Zvířata deštného pralesa – 11 úžasných zvířat – TopDen.cz
- Gorila východní
- Motýl Morpho.
- Kapota.
- Lenochod hnědonožka.
- Americký Jaguar.
– živočichové: opice, krokodýl, stromové žáby, …. SAVANY – rovné otevřené plochy porostlé travinami a místy keři – střídá se zde období sucha a období dešťů – rostliny: vysoké traviny, plantáže bavlníku, podzemnice olejný (burské oříšky),… – živočichové: slon, zebra, antilopa, žirafa,…Zvířata: papoušci, hadi (krajta, anakonda,…), sklípkani, krokodýli, lenochod, opice – malpa, gibbon, orangutan, šimpanz, gorila nížinná, levhart, jaguár americký, mravenečník, mravenci, termiti,…
Kde se vyskytuje tropický pás : Tropický (rovníkový) deštný les se vyskytuje mezi obratníky Raka a Kozoroha, v oblastech s vysokou průměrnou teplotou vzduchu (25-28°C), vysokými úhrny slunečného záření a s dostatečným množstvím srážek (více než 1 500 mm ročně, ale i 10 000 mm ročně). Teplota je ve všech měsících vyšší než 18°C.
Co je typické pro tropický pás
V tropických deštných lesích jsou celoročně vysoké teploty a velké množství srážek. Roční období se nedají rozlišit. Tyto podmínky jsou vhodné pro bujný vzrůst rostlinstva a pro rozvoj neobyčejně pestrého světa zvířat.Je to nejbohatší společenství rostlin a živočichů na zemi. Gorily žijí v pralesích tropického pásu.
Kdo žije v subtropickém pásu : Vyskytují se zde lesy smíšené, jehličnaté, stepi a lesostepi, ale i pouště. Rostliny – dub, buk, bříza, kapradiny, mechy, …. Živočichové – jelenovitá zvěř, divoká prasata, liška, kuna, lasice, vlk, ….. Rostliny – smrk, borovice, modřín, jedle Živočichové – medvěd hnědý, sobol, liška, ondatra, tetřev hlušec, …..
Podnebí je zde velmi teplé, je zde stále léto, teploty neklesají pod 18 stupňů, kolem rovníku jsou průměrné roční teploty kolem 28 stupňů. Podle množství srážek, které zde ročně spadnou, zde nacházíme pralesy, savany i pouště.
Mezi významné představitele zvířat patří mravenečník, kapybara, jaguár, papoušek Ara hyacint, želvy mořské i sladkovodní a aligátoři či kajmani. Mezi nejvýznamnější z 55-ti tisíc druhů rostlin patří velice vyhledávaný a drahý mahagonovník.
Jaké jsou v tropickém pásu Země
5 a Státy rovníku d Mezi rovníkové státy patří Brazílie, Ekvádor, Gabon, Indonésie, Keňa, Kiribati, Kolumbie, Kongo, Maledivy, Rovníková Guinea, Somálsko, Uganda. 9 Tropické deštné pralesy poskytují domov milionům druhů rostlin a živočichů.Pěstuje se palma kokosová, banánovník, kávovník, olivovník, cukrová třtina, rýže apod.Tropický pás je nejteplejší oblastí na Zemi. Rozkládá se po obou stranách rovníku.
Oblasti s mírným a vlhkým podnebím. ŽIVOČICHOVÉ: jelen, srnec, liška, lasička, prase divoké, hlodavci, různé druhy ptáků… ROSTLINY: (převážně opadavé stromy) – duby, buky, břízy, javory, pšenice, kukuřice,řepa cukrovka, zelenina, ovocné stromy…
Jaká zvířata žijí v Amazonce : Z ryb zde žije ⅓ celosvětové sladkovodní fauny (2 000 druhů). Arapaima velká dosahující délky až 4 m má průmyslový význam. Charakteristická je také dravá ryba piraňa. Žijí zde také rejnoci, úhoři, hadi a krokodýli.
Která zvířata žijí v Amazonii : Významným hnojícím původcem pralesa jsou pouštní písek a požáry v Africe.
- Hoacin je dokonale specializován pro život na stromech.
- Sklípkan ze severní Brazílie.
- Vřešťan z čeledi chápanovitých.
- Helikonie z amazonského pralesa.
- Papoušek ara arakanga.
- Žába z čeledi Pralesničkovití.
- Jihoamerický motýl z čeledi babočkovití
Co je typické pro mírný pás
Charakteristika. Pro podnebí mírného pásu jsou charakteristické výrazné změny počasí vlivem neustálých přechodů a vzájemného setkávání teplého vzduchu od jihu a toho studeného od severu, což vede k velmi častému vzniku frontálních systémů.
Řeka se dotýká sedmi zemí (Brazílie, Peru, Kolumbie, Ekvádoru, Bolívie, Venezuely a malé Guyany). Vlévá se do Atlantského oceánu na rovníku v Brazílii. Zvláštním jevem Amazonky je, že sediment z řeky barví vodu moře na žluto i 100 kilometrů od pevniny a že v ní plavou piraně i delfíni zároveň.V ústí do Atlantiku dosahuje výšky 4-5 metrů, ale patrný je ještě ve městě Óbi-dos, vzdáleném 966 kilometrů od ústí. Na dolním toku je až 25 km široká a více než 60 m hluboká. Má více než 1000 přítoků. Její povodí zahrnuje celé dvě pětiny Jižní Ameriky.
Co žije v amazonském pralese : Mezi významné představitele zvířat patří mravenečník, kapybara, jaguár, papoušek Ara hyacint, želvy mořské i sladkovodní a aligátoři či kajmani. Mezi nejvýznamnější z 55-ti tisíc druhů rostlin patří velice vyhledávaný a drahý mahagonovník.