Jak získat Danovy domicil?
Žádost o vydání potvrzení o daňovém domicilu lze vydat na základě žádosti. Forma žádosti není zákonem předepsána, ale daňový subjekt může použít formulář, který navrhla Finanční správa a je k dispozici na webu: Pro právnické osoby. Pro fyzické osoby.Správní poplatek ve výši 100 Kč se vybírá dále u žádosti o vydání potvrzení o daňovém domicilu, který daňový poplatník potřebuje v případě daně z příjmů, pokud má daňové povinnosti v zahraničí nebo pokud právnická osoba inkasuje příjmy z dividend, licenčních poplatků atd.Daňovým rezidentem je ten, kdo má v Česku bydliště pro daňové účely („za okolností, z nichž lze usuzovat na jeho úmysl trvale se zde zdržovat“). Nemusí přitom bydlet ve vlastním domě či bytě, může jít i o bydlení v pronájmu.

Co je daňový domicil Revolut : Daňovým domicilem se rozumí jakákoli země, kde podléháte dani. Obvykle se jedná o zemi, kde trávíte většinu svého času a/nebo kde pracujete. Kritéria pro určení daňového domicilu pro jednotlivé země naleznete na webových stránkách OECD.

Kdy žádat o daňový domicil

Potvrzení o daňovém domicilu se vydává za aktuální rok k požadovanému datu (pokud bylo Spoření bez limitů otevřeno v roce 2023), případně se vydává za předchozí roky uvedením konkrétního zdaňovacího období, například od 1.1.2022 do 31.12.2022 (pokud klient žádá o vrácení sražené srážkové daně z úroků, které klientovi …

Kdo potřebuje daňový domicil : Jste-li občanem EU, můžete žít kdekoli v EU a přitom požívat stejných práv jako daňový rezident. V takovém případě podléháte zdanění pouze tam, kde pracujete nebo provozujete podnikatelskou činnost. Pokud však nejste občanem EU a chcete pobývat v jiné zemi déle než 183 dní v roce, musíte tam získat daňový domicil.

Do doby 183 dnů se dle českého ZDP započítává každý započatý den pobytu. V souladu se ZDP jsou daňovými nerezidenty České republiky fyzické osoby, které se na území České republiky zdržují pouze za účelem studia nebo léčení, a to i v případě, že se na území České republiky obvykle zdržují.

Potvrzení o daňovém domicilu na základě vyplněné žádosti je třeba získat na Finančním úřadě České republiky u místně příslušného správce daně. Ke kterému územnímu pracovišti patříte, lehce zjistíte. Stačí zadat na stránkách finanční správy PSČ či název vašeho bydliště či sídla.

Jak doložit daňové rezidentství

Své daňové rezidentství musíte určit sám na základě objektivních skutečností a v případě, že o něm bude mít finanční úřad pochyb, pak mu musíte svoji situaci prokázat, příp. doložit potvrzením o daňovém domicilu v druhé zemi.