Jak získat důchodový výměr?
Žádost o důchod podává sám občan, a to na OSSZ/PSSZ/MSSZ Brno. Žádost o důchod se podává osobně, případně je možné k tomuto úkonu zmocnit jinou osobu na základě udělené plné moci (nevyžaduje se její úřední ověření). Žádost s žadatelem sepíše odborník oddělení důchodového pojištění.Základním dokladem prokazujícím doby důchodového pojištění (zaměstnání) je evidenční list důchodového pojištění (dále jen ELDP). Zjistíte-li, že se v evidenci ČSSZ nenachází, je nejjednodušší kontaktovat OSSZ v místě Vašeho trvalého bydliště.Můžete využít online důchodovou kalkulačku na ePortálu ČSSZ (služba „Informativní výpočet starobního důchodu“), která automaticky „načte“ údaje evidované v ČSSZ na tzv. důchodovém kontě. Pokud nedisponujete elektronickou identitou, lze využít důchodovou kalkulačku a veškeré údaje do ní vyplnit ručně.

Kdy přijde výměr důchodu : Ačkoliv má Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) na vydání rozhodnutí o přiznání důchodu zákonných 90 dní, rozhoduje v mnohem kratší lhůtě, a to za 40 dnů. Tolik činí průměrná doba řízení u všech druhů důchodů. Je to o více než jeden měsíc méně, než ukládá zákon.

Co je potřeba na vdovský důchod

Co k tomu potřebujete

  1. doklad totožnosti (občanský průkaz, případně cestovní pas nebo povolení k pobytu),
  2. úmrtní list zesnulého,
  3. oddací list,
  4. pro výplatu důchodu na účet je třeba předložit vyplněný a bankou potvrzený tiskopis Žádost o zařízení výplaty důchodu poukazem na účet v České republice – majitel účtu.

Co potrebuji k žádosti o důchod : Při podání žádosti o starobní důchod musíte předložit originály, popřípadě úředně ověřené kopie, následujících dokladů: občanský průkaz (u cizinců cestovní pas či doklad o povolení k pobytu) doklady o studiu či vyučení (např. vysvědčení ze střední školy, výuční list, index, diplom, potvrzení školy)

Žádost o důchod je možno sepsat nejdříve čtyři měsíce před požadovaným datem přiznání. Žádost o důchod je možné podat také v elektronické podobě (on-line). Žádost o dávku důchodového pojištění v elektronické podobě se podává prostřednictvím ePortálu ČSSZ s využitím elektronické identifikace (např.

Žádost o důchod je po sepsání na kterékoli OSSZ spadající pod příslušnou ÚSSZ podle místa bydliště, v jehož kompetenci je rozhodnout o nároku na důchod a jeho výši. Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů (zpravidla je však žádost vyřízena dříve). O přiznání důchodu zasílá ČSSZ žadateli písemné rozhodnutí.

Co je důchodový výměr

Důchod se skládá ze dvou částí: základní výměry a procentní výměry. Ta základní je pro všechny stejná a činí 10 % průměrné mzdy v ČR. V roce 2024 je základní výměra 4400 korun. Procentní výměra tvoří obvykle větší část důchodu a odvíjí se od celoživotních výdělků a odpracovaných let.S účinností od 30. 9. 2011 již rozhodné období není omezeno na 30 kalendářních roků. Nadále bude začínat kalendářním rokem bezprostředně následujícím po roce, v němž pojištěnec dosáhl 18 let věku, končit však bude vždy až kalendářním rokem bezprostředně předcházejícím roku přiznání důchodu.Důchody přiznané před 1. lednem 2024 se zvyšují od 1. ledna 2024 tak, že základní výměra důchodu se zvyšuje o 360 Kč měsíčně. Výše základní výměry důchodu pro rok 2024 činí 4.400 Kč.

Žádost podáváte sami na příslušném OSSZ. Úřad má na vyřízení vdovského důchodu, respektive žádosti, 90 dní. Výpočet vdovského důchodu vychází ze základní a procentní výměry. Základní výměra je pro všechny stejná a v roce 2024 činí 4 400 korun (základní výměra pro vdovský důchod 2023 byla 4040 Kč).

Jak dlouho se pobírá vdovský důchod po manželovi : Vdovský (vdovecký) důchod náleží po dobu 1 roku od smrti manžela (manželky). Po registrovaném partnerovi či partnerce nárok na vdovský (vdovecký) důchod nevzniká. V případě, že vdova (vdovec) uzavře nové manželství, nárok na vdovský (vdovecký) důchod zaniká dnem uzavření nového manželství.

Jak dlouho předem žádat o důchod : Kdy a kde požádat o důchod

Nejdříve 4 měsíce před dnem přiznání starobního důchodu je možné sepsat žádost o důchod. Žádost je možné podat i později, popřípadě zpětně.

Jak dlouho trvá vyřízení žádosti o důchod

Lhůta pro vyřízení činí 90 dnů od sepsání žádosti.

Nedisponuje-li Česká správa sociálního zabezpečení skutečnostmi, které jsou rozhodné pro nárok na důchod, jeho výši či výplatu, můžete být vyzván (stejně tak jako zaměstnavatel či cizí nositel pojištění) k jejich předložení.

Všechny hrubé výdělky, ze kterých se odvádělo důchodové pojištění, se zprůměrují a přepočítají na výpočtový základ. Čím vyšší byly výdělky, tím je vyšší výpočtový základ. Čím více odpracovaných let, tím větší část z tohoto základu bude tvořit procentní výměru důchodu.Poživatelé důchodu, kteří současně s pobíráním starobního důchodu vykonávají výdělečnou činnost (jsou zaměstnáni nebo podnikají), mohou požádat o jeho další zvýšení o 0,4 % výpočtového základu vždy po 360 odpracovaných dnech. Tiskopis je možné podat prostřednictvím OSSZ příslušné podle místa trvalého pobytu.

Kdy se bere vdovský důchod : Zákonná lhůta pro vyřízení je 90 dnů (zpravidla je však žádost vyřízena dříve). O přiznání důchodu zasílá ČSSZ žadateli písemné rozhodnutí. V něm je uvedeno, od jakého data byl důchod přiznán a v jaké výši.