají děti psát tužkou číslo 2 (tvrdost HB). Určitě využije pastelky. Jelikož se děti teprve učí správně držet psací potřeby, doporučujeme koupit ergonomické tužky a pastelky.