Jak zpracovat špagetová dýni?
Špagetová dýně se hodí jako základ různých jídel, kdy přidáte jen maso nebo rajčatovou omáčku. Můžete je taky ale použít jako nudle do polévky. Do upečené dýně můžete podle libosti dát další zeleninu, vajíčko nebo sýr. Necháte na chvilku ještě zapéct (varianta s vajíčkem chce víc času) a pak můžete jíst přímo z dýně.Dýni si podélně rozpůlím a zbavím jádřinců. Položím ji na plech řezem nahoru. Posolím, mírně opepřím, pokapu olivovým olejem a dám do trouby péct přibližně na 35 – 40 minut, dokud není dýně měkká (ale ne rozvařená!).Nejvhodnější je teplota 10 – 15°C. Máme ale vyzkoušeno i skladování v chodbě v panelákového bytu při teplotě kolem 20°C a dýně vydržely celou zimu. Dýně se neustále odpařuje, proto slupka dýně postupně tvrdne a po čase už není poživatelná. Pak se vyplatí dýni oloupat a slupku použít na zeleninový vývar.

Jak oloupat Špagetovou dýni : Špagetová dýně

Podélně rozpůlenou dýni vydlabejte a dejte stranou řezu na plech vystlaný pečicím papírem. Pečte při teplotě 180 °C asi 30 minut (podle velikosti déle), dokud dýně nezměkne. Po upečení pak stačí dýni otočit a opatrně naškrábat vidličkou na vlákna.

Co vše se dá udělat z dýně

5 tipů na nejlepší recepty z dýně

  1. Veganská dýňová polévka s kokosovým mlékem.
  2. “Bramborový” salát z dýně a bez majonézy.
  3. Dýňová omáčka na těstoviny.
  4. Dýňový hummus.
  5. Slaný dýňový koláč

Co vytvořit z dýně : Ze zářivě oranžových tykví totiž uděláte nejenom výtečnou krémovou polévku, ale také například skvělé pyré hodící se k pečenému tmavému masu. Výborné jsou i dýňové hranolky nebo dýně zapečená na způsob francouzských brambor. A vynalézavé moderní hospodyňky z dýně umí upéct dokonce i sladký

Dýni očistíme, oloupeme a zbavíme semínek. Poté ji nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Zakápneme lžící olivového oleje, osolíme, opepříme, vmícháme bylinky a dobře promícháme. Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.

Dýně obvykle sklízíme v období zhruba od konce prázdnin do konce října, nejpozději však do příchodu prvních mrazíků: namrznutím utrpí životnost dýně i kvalita dužiny. Hlavním ukazatelem, že dýně je připravena ke sklizení, je suchý a dřevnatý stonek, tykev by zároveň měla být dostatečně vybarvená a s matným povrchem.

Jak uchovat dýni v mrazáku

Dýni omyjte, nakrájejte, oloupejte a zbavte semínek. Dužinu nakrájejte na kostky a dejte zamrazit. Aby se vám později mražená dýně lépe odebírala, doporučujeme jednotlivé kousky dýně rozložit na tácek vyložený pečicím papírem a nechat zamrazit. Poté přendejte do vhodných krabiček nebo sáčků.

  1. Dýňovo-řepný salát se smetanou. Více než hodinu.
  2. Celozrnný koláč s krémovou dýňovou náplní Více než hodinu.
  3. Mac'n'cheese s dýní Více než hodinu.
  4. Ravioly kachna & dýně Více než hodinu.
  5. Dýňový cheesecake s karamelovou krustou a pekanovými ořechy.
  6. Dušené hovězí s koprem a s dýňovými noky.
  7. Dýňový hummus.
  8. Dýně plněná pilafem.

Nejlepší je jednotlivé čtvrtiny nařezat na užší pruhy (opět po směru od stopky na druhou stranu) a ty pak jednoduše okrájet škrabkou. Jde to tak rychle, že když na to budeme dva a jeden bude dýni rozkrajovat na pruhy, druhý okrajovat, tak první druhému bude sotva stačit.

Jak poznat zralou dýni

Zralé dýně poznáte podle žlutohnědého zbarvení a zkorkovatění stopky. Okolo nasazení stopky se na slupce začnou objevovat vlasové trhlinky a slupku už nelze proříznout nehtem. Před konečným uskladněním nechte dýně ještě dva až tři týdny osychat na teplém místě chráněném před deštěm.

Na co je zdravá dýně : Dýně má vysoký obsah vitamínů A a C, které mohou pomoci posílit náš imunitní systém. Lutein a zeaxanthin jsou prevencí věkem podmíněné makulární degenerace a katarakty. Dýně je také dobrým zdrojem draslíku, vitaminu C, vlákniny a antioxidantů, které jsou spojeny s přínosy pro zdraví srdce.

Jak se dělá dýňové pyré : Dýňové pyré

  1. Dýni umyjte, oloupejte, rozkrojte ji a vydlabejte semínka.
  2. Nakrájejte ji na kostky asi 2×2 cm.
  3. Dejte do hrnce, zalijte vodou a vařte nějakých 20 minut do změknutí.
  4. Tyčovým mixérem rozmixujte na hladké pyré, pro jistotu můžete propasírovat přes síto.
  5. V lednici můžete pyré skladovat asi 5 dní.

Čím namalovat dýni

Víte, že se dá na dýně malovat Ideální jsou akrylové barvy a akrylové fixy, které drží na většině povrchů nevyjímaje dýní!

Dýňovou dužinu upečte, posolte a rozmixujte s kouskem másla a trochou mléka. Dýňová pyré si na talíři skvěle rozumí se zvěřinou nebo králíkem, ale výborně chutná i s hovězím či vepřovým masem. Upečenou dužinu dýně, rozmixujte s kešu a piniovými oříšky, česnekem a troškou olivového oleje.Dýni očistíme, oloupeme a zbavíme semínek. Poté ji nakrájíme na větší kostky a dáme do mísy. Zakápneme lžící olivového oleje, osolíme, opepříme, vmícháme bylinky a dobře promícháme. Dýni pečeme v troubě rozehřáté na 200 °C asi 35 až 40 minut dozlatova.

Jak se pozná že je dýně zralá : Jak poznat zralou dýní

Zralou dýni poznáme velmi snadno. Přestane totiž růst, její stonek zdřevnatí a okolo nasazení stopky najdeme na slupce vlasové trhlinky. Navíc má plod samozřejmě výraznou barvu, vyloženě láká ke sklizni. A když na dýni poklepete, uslyšíte dutý, dunivý zvuk.