Žloutky můžeme zamrazit s cukrem a pak je využít při pečení náročnějších zákusků.
- Můžeme upéct žloutkové cukroví, které je trvanlivé.
- Také žloutkové řezy strávníci přijmou vděčně.
- Totéž platí o žloutkových věnečcích z odpalovaného těsta.
- Před Vánocemi a Velikonocemi nesmíme zapomenout na oblíbený vaječný likér.
Žloutek je připevněn k bláně spirálami ze zhuštěného bílku, v místech jejich průsečíku s osou. Poloha žloutku je vždy taková, aby zárodečný terčík vejce byl nahoře. Na širším konci vejce, kde blána nepřiléhá zcela ke skořápce, vzniká vzduchová bublina.Aby žloutky neoschly
Zbylé žloutky dejte do čistého suchého hrníčku, lehce zakápněte chuťově neutrálním olejem, nebo zalijte trochou studené vody, a hrníček překryjte potravinářskou folií. Takto žloutky vydrží maximálně týden, ale doporučujeme je spotřebovat spíš do pěti dnů.
Jak dlouho se šlehají žloutky s cukrem : Při šlehání nalijeme do žloutků lžíci horké vody – cukr se rychleji rozpustí a nenechá v pěně hrubé krystalky a prach. Směs šleháme tak dlouho, dokud nevznikne světlounce žlutá, nadýchaná pěna – může to být i 20 minut, metličkou jednou tak déle.
Jak šlehat žloutky s cukrem
Žloutky šleháme pomalu, aby do nich vniklo co nejvíce vzduchu. Do kremrolí zvolíme místo cukru cukr s vodou, nevzniknou hrudky. Vodní lázeň by neměla přesáhnout 115°C. Těsto bude nadýchanější, když se do něj přidají 4 bílky na 3 žloutky.
Jak uvařit žloutky : Do vroucí vody opatrně vložte vajíčko. Vaříme podle velikosti asi 8 až 10 minut. Poté vejce vyjmeme a ochladíme. Vychlazené vejce důkladně oloupeme a umyjeme pod proudem vody.
Nejčastěji se pak dvojí žloutek objevuje u mladých kuřic, které teprve pohlavně dospívají, jsou hormonálně nevyrovnané a další, druhý, žloutek je tak z vaječníku uvolněn mezi třiceti až sedmdesáti minut po snesení prvního vajíčka.
Ve vejci jsou dva druhy bílku, takzvaný hustý bílek, toho je 80%, a 20% tvoří bílek řídký. V hustém bílku jsou mléčně zbarvená poutka, tzv. chalázy, která drží žloutek uprostřed bílku.
Jak zamrazit žloutek
Bílky a žloutky je možné zmrazit samostatně nebo společně ušlehané. V obou případech je nejjednodušší nalít je do tvořítek na led, nechat zmrznout a poté uložit do sáčku.Klasickým řešením může být salát, do kterého se vejce mohou přidat, nebo pokrmy, ke kterým se pokrájené vejce na tvrdo hodí – třeba koprová omáčka. Největší klasikou na tisíc způsobů je vajíčková pomazánka, která má tu výhodu, že do ní padne vajec hodně. Velmi efektním způsobem se dají vejce zpracovat jako plněná.Žloutky šleháme pomalu, aby do nich vniklo co nejvíce vzduchu. Do kremrolí zvolíme místo cukru cukr s vodou, nevzniknou hrudky. Vodní lázeň by neměla přesáhnout 115°C. Těsto bude nadýchanější, když se do něj přidají 4 bílky na 3 žloutky.
Tření žloutků nám usnadní ruční šlehač. Pokud použijeme metlu, asi po 10 minutách žloutky nabydou a utvoří se hustá pěna. Bílky můžeme uvařit s trochu vody, solí a máslem, dokud nezhoustnou. Po rozkrájení se dají přidat do salátů, na chleba.
Kdy přidat do šlehačky cukr : Moučka, nebo krystal Případné doslazení šlehačky přichází na řadu až ke konci šlehání, kdy se do smetany postupně přisypává moučkový cukr. Krystalový ani krupicový by se v ní za tu chvilku nestihl rozpustit.
Jak vyšlehat vajíčka do pěny : Bílky používáme ke kypření těst a přípravě lehkých pěn; zašleháním vzduchu zvětšují svůj objem sedmkrát až osmkrát. Bílky můžeme před šleháním nastavit studenou vodou, na jeden bílek přidáme půl lžíce vody. Nádoba (kotlík, metla) ve které bílky šleháme musí být čistá, je-li někde přítomna mastnota, sníh nevyšleháme.
Jak dlouho vařit žloutek
Jak dlouho vařit vejce na měkko
Žloutek musí být zcela tekutý, bílek tuhý, místy lehce rosolovitý. Dosáhnete jich vařením přibližně 4 minuty. Nejčastěji se podávají ve skořápce, nebo v klasické prezidentské úpravě „do skla“.
Příprava příkrmu ze žloutku
- Do vroucí vody opatrně vložte vajíčko.
- Vaříme podle velikosti asi 8 až 10 minut.
- Poté vejce vyjmeme a ochladíme.
- Vychlazené vejce důkladně oloupeme a umyjeme pod proudem vody.
- Z rozkrojeného vajíčka vyndáme žloutek.
- Žloutek společně se zeleninou rozmixujeme nebo rozdrtíme vidličkou.
Tyto krevní místa způsobuje malé prasknutí v oblasti vaječníků při tvorbě vajíčka. Najdete-li ve vajíčku přímo krev nebo ve vaječném bílku, pak došlo k prasknutí žilky už v pozdější fázi tvorby vejce, a to ve vejcovodu. Tento „problém“ může mít i genetický předpoklad. Objevují se i vlivem stresu.
Co znamenají dva žloutky v jednom vajíčku : Dva žloutky se ve vejci objeví v případě ovulace dvou folikulů zároveň nebo v krátkém časovém rozestupu. Žloutek je ekvivalentem savčího nebo třeba žabího oocytu. Je to jedna velká buňka. Jak tyto žloutky putují vejcovodem obalují se společně bílkem, papírovými blánami a nakonec skořápkou.