Jaká zvířata žijí v lesích mírného pásu?
ŽIVOČICHOVÉ: jelen, srnec, liška, lasička, prase divoké, hlodavci, různé druhy ptáků… ROSTLINY: (převážně opadavé stromy) – duby, buky, břízy, javory, pšenice, kukuřice,řepa cukrovka, zelenina, ovocné stromy… Vyskytují se pouze na severní polokouli v chladnějších oblastech mírného pásu. (pod -25°C).Žijí zde losi (lopatovité parohy) a sobi (kulovité parohy), polární lišky, rys, jeleni či srnci. Mezi ptáky bychom nalezli křivku, bělokury či tetřevovité ptáky. V jehličnatých lesích žijí rovněž hadi, bobři, zajíci či rosomáci.Základními plodinami mírného pásu jsou obiloviny, potřebné pro výrobu chleba a dalších výrobků z mouky. Obiloviny jsou důležité i pro výkrm hospodářských zví- řat. Nejvíce se zde pěstuje pšenice a kukuřice. Rostlinné oleje se vyrábějí z olejnin, jako jsou řepka, slunečnice nebo sója.

Co patří do mírného pásu : V Severní Americe se nachází v pásu podél hranice Spojených států a Kanady. Západní a střední Evropa leží celá v mírném pásu, dále pak většina východní Evropy a okrajové části severní, jižní a jihovýchodní Evropy. Z Evropy přechází pás přes západní a střední Asii až na její východ.

Co zije v lesich mirneho pásu

Rostliny: dub, buk, javor, borovice, modřín, vřes, smrk, … Živočichové: medvěd hnědý, vlk, rys ostrovid, jelen, srnec, pižmoň, los, sob, veverka, jezevec, liška, sokol,…

Jaké zvířata žijí v subtropickém pásu : ❅ SEVERNÍ PÓL – ARKTIDA: Lední medvěd, polární liška, hranostaj, polární sob, polární vlk, mrož lední. ❅ JIŽNÍ PÓL – ANTARKTIDA: Tučňák císařský, tučňák kroužkový, plejtvák obrovský, kosatka dravá, rypouš sloní, tuleň leopardí.

Hojně zde žijí zajíci, lišky, srnci, jeleni i vlci. Jsou zde jezevci i kunovité šelmy – kuna či hranostaj, rovněž výčet ptáků by byl velmi bohatý.

Abecední výčet srstnaté zvěře, která trvale žije nebo se sezónně vyskytuje na území České republiky: daněk evropský, jelen lesní, jelenec běloocasý, jezevec lesní, ježek východní, ježek západní, kamzík horský, kočka divoká, koza bezoárová, kozorožec horský, králík divoký, křeček polní, kuna lesní, kuna skalní, lasice …

Které okopaniny se pěstují v mírném pásu

Hlavními krmnými okopaninami v mírném pásu jsou brambory, krmná řepa, krmná mrkev a další. V tropech a subtropech pak batáty, maniok, ale i krmná řepa.Mezi listnatými stromy najdeme buk, dub, javor, břízu lípu či topol, jilm nebo vrbu. Takto bychom mohli jmenovat dále, protože tato oblast je druhově velmi bohatá. Za jehličnaté stromy uveďme smrk ztepilý, jedli bělokorou, borovice a další. Nalezneme zde mnoho bylin jako je například jaterník podléška či borůvky.Byliny a tráva reprezentují v příhodných měsících až 80 % jelení stravy. V noci se stádo odvažuje vyjít i na otevřenější prostranství a spásá na polích obilí nebo kukuřici. V zimě stoupá v denní porci potravy zastoupení keřů a dřevin: jeleni se živí ostružiníkem, břečťanem nebo okusováním kůry mladých stromků.

Antilopy, gazely, zebry, žirafy, sloni, nosorožci, pštrosi, lvi, gepardi, levharti, hyeny, klokani.

Co je v subtropickém pásu : Subtropické podnebí západních pobřeží pevnin (středomořské podnebí) se vyznačuje relativně teplou a deštivou zimou a suchým a teplým létem. Nejchladnější měsíc má průměrnou teplotu vzduchu mezi 10 a 12 °C. Roční průměr srážek je až 1000 mm a většina je soustředěna do zimy.

Jací živočichové žijí v tajze : V eurasijské i severoamerické tajze se tak vyskytuje medvěd hnědý, vlk, liška obecná, rosomák severní, rys ostrovid, los, poletuška slovanská, bobr, křivka obecná, a datlík tříprstý. Na zimu přicházejí do tajgy sobi z tundry na severu.

Co žije v Českém lese

V Českém lese velmi hojně žije vysoká a černá zvěř a ojediněle byl zaznamenán i výskyt rysa otrovida. Z ptáků jsou to pak luňák červený a hnědý, výr velký, ledňáček říční či skorec vodní. Žije zde také početná populace bobra evropského.

Duhy lesní zvěře

  • PRASE DIVOKÉ
  • ZAJÍC POLNÍ
  • VEVERKA OBECNÁ
  • LIŠKA OBECNÁ
  • JEZEVEC LESNÍ

Mezi listnatými stromy najdeme buk, dub, javor, břízu lípu či topol, jilm nebo vrbu. Takto bychom mohli jmenovat dále, protože tato oblast je druhově velmi bohatá. Za jehličnaté stromy uveďme smrk ztepilý, jedli bělokorou, borovice a další. Nalezneme zde mnoho bylin jako je například jaterník podléška či borůvky.

Co patří do okopanin : Okopaniny patří do těchto čeledí:

  • Merlíkovité: řepa (cukrovka , krmná a salátová )
  • Hvězdnicovité: topinambur.
  • Čekankovité: čekanka.
  • Mrkvovité: mrkev.
  • Lilkovité: brambor.
  • Brukvovité: tuřín , vodnice , krmná kapusta , krmný kedluben.
  • Tykvovité: tykev velkoplodá, tykev obecná , meloun vodní a cukrový