Jakou barvu má kabel faze?
Barevné značení kabelů

Soustava střídavého napětí barva
krajní vodič (fázový) (L, line) černý hnědý šedý oranžový
ochranný vodič (zemnicí) (PE, protective earth) kombinace žluté a zelené
střední vodič (nulový) (N, neutral) světlemodrý
sdružený ochranný vodič (PEN, protective earth neutral) kombinace žluté a zelené

ČERVENÁ pro kladný vodič vedení, BÍLÁ pro záporný vodič vedení.Nejčastěji můžeme v novějších elektrických rozvodech vidět vodiče černé nebo hnědé barvy, označovat je budeme velkým písmenem L (fáze). Barva druhého vodiče by měla být modrá, ale můžeme se setkat i se zelenožlutými, který budeme označovat písmenem N (nula).

Jak zjistit co je faze : Vodiče se dělí na fázový, ochranný a nulový. Každý z vodičů je označen svou typickou barvou. Fázový vodič má černou barvu, nulový je modrý a ochranný disponuje žlutozeleným zabarvením. Díky standardizaci je prakticky nemožné si jednotlivé vodiče splést.

Jakou barvou se oznacuje faze

Šedá je barva naše

V ČR je však normou ČSN 33 0166:2002 zavedeno nově přijaté značení kabelů, kde pro označení fázových vodičů je vedle barev černé a hnědé vyhrazena také barva šedá. ČSN 33 0166 ed.

Jakou barvu má nulový vodič : 5.2.2 Nulové vodiče nebo vodiče středního bodu

Pokud obvod obsahuje barevně označený nulový vodič nebo vodič středního bodu, musí být barva použitá pro tento účel modrá.

Kabely -dvojlinky se většinou značí černá mínus a černá s bílým páskem +.

V ČR je však normou ČSN 33 0166:2002 zavedeno nově přijaté značení kabelů, kde pro označení fázových vodičů je vedle barev černé a hnědé vyhrazena také barva šedá. ČSN 33 0166 ed.

Jakou barvu má vodič n

8.7.3 Označování vodičů písmeny a barvami

Vodič Označení písmenem Barva
Fázový vodič AC – holý L1, L2, L3 Oranžová
Fázový vodič AC – izolovaný U, V, W Černá, hnědá, šedá
Střední vodič N Světle modrá
Ochranný vodič PE Kombinace zelená se žlutou

V ČR je však normou ČSN 33 0166:2002 zavedeno nově přijaté značení kabelů, kde pro označení fázových vodičů je vedle barev černé a hnědé vyhrazena také barva šedá. ČSN 33 0166 ed.Na trojúhelníku si vyznačme vrcholy symboly L1, L2 a L3. Pokud se bude trojúhelník točit jedním směrem (pravotočivý směr) bude za L1 následovat L2, poté L3 a pak zase L1. Pokud druhým směrem (levotočivý směr), bude za L1 následovat L3, L2 a pak zase L1.

► Fázový vodič – vodič, který vede napětí některé fáze, je to krajní a pracovní vodič. Ochranný vodič značený zeleno-žlutou barvou se nesmí přeznačovat ani použít k jiným účelům. Vodič PEN má barvu zeleno-žlutou. Modrý vodič lze přeznačit a použít jako jiný vodič sítě.

Jak zjistit sled fází : Sled fází jde poměrně jednoduše změřit. Slouží k tomu specializované testery, nebo i obyčejná vadaska. Vadaska (zkoušečka napětí) je jinak nejmenší možná výbava při testování přítomnosti napětí – jednoduchým šroubovákům s doutnavkou (tzv. fázovka), případně displejem, nebo bezdotykovým testerům moc nevěřte.

Jak zjistit kde je plus a mínus : K tomu, abyste zjistili polaritu reproduktorů, a tedy kde je plus a kde mínus, budete potřebovat obyčejnou 9V baterku s dostatečnou voltáží na to, aby „rozhýbala“ i některé druhy basových reproduktorů. Na tu stačí napojit dráty (vodiče) od repro a podle pohybu membrány poznáte, kde je plus a kde mínus.

Co je fázový vodič

vodič vedení – fázový vodič (826-14-09) – vodič, který je v normálním provozu pod napětím a je schopen podílet se na přenosu nebo rozvodu elektrické energie, ale který není středním vodičem nebo vodičem středního bodu.

Zjistit, zda váš dům má třífázové vedení, můžete tak, že se podíváte na údaj o hlavním jističi na vyúčtování elektřiny. Jednofázový jistič bude označen například jako 1×25 A, zatímco třífázový jistič bude označen jako 3×25 A. V rodinných domech se obvykle používají třífázové rozvody pro poskytování elektrické energie.Šedá je barva naše

V ČR je však normou ČSN 33 0166:2002 zavedeno nově přijaté značení kabelů, kde pro označení fázových vodičů je vedle barev černé a hnědé vyhrazena také barva šedá. ČSN 33 0166 ed.

Jak změřit zatížení fází : Použijte multimetr s kleštěmi, klešťový přístroj nebo analyzátor kvality elektrické energie a zkontrolujte rozdílový proud a zatížení každé fáze. Na napěťové straně zkontrolujte ochranu a rozvaděč, zda nedochází k poklesu napětí. Obecně by napětí mělo být v rozsahu 10 % hodnoty na štítku.