Čím vyšší gramáž látka má, tím je kvalitnější. Gramáž do 450 g/m2 mívají ručníky méně kvalitní. Kvalitní ručníky začínají na 450 g/m2. Ve střední kategorii jsou ještě ručníky do cca 580 g/m2.Kvalita: sledujte zakončení i gramáž
Tenký ručník nebo osuška svou úlohu moc neplní. Kvalitní froté může být na jedné straně ručníku stříhané, na druhé smyčkové. Orientujte se proto podle gramáže tkaniny – čím vyšší, tím lepší. Kvalitní výrobek může mít gramáž 500 g/m2, ale i 800 g/m2.Když chceme mít tedy dobré ručníky, nejlépe tedy ručníky z bavlny, tak musí být vyrobeny z kvalitní a čisté bavlněné příze. Nejkvalitnější bavlna pochází z Egejského poloostrova a Egypta – oblasti, kde je málo srážek. Stejně důležité jsou vlákna použitá na přízi. Dlouhé (česaná příze) nebo krátké (vřetenová příze).
Jak prát ručníky aby nebyly tvrdé : Tvrdost ručníků může způsobovat i tvrdá voda. Pokud už máte ručníky zatvrdlé, namočte je přes noc v teplém 30% roztoku kyseliny citronové a pak vyperte obvyklým způsobem. Jako prevenci proti vodnímu kameni do praní přidávejte jedlou sodu a místo aviváže ocet. Soda navíc pomáhá udržet bělost prádla.
Proč tvrdnou ručníky
Při nadměrném množství se ve vláknech usazují jeho zbytky, vlákna pak tvrdnou a barvy blednou. Příliš málo prášku nebo gelu naopak vede k nízkému odkalování vody, což rovněž může způsobit ztvrdnutí tkaniny.
Jak správně vybrat ručníky : Ručník má být měkký a savý. To zajistí vlastnost suchého, trubicovitého, bavlněného vlákna, které nasává vlhkost zcela přirozeně. Nejlépe tedy saje ručník z bavlny, pokud je ale vyroben z kvalitní, čisté, bavlněné příze. Stejně důležitá jsou i použitá vlákna na přízi.
Nejprve je na místě si říct, jaký je mezi nimi rozdíl. Osuška je větší a používáme ji k osušení celého těla. Ručník je oproti osušce mnohem menší. Utíráme si do něj obličej nebo ruce.
Ručníky perte ideálně při teplotě 40–60 °C a nejlépe roztříděné podle barev, aby se vám například bílé ručníky neobarvily. Na tom, zda použijete prací prášek či gel, až tak nesejde, nicméně prací gel se lépe rozpouští. Při praní ručníků a osušek vynechte aviváž, jinak ručníky ztratí na hebkosti a savosti.
Proč jsou tvrdé ručníky
Používáte-li příliš málo pracího prostředku, mohou se v utěrech vytvářet vápenné usazeniny, což způsobuje, že vlákna budou šedě. Toto se nazývá suchá tuhost. Je-li to však pravý opak a přidáte příliš mnoho pracího prostředku, pračka nemůže úplně odstranit zbytky a usazeniny na ručníku, což je znesnadňuje.3. Ručníky občas vyperte v octové vodě. Chcete-li ručníky zbavit tvrdosti, zkuste je občas vyprat ve vodě smíchané s bílým octem.Praní ručníků s octem a jedlou sodou
Dokáže změkčit vodu a tím i samotné ručníky a osušky.
Používáte-li příliš málo pracího prostředku, mohou se v utěrech vytvářet vápenné usazeniny, což způsobuje, že vlákna budou šedě. Toto se nazývá suchá tuhost. Je-li to však pravý opak a přidáte příliš mnoho pracího prostředku, pračka nemůže úplně odstranit zbytky a usazeniny na ručníku, což je znesnadňuje.
Na jaký program se perou ručníky : Nejvhodnější bývá program bavlna na 40 oC. Frekvence praní ručníků záleží na tom, jak často ručník používáte. Obvyklá doba pro výměnu ručníků je 1 týden, ale pokud používáte ručník několikrát denně, doporučujeme je vyměnit každé 2 až 3 dny. A pak samozřejmě nemáte potřebu ručník prát ani na 60 oC, natož na 90 oC.
Čím změkčit ručníky : Praní ručníků s octem a jedlou sodou
Dokáže změkčit vodu a tím i samotné ručníky a osušky.
Proč smrdí ručníky po vyprání
Pokud necháte mokré ručníky v pračce dlouho, tak pak po vyndání budou zapáchat a dost možná také plesnivět. Ihned je tedy přesuňte do sušičky nebo na věšák, kde mají hodně místa. Pokud máte ručníky nové, ujistěte se, že je perete správně.
Naproti tomu spodní prádlo, ponožky, ručníky a povlečení by se měly prát na 60°C, aby se zabránilo šíření choroboplodných zárodků. Zvýšená teplota ale sama o sobě všechny bakterie nezabije, k tomu je potřeba užít kvalitní prací prostředek, který dílo zkázy (pro patogeny) dokoná.Možná si říkáte, že po osušce i ručníku saháte, když jste čistí. Bohužel ale ne všechny nečistoty zůstanou v umyvadle či sprše, mnoho z nich končí právě v ručnících. Proto je vhodné měnit osušku na tělo každé tři dny, ručník na ruce dvakrát týdně a ten na obličej pak raději po každém použití.
Proč prádlo nevoní : To, že prádlo zapáchá už při vyndávání z pračky, může mít hned několik příčin: špatné dávkování pracího přípravku nebo jeho nevhodný výběr, nedostatečně udržovaná pračka a časté praní na nízké teploty. No a samozřejmě to, že prádlo zapomenete včas vyndat a necháte ho v bubnu vlhké několik hodin.