Jak zpracovat sledě?
Podélně rozřízneme na 2 filety, odstraníme páteř s kůstkami a odřízneme hřbetní a prsní ploutvičky. Připravené filety pokapeme citronovou šťávou, osolíme, necháme 30 minut odpočinout. Filety osušíme, potřeme drceným česnekem, obalíme v hladké mouce. Smažíme, na rozehřátém másle, dozlatova, z každé strany 1-2 minuty.Naložené sledě

Ocet, vodu, sůl, cukr a koření přiveďte k varu, filety ve skleněné nebo nerezové láhvi proložte proužky cibule a zalejte vroucím lákem. Nechte alespoň tři dny v chladu odležet a začněte ochutnávat :-). Hotové vydrží v chladu asi dva týdny, ale záleží také na čerstvosti použitých ryb.Matjes je název pro soleného sledě, který zraje pomocí enzymů ve slaném nálevu. Název pochází z nizozemštiny (maatjesharing nebo maagdenharing) a nevyjadřuje nic jiného než nedostatečnou pohlavní zralost ryby. Slaný nálev jako součást výroby ryb je v Evropě znám již od středověku a rozšířil se z Nizozemska.

Jak chutná sleď : Sleď je považován za malou až středně velkou olejnatou rybu se stříbrnými šupinami a krémově zbarveným masem. Obsahuje kosti, které jsou dostatečně malé na to, aby byly jedlé, a často ani nejsou patrné. Chuť sleďů je popisována jako jemná, podobná chuti jiných bílých šupinatých ryb.

Jaká ryba je sleď

Sleď obecný je největším zástupcem čeledi sleďovitých – dorůstá délky až 45 cm, ale nejčastěji se lze setkat s exempláři dlouhými 30 cm. Dožívá se až 25 let. Má delší úzké tělo, krátkou hřbetní ploutev a hladké skřele bez kostnatých hran.

Jak naložit ryby na kyselo : Ryby a cibuli střídavě naskládáme do sklenice, nahoře trochu upěchujeme a zasypeme čerstvě namletým pepřem. Zalijeme klasickým lákem na okurky anebo olejem, podle toho, čemu dáváme přednost a uzavřeme. Před podáváním necháme sklenice s naloženými rybami odležet několik dnů v chladu.

Postup přípravy

Slanečky krátce povaříme s 1 velikou cibulí nakrájenou na kolečka, 2 papriky nakrájené na proužky, kořením a octem. Po uvaření necháme vychladnout a slijeme tekutinu. Přidáme druhou cibuli nakrájenou na proužky. Dáme do sklenice, zalijeme olejem a necháme v chladu odležet.

Matjes totiž není druh ryby, ani pochoutka, která se dá „vyrobit“ z běžného sledě, jak se mylně dočtete na různých stránkách s nápaditými recepty. Tam občas Matjesy překřtí na Matesy a nevyrábějí je ze sleďů. Nalezli jsme dokonce recept na "nakládané cukety à la Matesy".

Jak dlouho vydrzi Matjesy v oleji

Skladujte při teplotě 1–8 °C. Po otevření uchovejte v chladničce a spotřebujte do 2 dnů.Už jen otevírání plechovky je výzva, neobejde se bez exploze silného odéru. Že se kolem pokrmu surströmming nese děsivý, strašlivý zápach, nezastírají ani jeho švédští milovníci. Dodávají však, že chuť fermentovaného sledě je mnohem lepší.Nakládané sledě Oskars Surstromming 0,44 kg za 942 Kč – Allegro.

Sledi se živí planktonními klanonožci, krilem a malými rybkami. Jejich přirozenými predátory jsou ploutvonožci, kytovci, tresky a jiné větší ryby.

Jak nakladat ryby : Pro ryby použijeme přibližně 6 – 8 % solný roztok (60 – 80 g soli na 1 l vody). Poměr soli si při dalším nakládání a uzení upravte dle své chuti. Do láku lze přidat i koření a vše krátce povařit pro lepší uvolnění aroma. Ryby nakládáme do studeného láku asi na 12-24 hodin a vše uchováváme při teplotě do 2 °C.

Jak dlouho naložit ryby na uzení : Naložení do láku

Dává nám větší prostor pro variabilitu. Poměr vody a soli si každý musí vyzkoušet sám podle toho, jak moc slané ryby mu vyhovují. Já doporučuji začít s 300 g soli na 10 l vody a ryby nechat v láku 8 hodin.

Jak se jí slaneček

Dvakrát marinovaný Takto „upravený“ slaneček se stejně jako ten naložený jenom v soli může rovnou jíst – například s krajícem dobrého chleba s máslem, trochou citronu a jemně nakrájenou červenou cibulí. „Oblíbený je však hlavně do sendvičů – znovu s cibulí, ale i koprem nebo jinou bylinkou,“ dodává šéfkuchař.

Rybí slanečci Cejn velký

Uzavřené sklenice uložíme do chladničky nejméně na 20 dní. Pak filety vyjmeme, necháme okapat a pečlivě skládáme ve vrstvách do čistých sklenic. Každou vrstvu mírně osolíme a posypeme celým kořením včetně drceného bobkového listu, nakonec ještě zakapeme kvalitním olejem.- U rybích druhů, které žijí v silných proudech nebo velmi rychle plavou, došlo k vymizení plynového měchýře (např. makrela). – Z našich ryb pak plynový měchýř úplně postrádá vranka obecná, vranka pruhoploutvá, hlavačka mramorovaná a hlaváč černoústý.

Jak jíst Matjesy : Nedá se tedy jíst celý, ale je potřeba jej "obrat". Sleď v konzervě nebo naložený v oleji se maceruje dlouho a jeho kostičky jsou tak jemné a dají se lehce jíst. Maso á la Matjes v oleji je tužší než konzervovaní sledi. Konzervované můžete lehce rozmělnit vidličkou a jsou vhodní třeba i do pomazánek.