Na měď působí za pokojové teploty a vzdušné vlhkosti i chlór. Za vyšší teploty se měď slučuje s velkým počtem prvků; k nejvýraznějším vlastnostem patří slučivost se sírou. Sloučeniny měďnaté barví plamen zeleně.Ve srovnání s alkalickými kovy má měď menší iontový poloměr, vyšší první a naopak nižší druhou a třetí ionizační energii. Neúplně obsazený systém 3d-orbitalů má pouze ve formě kationtů měďnatých. Nejběžnějším oxidačním stupněm je +II, méně často i +I a +III.Využití mědi
Využítí mědi je značně roszáhlé. Spolu se železem a hliníkem patří měď mezi nejdůležitější technické kovy. Pro svou velmi dobrou elektrickou a tepelnou vodivost se měď používá zejména k výrobě elektrických vodičů a trubkovnic ve výměnicích tepla, integrované obvody,elektromotory,…
V čem je nejvíce mědi : Identifikovaných, ale stále ještě neprozkoumaných je dalších 2,1 miliardy tun. Vůbec největším světovým vývozcem mědi je Chile, kde leží rovněž největší měděný důl na světě Escondida. Významné zásoby mědi má i Peru a Čína.
Co barví plamen do modra
Zabarvení ohně do modra – pro temně modrý až středně modrý nádech plamene slouží sloučeniny mědi (Cu), pro světlejší modrý nádech plamene sloučeniny rtuti (Hg). Zabarvení ohně do žluta – při použití sloučenin sodíku (Na).
Jakou barvou hoří : Nádherně barví plamen zejména prvky, jež náleží mezi alkalické kovy či kovy alkalických zemin. Například lithium zabarvuje plamen purpurově červeně, draslík růžovofialově, cesium a rubidium fialově, vápník oranžovočerveně, stroncium karmínově červeně a baryum zeleně.
Oxidační číslo prvku je zdánlivý náboj, který by měly jednotlivé atomy ve sloučenině, jestliže by vazebné elektrony patřily prvku s větší elektronegativitou. Oxidační čísla se značí římskými číslicemi a jejich hodnota se zapisuje vpravo nahoře za symbolem prvku.
Oxidační číslo píšeme římskou číslicí, znaménko „plus/mínus“ píšeme před číslici (např. +II; –IV), kladné oxidační stavy se někdy píšou i bez znaménka plus. Arabské číslice používáme pro vyjádření náboje jednoatomových nebo víceatomových iontů.
Kolik je za kilo mědi
Aktuální ceny mědi
MĚĎ | Cena |
---|---|
Měděný plech nový | 147,00 Kč / Kg |
Měděný kus nový | 147,00 Kč / Kg |
Měděný mix (drát, plech, kus, opalovaný, starý, zelený, lakovaný) | 147,00 Kč / Kg |
Měděný drát pocínovaný | 147,00 Kč / Kg |
Micelární pleťová voda s medem a mateří kašičkou, tělové mléko, odličovací pleťové tonikum, balzám na ruce a již zmíněný balzám na rty – to vše se dá vyrobit ze zdánlivě obyčejného medu.Měď naleznete ve větších množstvích v játrech, kakau, korýších a měkkýších. V našich zeměpisných šířkách poslouží jako její zdroj ořechy, slunečnicová semínka a houby. Ve stopovém množství je měď přítomna v mnoha různých potravinách.
Díky tomu může být plamen modrý i při teplotách kolem 2 000 °C (a intenzita vydávaného záření je o hodně menší než u horkých hvězd podobné barvy).
Které kovy barví plamen : Kationty kovů se působením tepla uvolňují ze svých solí a barví plamen. Sodík žlutě, baryum zeleně a lithium barví plamen do červena.
Co hoří zeleným plamenem : Zelená: Dusičnan barnatý. Yellow : Calcium carbonate. Žlutá: Uhličitan vápenatý.
Jak změnit barvu ohně
Přidáním konkrétního prvku do plamene můžeme měnit jeho barvu – při použití mědi, která svítí v zelené části spektra, je výsledkem zelený plamen. A například pro stříbrné efekty se využívá hliník. Změnu barvy plamene popisuje také exponát → Kremace prvků.
Co jsou oxidační čísla Chemici používají oxidační čísla (nebo oxidační stavy či stupně) ke sledování toho, kolik elektronů přísluší danému atomu. Oxidační čísla vždy neodpovídají skutečným nábojům v molekulách a určujeme je pro atomy, které se podílejí na kovalentních (a také iontových) vazbách.Oxidační číslo píšeme římskou číslicí, znaménko „plus/mínus“ píšeme před číslici (např. +II; –IV), kladné oxidační stavy se někdy píšou i bez znaménka plus. Arabské číslice používáme pro vyjádření náboje jednoatomových nebo víceatomových iontů.
Jak se zjišťuje oxidační číslo : Oxidační číslo prvku je zdánlivý náboj, který by měly jednotlivé atomy ve sloučenině, jestliže by vazebné elektrony patřily prvku s větší elektronegativitou. Oxidační čísla se značí římskými číslicemi a jejich hodnota se zapisuje vpravo nahoře za symbolem prvku.