Jakou geotextilii pod beton?
Geotextilie vhodné na stavbu začínají na gramáži 100g/m2.

Tento typ slouží především k izolaci drenážního systému, protože dobře propouští vodu, ale zároveň účinně zabraňuje zanesení trubek. Nízkogramážní geotextilie (100-300 g/m2) budete potřebovat také tehdy, pokud chcete svůj dům vybavit zelenou střechou.Pod beton můžete jako podklad umístit:

  • dřevěná prkna.
  • udupanou či jinak urovnanou zeminu s příkopem po obvodu.
  • dlažební kostky.
  • betonové bloky.

Geotextilie propouští vodu, dešťová závlaha se tak vsákne do podloží. Rozprostřením geotextilie pod konstrukcí zároveň omezíte růst plevele. Jakou geotextilii pod terasu zvolit: vhodná je tkaná nebo netkaná geotextilie o min. plošné hmotnosti 200 g/m².

Kam se dává geotextilie : Mezi nejčastější využití pak patří obor civilního inženýrství, kam řadíme nejčastěji stavebnictví a práci s půdou. V případě stavebnictví se jedná o využití geotextilie při stavbě pozemních komunikací, letišť, železnic, náspů, opěrných konstrukcí, nádrží, kanálů, hrází nebo při zpevnění a ochraně břehu.

Jak dlouho vydrzi geotextilie

Použití a instalace tkané textilie

Textilie nezabrání prorůstání velmi agresivnímu plevelu (pro tyto účely jlze použít netkané geotextilie s vyšší gramáží, popř. protikořenové folie). V optimálních podmínkách vydrží tkaná textilie více než 10 let.

Co dát pod štěrk : Netkaná mulčovací textilie o plošné hmotnosti 50 g/m². Používá se jako podkladní vrstva pod štěrk, kde zabraňuje růstu plevele. Zabraňuje nadměrnému výparu i úniku tepla z půdy, zároveň propouští do půdy vzduch a vodu. Před pokládkou textilie odstraňte z půdy plevel – mechanicky nebo chemicky.

Praktický tip pro pevnější beton: Chcete-li dosáhnout pevnějšího a odolnějšího betonu, můžete k písku s nižší frakcí přidat štěrk/kamenivo s frakcí 4 až 16 mm. Obecně je použití kameniva velmi doporučováno, pokud chcete, aby vám beton dlouho vydržel.

Jaká by měla být vrstva betonové podlahy Ideální vrstva betonové podlahy je 5 – 6 cm. Pro zachování potřebné kvality by měla být vrstva minimálně 4,5 cm vysoká.

Jaký je rozdíl mezi tkanou a netkanou textilii

Rozdíl mezi tkanou a netkanou textilií je v gramáží a životnosti. Tkaná textilie je pevnější a odolnější. Tkaná textilie má gramáž vyšší obvykle 90g/m2 a její životnost je minimálně 10 let. Účelem použití se od netkaná textilie prakticky neliší.Z velkého množství různých geotextilií postačí pro pěší komunikace netkaná geotextilie z recyklovaných surovin nebo lehká tkaná stavební geotextilie. Pro menší plochy je možné použít také zahradní tkanou geotextilii. POZOR: I jediné projetí těžkého vozu po ploše určené pro pěší může konstrukci významně poškodit.Jakou geotextilii dát pod kačírek Pod kačírek je vhodné zvolit černé tkané geotextilie o gramáži 100 g/m² nebo nerozpadavé netkané geotextilie s plošnou hmotností 200 g/m² a více.

Do výšky 20 cm nasypeme štěrk o velikosti 8–16 mm a vrstvu opět zhutníme. Druhá vrstva podloží: V druhé vrstvě nasypeme jemnější štěrk o velikosti 4–8 mm do výšky cca 5 cm. Vrstvy štěrku by měly mít stejnou výšku. Příprava podkladu: Štěrk rovnoměrně rozhrneme stahovací latí a již nehutníme.

Jaký štěrkopísek do betonu : Do betonu se však používá štěrk s frakcí 4-16 mm, někdy je doporučován jemnější štěrk s frakcí 4-8 mm. Tyto vlastnosti jsou závislé především na tom, pro jaké účely má být beton použit. Nejideálnější volbou štěrku do betonu je pak obecně štěrk s frakcí 8/16.

Jaký štěrk pod beton : Na základový beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek – 35 až 40 kg, štěrk 70 až 80 kg a 9 až 12 litrů vody. Na nosný beton se využívá (na 25 kg cementu): štěrkopísek 30 až 35 kg, štěrk 65 až 75 kg a 9 až 12 litrů vody.

Jakou vrstvu betonu na podlahu

Jaká by měla být vrstva betonové podlahy Ideální vrstva betonové podlahy je 5 – 6 cm. Pro zachování potřebné kvality by měla být vrstva minimálně 4,5 cm vysoká.

Výběr kari sítě do betonové podlahy

  1. Rozhodující je především průměr drátů, který činí 4 mm, 5 mm, 6 mm, 8 mm nebo 10 mm.
  2. Dále je nutné zvolit správné rozměry ok s tím, že se zřejmě budete rozhodovat mezi dvěma nejčastějšími 10×10 cm (100×100 mm) nebo 15×15 cm (150×150 mm).
  • Tkaná textilie na záhonu s výsadbou.
  • Tkaná textilie v mírném svahu u rekreačního objektu.
  • Štěpka patří mezi populární mulčovací materiály.
  • Kačírek na záhonech působí elegantně, ale ve větších vrstách poměrně zatěžuje půdu.
  • Ekotextilie na záhonech okolo silnice.

Kdy použít netkanou textilii : Hodí se nejen na zeleninové, ale i okrasné záhony, pod mulč, kačírek či štěrk, ale i na zakrytí ovoce či zeleniny jako ochrana před přízemními mrazíky. Svůj účel však plní jen tehdy, jsou-li vhodně zvoleny a správně položeny – pak dokážou být velkým pomocníkem.