Jakou chuť má lanýž?
letní lanýž má aromatickou vůni, která připomíná lískové oříšky a hříbky. má silnou, ale delikátní chuť, kterou si zamilují opravdu všichni.Všichni, kdo je jedli, se shodnou na jednom: jejich chuť není podobná ničemu jinému a nedá se nahradit. Jejich silné aroma je také jediný spolehlivý způsob, jak je najít. Používají se k tomu vycvičení psi a prasata (u těch ale více hrozí, že než se hledač naděje, lanýž zmizí mlsnému čuníkovi v tlamě).Lanýže se vyskytují zejména ve Středomoří, například v italských regionech Piemonte, Marche, Umbria, Abruzzo, Molise, ve francouzském Périgordu či v oblasti Istrijského poloostrova. Lanýže rostou převážně v dubových a jiných listnatých lesích.

Jak poznat lanýže : Bílé lanýže mají pronikavou štiplavou chuť s nádechem šalotky, černé charakterizuje zemitá a intenzivní chuť, burgundské jsou velmi aromatické a delikátní. Podle sezóny se pak rozdělují lanýže na letní, podzimní a zimní. Chuť letních lanýžů je sice dle znalců příliš jemná, na druhé straně ji vyvažuje příznivější cena.

Jak očistit lanýž

Před použitím vyndejte lanýže včas z lednice, aby získaly pokojovou teplotu a předvedly se v plné aromatické síle. Neloupejte je! Měly by se však očistit od špíny nebo počínající plísně – houby stačí zlehka otřít kartáčkem, rychle opláchnout pod proudem studené vody a osušit.

Jak dlouho vydrží lanýž : Čerstvý lanýž uchovávejte v lednici, a to v uzavřené skleněné nádobě. Tak vám vydrží asi 10 dnů. Čerstvý lanýž očistěte pod tekoucí studenou vodou, a to vždy až těsně před servírováním.

Cena za 1kg: 129000,- s DPH. Čím větší kousek, tím více aroma a vyšší cena.

Jsou velmi dobré se sýrem, např. mozzarellou, nebo k dozdobení těstovin, rýže, masa či vajíček. Vynikající pomocník jak při vaření, tak při dozdobení již hotového jídla. Můžete jím dochutit maso, polévky, brambory, těstoviny, saláty nebo ho přidejte do domácích paštik či sýrů.

Kdy se sbírají lanýže

Ovšem spěchat nemusíte, sbírají se od září do ledna. V létě se však můžete vydat hledat černé letní lanýže, které rostou i u nás.Nejdražší houbou na světě je lanýž.Ještě o trochu dražší je lanýž bílý piemontský. Jeho cena se může vyšplhat až na 200 tisíc korun za kilo. Naopak nejlevnější je asi lanýž letní – černý. Kilogram stojí od 5 do 12 tisíc korun.

Cena za 1kg: 129000,- s DPH. Čím větší kousek, tím více aroma a vyšší cena.

Jaká je naše nejjedovatější houba : Zákeřný pavučinec plyšový

Přestože muchomůrka zelená způsobuje nejvíce smrtelných otrav, nejjedovatější houbou, kterou lze v českých lesích nalézt, je pavučinec plyšový. Tato docela hezká rezavě až skořicově hnědá houba totiž obsahuje smrtící koktejl toxinů, který nenávratně poškozuje ledviny.

Jaká je jedlá houba : V Evropě jsou nejčastěji zastoupeny hřib smrkový, čirůvka, hřib dubový nebo hřib bronzový. Hřiby mají jemné aroma. Tato oblíbená jedlá houba chutná výborně nejen smažená nebo pečená, ale i syrová.

Který lanýž je dražší

V Istrii se vyskytují čtyři druhy lanýžů (jeden bílý a tři černé) a právě ten bílý, lanýž piemontský, je považován za nejvzácnější a nejdražší.

Co je kalich smrti

Jde o pochvu, z níž muchomůrka zelená vyrůstá. Tato pochva je bílá, tvoří ji jedna poměrně tenká blána a houbu obepíná jen volně, tzn. není k noze pevně přirostlá. Většinou sice kalich smrti alespoň trochu vyčnívá nad povrch, ale může být i celý schovaný.Anketa o nejlepší houbu se proměnila v souboj šprýmařů se zastánci hub, které se skutečně nejvíce používají v kuchyni. Mezi jedlými houbami suverénně vyhrál ryzec syrovinka. Lysohlávka získala 6 554 bodů, ryzec 4 432 hlasů a stal se tak nejlepší českou jedlou houbou. Třetí hřib je v těsném závěsu s 4 382 body.

Jak se pozná jedovatá houba : Jedovaté houby jsou pestře a výrazně zbarvené. Toto lze říci o téměř neškodné muchomůrce červené, ale nikoliv o smrtelně jedovaté muchomůrce jízlivé či pavučinci plyšovém. Stříbro při kontaktu s jedovatou houbou zčerná. To je holý nesmysl, žádný ze známých houbových jedů takovou reakci nevyvolává.